Z danych epidemiologicznych wynika, że 15-30 proc. kobiet w wieku rozrodczym cierpi na choroby alergiczne. Alergie często zaostrzają się w czasie ciąży i mogą skomplikować jej przebieg. Jak mają radzić sobie z objawami alergii kobiety w ciąży, skoro nie mogą zażywa większości leków? Sprawdź, co można brać na alergię w czasie ciąży.

 alergia-w-ciazy

Alergia w ciąży

Alergią można nazwać zespół objawów chorobowych, wywołany przez kontakt z czynnikami środowiskowymi, które są tolerowane przez osoby zdrowe. Ekspozycja na czynniki zewnętrzne, nazywane alergenami, uruchamia u osoby uczulonej mechanizmy immunologiczne. Układ odpornościowy zaczyna wówczas stymulować komórki organizm do uwalniania różnego rodzaju substancji, będących mediatorami reakcji zapalnej.

Alergeny można podzielić na:

W zależności od tego, jaki alergen jest źródłem uczulenia, pojawią się różne objawy chorobowe. Alergeny wziewne wywołują głównie dolegliwości ze strony układu oddechowego, a kontaktowe reakcje skórne.

Na choroby alergiczne cierpi 15-30 procent kobiet w wieku rozrodczym. W czasie ciąży alergia potrafi się zaostrzyć – dotyczy to głównie alergicznego nieżytu nosa oraz astmy. Co więcej, niektóre choroby alergiczne pojawiają się po raz pierwszy w ciąży. Należy do niech atopowe zapalenie skóry, które jest najczęstszą dermatozą wśród ciężarnych.

Czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

Alergia może wpłynąć negatywnie na rozwój płodu. Wśród chorób alergicznych, które mogą mieć wpływ na przebieg oraz wynik ciąży wymienia się:

  • astmę,
  • alergiczny nieżyt nosa,
  • zapalenie spojówek,
  • pokrzywkę,
  • anafilaksję,
  • alergie pokarmowe,
  • alergie na leki.

W grupie podwyższonego ryzyka powikłań ciąży i porodu są przede wszystkim kobiety chorujące na astmę. Szacuje się, że astmę ma nawet 10% ciężarnych. Badania prowadzone nad astmą w ciąży dowodzą, że może ona mieć wpływ na opóźnienie rozwoju dziecka. Może także prowadzić do przedwczesnego porodu oraz być przyczyną niskiej masy urodzeniowej. Z uwagi na powyższe powikłania, zdecydowanie mniejszym zagrożeniem dla płodu będzie farmakoterapia w okresie ciąży niż nieleczona astma.

Co brać na alergię w ciąży?

W okresie ciąży zachodzi wiele zmian w organizmie kobiety. Dotyczą one niemal każdego układu – zwłaszcza sercowo-naczyniowego, oddechowego, moczowego, pokarmowego oraz gruczołów dokrewnych. Ciało ciężarnej przygotowuje się do zapewniania odpowiednich warunków rozwoju dla płodu.

Ze względu na zmianę czynności wielu narządów oraz bezpośredni wpływ na płód, kobieta w ciąży musi zachować szczególną ostrożność przy zażywaniu leków. Co więcej, na ulotkach większości leków widnieje informacja, że nie są one wskazane dla kobiet w ciąży. Zatem co można brać na alergię w ciąży?

Alergia w ciąży - jakie leki są dozwolone?

Większość chorób alergicznych leczy się lekami przeciwhistaminowymi, które blokują fizjologicznie działanie histaminy, będącej głównym mediatorem reakcji alergicznych. Do leków przeciwhistaminowych bezpiecznych dla kobiet w ciąży zalicza się ceteryzyna, loratydyna, klemastyna, cyproheptadyna oraz difenhydramina.

Ciężarne nie powinny natomiast zażywać:

  • antazoliny,
  • feksofenadyny,
  • hydroksyzyny,
  • prometazyny,
  • ketotifenu,
  • lewoceteryzyny.

Kobiety z astmą mogą w czasie ciąży przyjmować leki rozkurczające oskrzela oraz przeciwzapalne. Do leków bezpiecznych należą sympatykomimetyki -  głównie salbutamol, fenoterol, formoterol, terbutalina oraz wziewne glikokortykosteroidy - budesonid i beklometazon. Natomiast niezalecane są doustne kortykosteroidy.

W przypadku alergicznego nieżytu nosa, poza lekami przeciwhistaminowymi, ciężarne mogą stosować donosowo kortykosteroidy – głównie budesonid, a beklometazon i flutikazon w razie konieczności, gdyż nadal brakuje badań potwierdzających bezpieczeństwo ich stosowania w czasie ciąży.

Na atopowe zapalenie skóry w ciąży zalecane są przede wszystkim emolienty i miejscowe preparaty przeciwświądowe. Jeśli ich stosowanie nie przyniesie poprawy, wprowadza się terapię ogólną lekami przeciwhistaminowymi.

Domowe sposoby na alergię w ciąży

Poza środkami farmakologicznymi ciężarne z alergicznym nieżytem nosa mogą stosować inhalacje z użyciem wody morskiej lub 0,9 proc. roztworem soli fizjologicznej. Medycyna naturalna zna wiele ziół, które pomagają złagodzić skórne i jelitowe objawy alergii, ale przed ich zastosowaniem ciężarna powinna skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Autor: Joanna Woźniak

Czytaj też:

Bibliografia:

  • Sybilski A., Ciąża a choroby alergiczne, Medycyna po Dyplomie, kwiecień 2016.

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi

Joanna Woźniak...

Komentarze
chevron-down