Szacuje się, że około 100 milionów ludzie na świecie ma alergię na roztocza kurzu domowego. Objawy uczulenia, takie jak katar, kaszel czy świąd skóry, mogą utrzymywać się przez cały rok i znacząco zmniejszać komfort życia alergika. Sprawdź, czym są roztocza kurzu domowego oraz jak można się ich pozbyć.

 alergia-na-roztocza (1)

Czym są roztocza kurzu domowego?

Roztocza kurzu domowego to niewidoczne gołym okiem pajęczaki. Biolodzy wyróżniają ponad 130 gatunków pajęczaków, które żyją w naszych domach. Najpopularniejszym gatunkiem jest Dermatophagoides pteronyssinus. Roztocza rozwijają się w ciepłym i wilgotnym środowisku – optymalne warunki rozwojowe osiągają przy temperaturze wynoszącej 23-30 stopni Celsjusza i wilgotności na poziomie 60-80 procent.

Pajęczaki żywią się złuszczonym ludzkim naskórkiem, dlatego najliczniej żyją w naszych sypialniach – w materacach, poduszkach i kołdrach, ale występują w całym domu. Upodobały sobie także przedmioty, na których osiada kurz, takie jak firanki, zasłonki, dywany.

Alergia na roztocza kurzu

Odchody roztoczy kurzu domowego są dla człowieka alergenami, czyli czynnikami wywołującymi reakcję alergiczną. Dla osoby nieuczulonej będą obojętne, ale u alergika wywołają szereg dolegliwości chorobowych. Alergia na roztocza kurzu domowego jest niewłaściwą, nadmierną reakcją układu odpornościowego na alergeny roztoczowe. Po kontakcie z alergenem układ immunologiczny zaczyna produkować przeciwciała, które z kolei stymulują komórki organizmu do uwalniania różnego rodzaju substancji, odpowiedzialnym za stan zapalny.

Reakcję alergiczną na roztocza kurzu można rozpoznać po następujących objawach:

  • katar,
  • obrzęk błony śluzowej nosa,
  • kichanie,
  • łzawienie oczu,
  • zapalenie spojówek,
  • duszność,
  • kaszel,
  • wysypka,
  • pokrzywka,
  • świąd skóry.

Preparaty na roztocza kurzu domowego

W gramie kurzu zebranego z łóżka alergika można znaleźć nawet kilka tysięcy pajęczaków. Walka z nimi jest z góry przesądzona – nie da się całkowicie ich pozbyć z naszego otoczenia.

Można natomiast znacząco zmniejszyć ich ilość przy użyciu środków na roztocza kurzu domowego:

Środki biobójcze to preparaty, które mają jeden cel – zabić osobnika wywołującego objawy alergii. Większość produktów ma w składzie benzoesan benzylu, który niszczy układ nerwowy roztoczy kurzu domowego. Repelenty to preparaty na bazie naturalnych składników, które odstraszają pajęczaki. Zwykle w ich składzie znajdziemy miodlę indyjską. Ostatni rodzaj preparatów na roztocza kurzu domowego to probiotyki, które przyspieszają rozkład martwego naskórka, a zatem odbierają pajęczakom pożywienie.

Czy roztocza kurzu często uczulają?

Alergia na roztocza kurzu domowego jest najczęściej występującą alergią w Polsce. Wśród wszystkich alergików w kraju połowa wykazuje nadwrażliwość na alergeny roztoczowe. Objawy uczulenia na roztocza kurzu mogą utrzymywać się przez cały rok.

Co ciekawe, roztocza rozwijają się latem, a zimą giną. Niemniej objawy alergii na pajęczaki nasilają się w okresie zimowym. Jak to możliwe? Otóż w sezonie grzewczym, kiedy zwiększa się cyrkulacja powietrza w naszych domach, odchody pozostawione przez pajęczaki wraz z kurzem roznoszą się po całym domu i wywołują nieprzyjemne dla alergika objawy chorobowe.

Jak się pozbyć roztoczy kurzu domowego?

Poza używaniem preparatów odstraszających i unicestwiających pajęczaki, każdy alergik powinien zadbać o częste wietrzenie i odkurzanie domu. W ten sposób można znacząco ograniczyć ilość alergenów w domu. Ważne jest także częste zmienianie pościeli. Prześcieradła oraz poszewki powinno się prać w temperaturze powyżej 55 stopni Celsjusza, gdyż w takiej temperaturze roztocza giną. Alergicy powinny także pozbyć się z domu przedmiotów, na których osiada kurz – dywanów, zasłon, firanek.

Jak leczyć uczulenie na roztocza kurzu domowego?

Podstawowym zaleceniem lekarskim w przypadku uczulenia na roztocza kurzu domowego jest unikanie ekspozycji na alergen. Jeśli mimo tego objawy alergii występują, lekarz wprowadza leczenie objawowe.

Objawy alergii można złagodzić:

  • lekami przeciwhistaminowymi,
  • glikokortykosteroidami,
  • kromonami,
  • leki obkurczającymi naczynia krwionośne,
  • leki rozkurczającymi oskrzela.

Jeśli leczenie objawowe nie przynosi rezultatów, pacjent może poddać się immunoterapii, która polega na przyjmowaniu coraz większych dawek wyciągów alergenowych aż do wytworzenia tolerancji immunologicznej. 

Autor: Joanna Woźniak

Czytaj też:

Bibliografia:

  • Samoliński B., Alergia na roztocze kurzu domowego, Alergia, 2016, 3: 39-42.

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi

Joanna Woźniak...

Komentarze
chevron-down