Smoczek to jeden z popularnych elementów wyprawki dla noworodka. Sprawdza się w sytuacjach, gdy dziecko płacze i wymaga natychmiastowego pocieszenia. Wokół  użycia smoczków jest jednak kilka wątpliwości. Jaki smoczek dla noworodka będzie najlepszy?

smoczek

Każdy noworodek ma naturalną potrzebę ssania. Ssanie piersi zaspokaja jego potrzeby emocjonalne – potrzebę bliskości, bezpieczeństwa i ciepła. Właśnie dlatego noworodki potrafią zakochać się w swoim smoczku bez pamięci i w krótkim czasie okazuje się, że tylko podanie smoczka koi płacz i pomaga zasnąć.

Wybranie właściwego smoczka dla niemowlaka może okazać się sporym wyzwaniem. To właśnie między innymi od rodzaju smoczka zależy, jak będzie rozwijał się zgryz, a jak mowa dziecka. Źle dobrany smoczek może mieć wpływ na spowolnienie rozwoju wyrostków zębowych, przez co pierwsze ząbki mogą rosnąć krzywo. Dodatkowo, istnieje ryzyko, że zbyt częste ssanie smoczka może prowadzić do sytuacji, gdy zaburza się właściwa pionizacja języka, co w późniejszym czasie grozi właśnie wadami wymowy. Na co więc zwrócić uwagę, by uniknąć takiej sytuacji?

Czytaj również: Pieluchy - jakie wybrać? Rodzaje pieluch

Od kiedy smoczek i jak długo?

Wielu młodych rodziców zastanawia się, kiedy dać dziecku smoczek. Specjaliści zalecają, by poczekać z podaniem smoczka około kilku tygodni po narodzinach, zwłaszcza w sytuacjach, gdy niemowlę karmione jest piersią. Smoczek dla noworodka karmionego piersią nie jest najlepszym rozwiązaniem. W pierwszych tygodniach życia dziecko powinno dobrze nauczyć się ssania piersi, a to wymaga zupełnie innych ruchów warg i języka, niż ssanie smoczka. Zbyt wczesne podanie smoczka grozi tym, że niemowlę może mieć w konsekwencji problem z prawidłowym uchwyceniem brodawki.  Najbezpieczniej, jeśli podasz smoczek około 6. tygodnia życia dziecka.

A kiedy powinniśmy odstawić smoczek? To już w większej mierze zależy od naszych osobistych przekonań oraz preferencji. Niektórzy twierdzą, że odstawienie smoczka powinno mieć miejsce około 4. miesiąca życia, bo właśnie wtedy zmniejsza się naturalna potrzeba ssania. Inna szkoła mówi, że optymalny czas to okolice 4-6 miesiąca. Są też rodzice, którzy decydują się podjąć próbę odstawienia smoczka dopiero w okolicach pierwszego, a nawet drugiego roku życia.

W podawaniu dziecku smoczka ważny jest zdrowy rozsądek. Niektórzy rodzice podają dziecku smoczek za każdym razem, gdy zaczyna płakać. To błąd. Należy podawać dziecku smoczek tylko w chwilach, kiedy jest to naprawdę konieczne i gdy maluch nadmiernie domaga się ssania.

Sprawdź: Desery dla dzieci - jakie słoiczki dla dzieci z deserkami wybrać?

Rodzaje smoczków – jaki smoczek uspokajający będzie najlepszy?

Smoczki dzielą i różnią pod względem materiałów, z których są wykonane. W większości sklepów możemy znaleźć:

  • smoczek silikonowy – jest przezroczysty, nie ma smaku ani zapachu, jest trwalszym produktem,
  • smoczek lateksowy (kauczukowy) – ma żółty kolor, jest bardzo miękki i elastyczny, a jego gumowy aromat jest dość charakterystyczny i wyrazisty, co w gruncie rzeczy lubią niektóre niemowlaki.

Tak naprawdę trudno o jednoznaczną odpowiedź, który z tych smoczków będzie lepszy, bowiem oba mają zarówno wady, jak i zalety. Smoczki lateksowe produkowane są od wielu lat i to one najlepiej imitują kształt brodawki. Niestety, zdarza się, że wywołują u dziecka alergię.

Zobacz też: Obiadki dla dzieci w słoiczkach - które wybrać?

Jaki smoczek dla niemowlaka – na co zwrócić uwagę?

Decydując się na zakup smoczka, szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na elementy takie jak:

  • rączka – powinna być stabilna i pozbawiona ostrych brzegów,
  • główka – powinna być miękka w części która znajduje się w buzi dziecka, a twardsza w miejscu miedzy wargami, lekko spłaszczona od strony języka i lekko wypukła od strony podniebienia, powinna w jak największym stopniu przypominać kobiecą brodawkę - o takim smoczku mówi się, że ma anatomiczną budowę (smoczek w kształcie sutka),
  • tarcza – jest to część, która przylega do skóry dziecka wokół ust, tarcza powinna być odpowiedniej wielkości, pozwalać na prawidłową cyrkulację powietrza i nie utrudniać

Kolejną ważną sprawą jest oczywiście rozmiar. Smoczek dla wcześniaka będzie oczywiście odpowiednio mniejszy i lżejszy niż smoczek dla dziecka urodzonego o czasie.

Dodatkowo należy wziąć pod uwagę, czy wybrany przez nas produkt posiada pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka, a także atest (symbol CE bądź EN1400) i spełnia normy europejskie.

Ważne, by smoczek dla noworodka nie zawierał groźnego BPA (bisfenolu A), chemicznego utwardzacza, który jest szkodliwy dla organizmu. Informację o tym znajdziesz na opakowaniu.

Warto zwrócić również uwagę na to, czy do smoczka dołączono opakowanie podróżne, które pomoże w utrzymaniu go w czystości podczas podróży lub spaceru.

Czytaj też: Termometr na podczerwień - dla dzieci i niemowląt - jak stosować?

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi

Ewa Więckiewicz...

Komentarze
chevron-down