Odbijanie noworodka, a także niemowlaka to niezbędna czynność, jaką należy wykonać po każdym karmieniu dziecka, a nawet nierzadko w trakcie jedzenia. Po co się to robi, jak i kiedy – o tym wszystkim dowiesz się z poniższego artykułu.

odbijanie-noworodka

Czym jest tzw. odbijanie noworodka?

Odbijanie noworodka to obowiązkowa czynność, którą wykonuje się po każdym karmieniu maluszka, a także w trakcie podawania mu posiłku.

Podczas jedzenia maluch razem z mlekiem połyka też powietrze. Niektóre dzieci jedzą bardzo niespokojnie, przez co do brzucha dostaje się za dużo pęcherzyków powietrza, które powodują:

 Żeby nie dopuścić do takich sytuacji rodzice i opiekunowie dziecka powinni pamiętać o odbijaniu noworodka po karmieniu piersią, a nawet w jego trakcie.

Odbijanie dziecka stanowi możliwość nawiązania bliskości między nim, a tatą lub innym opiekunem malucha. Noworodek i jego mama stanowią nierozerwalny organizm, zwłaszcza na krótko po porodzie. Mama przytula swoje dziecko, karmi je, co zajmuje większą część doby. Dlatego takie czynności mogą przejść na innych członków rodziny by mieli oni szansę na stworzenie ciepłej relacji z maluszkiem.

Czy odbijanie noworodka jest konieczne?

Odbijanie noworodka wykonuje się po to, by dziecko połykające wraz z pokarmem nadmiar powietrza nie odczuło negatywnych konsekwencji takiego działania. Bąbelki powietrza, które docierają do przewodu pokarmowego maluszka mogą m.in. spowodować:

  • ból brzucha,
  • kolkę,
  • cofanie pokarmu,
  • gazy,
  • zbyt szybkie nasycenie malucha, podczas gdy ilość spożytego przez niego pokarmu nie jest wystarczająca (a to może odbić się na niewłaściwym przyroście wagi i wzrostu dziecka).

Niekiedy do odbicia u dziecka dojdzie już po kilku sekundach od ułożenia go w odpowiedniej pozycji, dużo częściej jednak trzeba poczekać od kilku do kilkunastu minut. Jeśli w tym czasie nie pojawił się charakterystyczny dźwięk odbicia się, dziecko układa się do łóżeczka w pozycji na boczku, tak żeby w razie ewentualnego ulania, nie zakrztusiło się.

Kiedy najlepiej odbijać noworodka?

Noworodka powinno się odbijać po każdym posiłku, niezależnie od tego czy maluszek został nakarmiony piersią, czy butelką.

Ponadto warto, szczególnie jeśli maluchowi podaje się sztuczne mleko przy użyciu butelki, odbijać go również w trakcie karmienia. Aby dziecko na bieżąco pozbawiać nadmiaru połykanego powietrza i nie dopuścić tym samym do dolegliwości żołądkowych, cofania się pokarmu oraz uczucia przedwczesnej sytości, powinno się przerywać podawanie mleka modyfikowanego nawet kilka razy w celu odbicia dziecka. Natomiast podczas karmienia piersią warto zrobić taki przerywnik na odbicie pomiędzy podawaniem jednej i drugiej piersi.

Maluszek, który je w nocy, najczęściej spożywa wówczas mleko dużo spokojniej, dlatego nie ma potrzeby odbijania noworodka w nocy.

Kiedy dziecko przechodzi w tryb niemowlęcy, w którym zaczyna się więcej samodzielnie ruszać, przemieszczać, siadać (zwykle około szóstego miesiąca życia), wówczas już wykonywanie tej czynności nie jest konieczne, gdyż maluch sam świetnie sobie poradzi z odbiciem podczas zmiany pozycji.

Jak odbijać noworodka?

Znane są trzy najpopularniejsze sposoby na odbijanie noworodka, z czego jednemu hołduje większość rodziców i opiekunów. Polega on na wzięciu maluszka na ręce w ten sposób by był on zwrócony brzuszkiem do piersi opiekuna, a rączki noworodka spoczywały na ramieniu osoby dorosłej. Należy jedną ręką podtrzymywać główkę dziecka, a drugą – pupkę niemowlęcia, tak by jego nóżki były delikatnie podkurczone. Warto zabezpieczyć sobie uprzednio ramię i plecy kładąc tam np. pieluchę tetrową. Podczas odbijania czasem bowiem zdarza się, że dzieci ulewają część pokarmu. Powinno do niego dojść w ciągu kilku-kilkunastu minut (czasem zdarza się ono już po kilku sekundach).

Inną metodą na odbicie jest ułożenie malucha na własnych udach, brzuszkiem skierowanym do dołu (rączki i nóżki mogą zwisać ku dołowi, reszta ciałka spoczywa na nogach opiekuna), a opiekun (będący w pozycji siedzącej) poruszając naprzemiennie nogami masuje brzuszek dziecka.

Kolejną pozycją, która sprzyja odbijaniu jest posadzenie sobie malucha na jednym udzie, tak żeby druga noga stanowiła podpórkę pod plecki dziecka (maluch powinien być delikatnie odchylony do tyłu) i masowanie jedną ręką brzuszka dziecka, a drugą przytrzymanie noworodka by nie zsunął się z nóg dorosłego.

Czemu dziecko ulewa podczas odbijania?

Czasami zdarza się, że noworodek podczas odbijania ulewa. Może być to związane z nadmiarem pokarmu zjedzonego przez dziecko, a także z niewłaściwym rodzajem mieszanki mlecznej (być może maluch nie toleruje jakiegoś składnika mleka modyfikowanego), bądź też z techniką karmienia piersią lub butelką.

O ile maluch przybiera na wadze, ulewane ilości nie są nadmierne, a stolce prawidłowe, nie powinno to stanowić powodów do niepokoju. Jednak jeśli taka sytuacja się przedłuża i niepokoi rodziców, warto skonsultować się z pediatrą.

Czytaj też:

Autor: Olga Tomaszewska

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi

Olga Tomaszewska...

Komentarze
chevron-down