Domowe sposoby leczenia alergii mogą pozytywnie wpłynąć na komfort życia alergika, łagodząc objawy typowe dla tej dolegliwości. Jakie naturalne metody sprawdzają się przy alergii?

domowy-sposob-na-migotanie-przedsionkow

Domowe sposoby na alergię

W walce z alergią niezwykle istotna jest odpowiednia, bogata w witaminę C dieta. Witamina ta nie tylko wzmocni naszą odporność, ale także złagodzi objawy alergii dzięki obniżeniu poziomu histaminy we krwi. Warto zatem wzbogacić codzienne menu o paprykę, pietruszkę, cytrusy, jarmuż i czarną porzeczkę.

W jadłospisie alergika nie może zabraknąć również kwasów omega 3. Znajdziemy je przede wszystkich w rybach takich, jak łosoś, sardynka, tuńczyk czy makrela, a także w siemieniu lnianym i orzechach włoskich. Dieta stosowana w przebiegu alergii powinna zawierać również awokado, imbir i czosnek. Unikać należy żywności przetworzonej, wzmacniaczy smaku i konserwantów.

Domowe sposoby na alergię skórną

Alergia skórna przybiera postać różnego rodzaju wysypek. Najczęściej jest to pokrzywka, czyli zaczerwienienie skóry i bąble połączone ze świądem. Rzadziej pojawia się suchy wyprysk, który tworzy zgrubienie w miejscu powstania. Jeszcze rzadziej występuje atopowe zapalenie skóry - najczęściej chorują na nie dzieci.

Postępowanie w przypadku alergii skórnej zależy od rodzaju i wielkości zmian, jednak zwykle wymaga konsultacji z alergologiem, a co za tym idzie - przyjęcia odpowiednich leków. Nieprzyjemne objawy można jednak zminimalizować stosując domowe sposoby, np. zimny okład. Wystarczy zamoczyć mały, czysty ręcznik w zimnej wodzie i przyłożyć go do zmienionych chorobowo miejsc. Złagodzi to świąd i pieczenie. Można spróbować także kąpieli z dodatkiem płatków owsianych. Ukoi ona podrażnioną skórę. Aby zapobiec ewentualnym alergiom skórnym w przyszłości, warto zastosować się do kilku zasad:

  • sprzątać i zmywać naczynia w gumowych rękawiczkach,
  • nie nosić sztucznej biżuterii,
  • stosować łagodne kosmetyki - najlepiej bezzapachowe, przeznaczone do skóry wrażliwej
    i alergicznej,
  • chronić skórę przed skrajnymi warunkami atmosferycznymi.

Alergię skórną może wywołać wiele czynników - zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych, dlatego tak ważny w tym przypadku jest kontakt z alergologiem. Testy skórne wykażą co mogło być powodem wystąpienia reakcji alergicznej, dzięki czemu lekarz zastosuje odpowiednie leczenie.

Domowe sposoby na alergię na pyłki

Roślinnych pyłków ciężko jest uniknąć, zwłaszcza wiosną i latem, gdy ich stężenie w powietrzu jest bardzo wysokie. Możemy jednak zminimalizować ich alergizujące działanie. Jeśli dokucza nam katar sienny, warto regularnie płukać zatoki roztworem chlorku sodu.

W aptece znajdziemy specjalne zestawy do płukania zatok składające się z butelki zakończonej otworem oraz saszetek, których zawartość trzeba rozpuścić w wodzie. Choć płukanie zatok nie należy do przyjemnych zabiegów, trwa bardzo krótko i jest bardzo skuteczne. W dni, w które pylenie dokucza nam najbardziej, zbawienna może okazać się zmiana odzieży i prysznic zaraz po powrocie do domu - dzięki temu pozbędziemy się pyłków, które osiadły na ciele, włosach i ubraniu.

W okresie zwiększonego pylenia wietrzyć mieszkanie należy o zmierzchu, gdy stężenie pyłków jest stosunkowo niskie, najlepiej jednak w trakcie lub zaraz po deszczu, który w dużej mierze pozbywa się ich z powietrza.

Domowe sposoby na alergię oczu

W przypadku alergicznego zapalenia spojówek, najlepiej jest sięgnąć po specjalne krople do oczu. Część z nich kupimy w aptece bez recepty. Dodatkowo warto używać tak zwanych „sztucznych łez”, które usuwają alergeny znajdujące się w worku spojówkowym. Gdy oczy swędzą, naszym naturalnym odruchem jest ich pocieranie, nie warto jednak ulegać tej chęci - tarcie oczu przyniesie ulgę tylko na chwilę, a w rzeczywistości pogorszy sprawę i wzmocni uczucie świądu.

Jeśli nie nosimy okularów korekcyjnych, warto zacząć zakładać te przeciwsłoneczne. Zadbajmy o to, by posiadały one odpowiednie filtry, które ochronią nasze oczy przed promieniowaniem. Jeśli nosimy soczewki kontaktowe, objawy alergicznego zapalenia spojówek mogą się wówczas zaostrzyć. W okresie pylenia najlepiej zatem zrezygnować z noszenia szkieł kontaktowych na rzecz tradycyjnych okularów. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, soczewki dwu lub trzytygodniowe zamieńmy na jednodniowe.

Stosujmy także krople nawilżające oraz antyalergiczne, mając jednak na uwadze, że nie wszystkie nadają się do używania w trakcie noszenia soczewek - przed użyciem należy zatem dokładnie przeczytać ulotkę lub spytać w aptece o krople możliwe do stosowania podczas noszenia szkieł kontaktowych.

Domowe sposoby na alergię wziewną

Co ciekawe, ulgę w alergii może przynieść picie niektórych ziół - oczywiście o ile nie jesteśmy na nie uczuleni. Efekty powinny pojawić się po około dwóch tygodniach regularnego spożywania naparów. Objawy alergii złagodzi pokrzywa. Nie tylko tłumi ona receptory odpowiedzialne za powstawanie reakcji alergicznej, ale też dzięki zawartości witaminy C blokuje wytwarzanie histaminy we krwi.

Poziom histaminy obniża również rumianek. Nawłoć zawiera z kolei dużo antyoksydantów, które dobrze sprawdzają się w walce z katarem siennym. Warto jednak wiedzieć, że roślina ta uczula osoby uczulone na lateks.

Autor: Olga Szymkowiak

Czytaj też:

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi

Olga Szymkowiak...

Komentarze
chevron-down