Alergia to jedna z najpowszechniejszych chorób XXI wieku. Szacuje się, że objawy alergii odczuwa 40% Polaków. Oni wszyscy zadają sobie to samo pytanie - jakie leki na alergię wybrać? Czy skuteczne są tylko tabletki na alergię na receptę, a może sięgnąć po zioła na alergię lub inne domowe sposoby na alergię?
Leki na alergię
Żeby wybrać odpowiednie leki na alergię, musimy wiedzieć z czym się zmagamy. Z alergią mamy do czynienia wtedy, gdy nasz układ odpornościowy reaguje niewłaściwie na określone czynniki, nazywane alergenami. Do alergenów uczulających zalicza się bardzo dużo substancji znajdujących się w otoczeniu człowieka, są to:
- pyłki roślin,
- roztocza kurzu domowego,
- jedzenie,
- substancje chemiczne.
Objawy alergii zależą od tego, jaką drogą alergen dostał się do organizmu - w przypadku uczulenia na pyłki, najczęstszym objawem jest katar sienny. Jeśli jesteśmy uczuleni na pokarm, alergię zauważymy po pokrzywce. Ponieważ alergię leczy się najczęściej objawowo, to również leki na alergię wybieramy w zależności od tego, którędy alergen dostał się do organizmu. I tak jeśli dokucza nam katar sienny - wybierzemy krople do nosa na alergie. Jeśli zauważyliśmy na skórze pokrzywkę - prawdopodobnie pójdziemy do apteki po maść na uczulenie.
Czytaj też: Wapno na alergie i uczulenie – skuteczność
Leki na alergię – które wybrać?
Chory powinien przede wszystkim unikać alergenu lub, o ile to możliwie, wyeliminować go całkowicie ze swojego otoczenia. Jeśli unikanie alergenu nie pomaga, należy sięgnąć po leki na alergię. W aptekach znajdziemy leki na alergię bez recepty, a wśród nich:
- tabletki na alergię,
- krople do oczu na alergię,
- krople do nosa na alergię,
- zioła na alergię.
Oprócz leków na alergię bez recepty, dostępne są także różnego rodzaju leki na alergię na receptę.
Leki na alergię bez recepty
Wśród leków przeciwalergicznych bez recepty wyróżnia się:
- krople do oczu na alergię, które pomogą zmniejszyć łzawienie oczu;
- krople do nosa na alergię i spray do nosa, które zmniejszą przekrwienie i obrzęk błony śluzowej nosa i gardła;
- maść na uczulenie, która pomoże złagodzić zaczerwienienie, pieczenie, swędzenie i obrzęk towarzyszące zmianom skórnym;
- tabletki na alergię bez recepty, najczęściej na alergię stosuje się leki należące do grupy leków przeciwhistaminowych. W tej grupie występują leki z cetyryzyną, lewocetyryzyną, loratadyną i feksodenadyną. Leki antyhistaminowe łagodzą obrzęk błony śluzowej nosa i gardła, zmniejszą łzawienie oczu oraz złagodzą pieczenie i swędzenie nosa;
- zioła na alergię - pomocne szczególnie w alergii na pyłki traw i roztocza kurzu. Wśród ziół na alergię stosuje się olej z wiesiołka, wyciąg z liści szałwii, pokrzywę, olej z ogórecznika.
Zobacz: Skuteczne zioła dla diabetyka
Leki na alergię na receptę
Do leków na alergię na receptę zaliczamy:
- środki antyhistaminowe, które zapobiegają powstawaniu objawów, takich jak obrzęk błon śluzowych, swędzenie, pokrzywka. Wśród leków antyhistaminowych wyróżnia się leki I generacji, które oprócz działania przeciwhistaminowego mają również działanie uspakajające i nasenne , oraz leki przeciwhistaminowe II generacji – pozbawione działań uspakajająco-nasennych. Leki tego typu dostępne tylko na receptę mają silniejsze działanie od tych dostępnych bez recepty;
- glikortykosteroidy, które mają silne działanie przeciwzapalne. Oba rodzaje leków (antyhistaminowe i glikortykosteroidy) można stosować doustne, dożylne, wziewnie, donosowo oraz na skórę;
- leki antyleukotrienowe, które łagodzą objawy nieżytu nosa, astmy oskrzelowej oraz świądu skóry;
- kromony, które występują w postaci kropli do oczu na alergię, kropli do nosa na alergię oraz aerozoli;
- leki obkurczające naczynia krwionośne.
Czytaj też: Zioła i rośliny na przeziębienie jakie wybrać?
Leki przeciwalergiczne – najskuteczniejsze
Alergia jest chorobą, na którą nie ma skutecznego lekarstwa. Chory powinien przede wszystkim unikać alergenu, który go uczula lub całkowicie go wyeliminować ze swojego otoczenia. Jeśli to nie przynosi rezultatów, dopiero wtedy należy sięgnąć po tabletki na alergię.
I tutaj rodzi się pytanie - po które leki przeciwalergiczne warto sięgnąć. Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Niestety nie przeprowadzono badań porównujących skuteczność leków na alergię. Z pewnością lek, który złagodzi lub wyeliminuje całkowicie objawy alergii u jednej osoby, nie będzie tak samo skuteczny dla innej osoby.
Jeśli chory cierpi na silną alergię, szybką ulgę powinny przynieść mu leki przeciwhistaminowe. Po te leki najczęściej sięgają alergicy. Jeśli atak alergii nie jest tak silny, powinny wystarczyć leki przeciwzapalne nazywane kromonami, które pomogą zwalczyć kaszel, złagodzą świąd nosa, kichanie czy łzawienie oczu. Kromony są dostępne w postaci kropli lub sprayu do nosa. Na słabszą alergię poleca się także leki obkurczające naczynia krwionośne. W przypadku bardzo silnej alergii, należy udać się do lekarza, który przepisze leki przeciwhistaminowe dostępne jedynie na receptę lub dostępne tylko na receptę - glikortykosteroidy.
Przy stosowaniu leków na alergię bez recepty, warto pamiętać, że jeśli nie przynoszą one poprawy po kilku dniach stosowania, powinno się zasięgnąć porady lekarza.
Czytaj też: Inhalator dla dzieci i niemowląt - jaki wybrać?
Konsultacja merytoryczna: lek. Mateusz Kowalczyk, Centrum Medyczno-Rehabilitacyjne Kolińskiego.