Karmienie piersią w nocy jest bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju malucha, budowania więzi z mamą oraz poczucia bliskości i bezpieczeństwa. Dla wielu kobiet bywa jednak trudnym doświadczeniem. Nieprzespane noce, częste pobudki, ale również niekończące się pytania i wątpliwości, mogą być bardzo stresujące. Co warto wiedzieć na temat przystawiania dziecka do piersi? Sprawdź!  

 

Czy warto karmić piersią w nocy? 

Złotym standardem w żywieniu noworodków i niemowląt jest karmienie piersią na żądanie. To najbardziej fizjologiczne i wartościowe rozwiązanie, które ma wiele korzyści zarówno dla dziecka, jak i dla mamy. Dlaczego jest takie ważne?  

  • Skład mleka kobiecego jest dopasowywany do bieżących potrzeb dziecka. Co ciekawe, mleko produkowane w nocy, ma inny skład niż mleko produkowane w ciągu dnia! Zawiera m.in. więcej tłuszczu. Karmienie piersią dostarcza więc maluchowi wszystkiego, czego potrzebuje do prawidłowego rozwoju na danym etapie swojego życia. 
  • Karmienie na żądanie zarówno w dzień, jak i w nocy buduje u dziecka poczucie bliskości i bezpieczeństwa oraz pewności, że opiekunowie reagują na jego potrzeby. To niezwykle ważne dla zdrowego rozwoju psychofizycznego. 
  • Karmienie nocne jest również ważne dla prawidłowego przebiegu laktacji, szczególnie w pierwszych tygodniach po porodzie, kiedy produkcja mleka ulega stabilizacji. Zbyt długie przerwy między karmieniami nie są wskazane, ponieważ mogą powodować zastoje i ból.  
  • Częste karmienie piersią pomaga również w obkurczaniu macicy po porodzie, a nawet zmniejsza ryzyko zachorowania na niektóre choroby nowotworowe! 

Nocne karmienie jest więc ważnym elementem w pierwszych miesiącach życia dziecka i warto z tego korzystać. Niesie za sobą mnóstwo korzyści i niemal żadnych wad, dlatego to jedna z najlepszych inwestycji w zdrowie malucha już na samym początku jego życia.  

Sprawdź wkładki laktacyjne i muszle dla mam, które pomogą Ci zadbać o codzienny komfort w okresie karmienia piersią.  

 

Czym różni się karmienie noworodka od karmienia niemowlaka? 

Przyjmuje się, że okres noworodkowy to pierwszy miesiąc życia dziecka. Natomiast etap niemowlęcy trwa do ukończenia przez malucha 12 miesiąca życia. Zgodnie z rekomendacjami dziecko powinno być karmione wyłącznie piersią i na żądanie przez co najmniej 6 miesięcy. Optymalna liczba karmień to ok. 8-12 razy na dobę, w tym co najmniej jedno karmienie powinno odbywać się w nocy. Zasady karmienia piersią noworodków i niemowląt nie różnią się więc znacząco i w obu przypadkach zaleca się karmienie na żądanie zarówno w dzień, jak i w nocy. Okres noworodkowy dla wielu rodzin bywa jednak nieco trudniejszy. Laktacja i karmienie piersią w pierwszych dniach po porodzie wymagają sporo cierpliwości, nauki i obserwacji. Z czasem dochodzi do wypracowania rutyn, rytmu dnia i działań, które odpowiadają zarówno dziecku, jak i opiekunom, co ułatwia codzienne funkcjonowanie.  

Jak naturalnie wspomóc laktację? Sprawdź herbatka na wspomaganie laktacji. 

 

Nocne karmienie – do kiedy?  

Niemowlęta karmione wyłącznie piersią powinny jeść co ok. 2-3 godziny przez pierwsze 6 miesięcy życia zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Po ukończeniu 6 miesiąca życia, kiedy rozpoczyna się rozszerzanie diety i wprowadzanie pokarmów stałych, liczba karmień piersią w ciągu doby stopniowo maleje. Nocne karmienie wciąż jest jednak istotne i nie należy gwałtownie z niego rezygnować, tylko dlatego, że maluch rozpoczął jedzenie stałych posiłków. Zatem do kiedy karmić piersią w nocy? Od karmień nocnych można powoli odchodzić w 9-10 miesiącu życia. Natomiast dzieci, które ukończyły 1. rok życia, nie powinny być już karmione piersią w nocy.  

 

Co ile karmić noworodka w nocy?  

W nocy, podobnie jak w ciągu dnia, również należy karmić dziecko na żądanie. Noworodka lub niemowlaka powinno się przystawiać do piersi po każdej pobudce. Pokarm mamy jest lekkostrawny, trawi się szybko, dlatego dziecko szybko robi się głodne i potrzebuje częstego jedzenia. Jeśli natomiast maluch nie wybudza się na karmienie sam z siebie, warto przystawiać go do piersi co ok. 3-4 godziny. Z czasem można wydłużać ten czas do ok. 6 godzin, pamiętając jednak, że zbyt długie przerwy nie są korzystne ani dla dziecka, ani dla przebiegu laktacji. Ważne jest też bieżące monitorowanie przyrostów masy. Jeśli zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości (np. że maluch nie rośnie lub produkcja mleka ulega zmniejszeniu), skonsultuj się ze specjalistą, który oceni, czy wszystko jest w porządku i zaproponuje odpowiednie rozwiązania.  

 

Jak odstawić nocne karmienie piersią? 

Odstawianie nocnego karmienia piersią to stresujący moment dla wielu rodziców. U każdego dziecka i każdej kobiety może przebiegać nieco inaczej. Najważniejszą zasadą, jaką należy się kierować, jest przeprowadzanie tego procesu stopniowo. Trzeba również bacznie obserwować dziecko oraz swój organizm.  

  • Po ukończeniu przez dziecko 6 miesiąca życia i rozpoczęciu rozszerzania diety uważnie obserwuj zachowanie, potrzeby i to, jak często niemowlę domaga się piersi. 
  • Początkowo zrezygnuj wyłącznie z jednego karmienia nocnego. Jeśli dziecko samo się nie obudzi – nie wybudzaj go na siłę.  
  • Jeśli redukcja liczby karmień o jedno zostanie dobrze przyjęta przez dziecko, możesz po kilku dniach zrezygnować z kolejnego karmienia nocnego. 
  • Odstawianie od piersi jest indywidualnym procesem, dlatego nie warto porównywać się do innych. Każdy maluch może potrzebować nieco więcej czasu.  
  • Podczas ostawiania nocnego karmienia piersią nieoceniona bywa rola taty. Przy bliskim kontakcie z mamą maluch może instynktownie szukać piersi i frustrować się, jeśli jej nie dostaje. Podział opieki w nocy między dwóch opiekunów, może ułatwić ten proces całej rodzinie.  

 

Nocne karmienie piersią – przeciwwskazania 

Czy są przeciwwskazania do nocnego karmienia piersią? Nie! Jest to w pełni bezpieczny i pożądany sposób żywienia u wszystkich noworodków i niemowląt przed 12 miesiącem życia. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy dziecko ze względów zdrowotnych (np. galaktozemia) nie mogę przyjmować mleka kobiecego i tradycyjnego mleka dla dzieci. Po ukończeniu 1 roku życia karmienie nocne może być już niewskazane ze względu na prawdopodobnie większe ryzyko rozwoju próchnicy.  

 

Nocne karmienie niemowląt - często zadawane pytania 

Poniżej prezentujemy pytania, które często zadają młode mamy. 

  • Co ile budzić noworodka do karmienia w nocy? Jeśli maluch sam nie budzi się na karmienie, warto budzić go co ok. 3 godziny.  
  • Dlaczego dziecko karmione piersią budzi się często w nocy? Wynika to z szybkiego tempa trawienia mleka, przez co maluch częściej robi się głodny. Warto też pamiętać, że karmienie piersią zaspokaja u dziecka nie tylko głód, ale również potrzebę bezpieczeństwa i bliskości.  
  • Czy noworodek może przespać całą noc? Większość noworodków i niemowląt budzi się w nocy sama z siebie. Jeśli jednak maluch nie wybudza się samodzielnie, należy obudzić go na karmienie. Cała noc bez karmienia może być niekorzystna dla jego rozwoju oraz przebiegu laktacji. Przyjmuje się, że większość dzieci karmionych piersią jest w stanie przespać całą noc w okolicach 8-9 miesiąca życia. Oczywiście jest to bardzo indywidualne i warto uczulić młode mamy, aby nie porównywały swoich maluchów do innych, ponieważ każdy rozwija się we własnym tempie.  
  • Czy po karmieniu piersią trzeba odbijać dziecko? Nie, odbijanie po karmieniu nocnym nie zawsze jest konieczne. Większość maluchów podczas jedzenia w nocy jest senna i spokojna. Jeśli dziecko nie budzi się gwałtownie i nie płacze, połyka też mniej powietrza, co sprawia, że odbijanie jest zbędne. 

 

Podsumowanie 

Nocne karmienie piersią dla wielu kobiet bywa jedną z najtrudniejszych części macierzyństwa. Jest jednak niezwykle ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka, a także przebiegu laktacji. Przyjmuje się, że maluch powinien jeść w nocy co ok. 3-4 godziny. Od nocnych karmień można powoli odchodzić w okolicach 9-10 miesiąca życia, jednak jest to proces bardzo indywidualny, wymagający dużej cierpliwości i uważnej obserwacji dziecka.  

 

 

Źródła: 

  1. Horvath A., Szajewska H., Wesołowska A. Karmienie piersią, https://www.mp.pl/pytania/pediatria/zywienie-dzieci-zdrowych/kompendium/344903,karmienie-piersia [dostęp: 16.10.2024] 
  1. Szajewska H., Socha P., Horvath A. Zasady żywienia niemowląt. Zasady Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, https://ptghizd.pl/cm/uploads/2021/04/smp_01_2021_zasady_zywienia_zdrowych_niemowlat.pdf [dostęp: 16.10.2024] 
  1. Wójtowicz M. Nocne karmienie piersią – co warto wiedzieć? https://1000dni.pl/zywienie-i-rozwoj-niemowlecia/nocne-karmienie-piersia#footnote2_yrh5ibw [dostęp: 16.10.2024] 
  1. The physiological basis of breastfeeding https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK148970/ [dostęp: 16.10.2024] 
share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down