Ulewanie u noworodka to naturalne i powszechne zjawisko. Choć może wywoływać niepokój, nie jest to powód do paniki. Wyjaśniamy, co oznacza ulewanie u noworodka i podpowiadamy, jak sobie z nim poradzić.
Przyczyny ulewania u noworodka
Nadrzędną przyczyną ulewania u noworodka jest niewykształcony w pełni zwieracz przełyku. Problem ten występuje u prawie wszystkich niemowląt i trwa do około czwartego miesiąca życia. W takiej sytuacji ulany pokarm jest zwracany w takiej samej formie jak ten, który dziecko przyjęło. Jeśli pachnie inaczej i jest to zapach nieprzyjemny, to znak, że przyczyny trzeba szukać gdzieś indziej.
Częste ulewanie u noworodka - przyczyny
Mocne ulewanie u noworodka może być także efektem przejedzenia dziecka. W sytuacji, w której pokarm nie mieści się już w żołądku, zostaje z niego automatycznie usunięty. Jednym z rodzajów jest tzw. chlustające ulewanie u noworodka, które pojawia się również, gdy w trakcie jedzenia dziecko połyka zbyt dużo powietrza, dlatego zawsze należy po posiłku je „odbić”.
Problemy z ulewaniem zwykle mijają same, gdy maluszek zaczyna siadać oraz spożywać pokarmy stałe. Jeśli mimo to częstotliwość ulewania się nie zmienia, należy zgłosić się do lekarza.
Ulewanie u noworodka po każdym karmieniu
Istnieje kilka sposobów, które pomogą zminimalizować ryzyko obfitego ulewania u maluszka. Przede wszystkim, należy zwrócić uwagę czy dziecko dobrze trzyma pierś lub butelkę podczas ssania. Zły chwyt może sprawić, że niemowlak będzie łykał zbyt dużo powietrza. Druga kwestia to trzymanie dziecka podczas karmienia – maluszek powinien być ustawiony pionowo.
Po trzecie, noworodka nie należy przystawiać do piersi ani podawać mu butelki, jeśli płacze. Zawsze najpierw należy go uspokoić.
Sposoby na ulewanie noworodka
Aby zapobiec ulewaniu, podczas karmienia butelkę trzymajmy tak, by smoczek był cały wypełniony mlekiem. Rodzaj butelki też ma znaczenie. Jeśli otwory w smoczku będą za duże lub za małe, dziecko może mieć problem z prawidłowym pobieraniem pokarmu. Jeżeli nasz maluszek cierpi z powodu obfitego ulewania, spróbujmy podawać mu jedzenie częściej, ale
w mniejszej ilości. Mniejszy posiłek zostanie znacznie szybciej strawiony, co zmniejszy ryzyko ulewania.
Jak sobie radzić z ulewaniem u noworodka?
Dobrym sposobem na ulewanie jest ułożenie noworodka w odpowiedniej pozycji w czasie karmienia. Pamiętajmy, że główka dziecka zawsze powinna znajdować się nieco wyżej niż reszta ciała. Zdecydowanie utrudni to cofanie się treści pokarmowej i zapobiegnie ulewaniu. Sprawdzoną metodą jest również robienie krótkich przerw w czasie jedzenia, np. co 5-6 minut. W tym czasie delikatnie unosimy dziecko i opieramy je na swoim ramieniu. Jeśli żaden ze sposobów nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, należy udać się z dzieckiem do lekarza.
Jak nosić noworodka, by zapobiec mocnemu ulewaniu?
Nadmiar powietrza, który dostał się do żołądka dziecka podczas karmienia, należy „odbić”. W tym celu można skorzystać z metody noszenia na ramieniu. Wystarczy oprzeć malucha na swoim przedramieniu, jedną ręką podtrzymać pupkę, a drugą bok ramienia i główkę. Rączki dziecka mogą być przewieszone przez ramię rodzica. Nie klepiemy niemowlaka po pleckach, bo może spowodować to ulewanie.
Czytaj też:
- Jak pielęgnować pępek u noworodka? Higiena, kosmetyki
- Jak dawkować witaminę K dla noworodka? Właściwości
- Co oznacza ulewanie u noworodka? Jak temu zapobiegać?
- Jak prawidłowo nosić noworodka? Bezpieczne techniki
Autor: Olga Szymkowiak