Ból, podrażnienie i suchość gardła to częste dolegliwości, które pojawiają się podczas infekcji. Mogą być też konsekwencją niesprzyjających warunków środowiskowych czy przeciążenia głosu. Naturalnym sposobem łagodzenia tych objawów są zioła do picia lub do płukania. Sprawdź, co warto stosować.
Kiedy i jak stosować zioła na gardło?
Zioła na gardło to naturalny sposób łagodzący wiele dolegliwości. Sprawdzą się m.in. w przypadku bólu (zarówno ostrego, jak i przewlekłego), podrażnienia, suchości i stanów zapalnych. Wchodzą w skład w wielu preparatów dostępnych bez recepty, zwłaszcza syropów i tabletek do ssania. Warto przygotowywać z nich też domowe napary lub płukanki do gardła. Mimo że zioła są produktem naturalnym i powszechnie wykorzystywanym, należy pamiętać, że mogą powodować wystąpienie skutków ubocznych i wchodzić w interakcje z lekami. Dlatego należy podchodzić do nich zdroworozsądkowo, a wszystkie wątpliwości konsultować ze specjalistą.
Zioła na ból gardła
Ostry ból gardła może pojawić się w przebiegu infekcji górnych dróg oddechowych wywołanej wirusami lub bakteriami. Często jest też konsekwencją uporczywego kaszlu, zarówno suchego, jak i mokrego. Sprawdź, jakie zioła na bolące gardło mogą przynieść ulgę w dolegliwościach.
- Liść szałwii lekarskiej (łac. Salvia officinalis) – szałwia lekarska zawiera olejki eteryczne o właściwościach przeciwzapalnych, odkażających i przeciwdrobnoustrojowych. Najpopularniejszym sposobem na jej wykorzystanie są domowe napary do picia oraz płukanki z suszonych liści szałwii.
- Ziele tymianku pospolitego (łac. Thymus vulgaris) – jest źródłem olejków eterycznych i flawonoidów, które mają właściwości przeciwzapalne. Charakterystycznym składnikiem zioła jest tymol. To składnik aktywny o działaniu dezynfekującym i odkażającym. Tymianek występuje w wielu syropach na kaszel. W wyniku zmniejszenia odruchu kaszlowego złagodzeniu ulega również ból gardła. Ziele tymianku pospolitego w formie suszu świetnie sprawdza się też jako baza do domowych naparów i herbatek. Innym sposobem na wykorzystanie prozdrowotnych właściwości tej rośliny są inhalacje z olejkiem tymiankowym.
Chcesz skutecznie złagodzić ból gardła? Przeczytaj nasz artykuł „Domowe sposoby na ból gardła”.
Zioła na suche i podrażnione gardło
Suchość i podrażnienie mogą być objawem infekcji, a także przeciążenia gardła, np. w wyniku długotrwałego mówienia lub przebywania w suchym pomieszczeniu. Jakie są dobre zioła na suche gardło?
- Rumianek pospolity (łac. Matricaria chamomilla) – zawarte w jego kwiatach składniki działają łagodząco na podrażnienia. Rumianek może zmniejszać stany zapalne. Napary z suszonych kwiatów rumianku do picia są bardzo prostym i skutecznym sposobem na suche i podrażnione gardło. Warto wypijać je wieczorem przed snem, ponieważ działają uspokajająco i wyciszająco na układ nerwowy. Kwiaty rumianku sprawdzą się też jako na gardło do płukania.
- Eukaliptus właściwy (łac. Eucalyptus globulus) – liście eukaliptusa zawierają olejek eteryczny o działaniu przeciwbakteryjnym i łagodzącym podrażnienia. Zmniejsza też objawy przeziębienia i kaszel, który może powodować suchość i ból gardła. Olejek z eukaliptusa wchodzi w skład wielu naturalnych preparatów przeznaczonych do aromaterapii lub inhalacji i w takiej formie warto go wykorzystywać.
- Prawoślaz lekarski (łac. Althaea officinalis ) – to zioło znane głównie ze swojego działania przeciwkaszlowego. Syropy prawoślazowe są popularnym sposobem łagodzącym podrażnienia, suchość oraz ból gardła i wiele osób sięga po nie od razu po pojawieniu się pierwszych dolegliwości. Prawoślaz lekarski można wykorzystać też do przygotowywania domowych naparów ziołowych do picia oraz płukanek. Dzięki zawartości związków śluzowych powleka i łagodzi podrażnienia jamy ustnej i gardła oraz zmniejsza chrypkę i uczucie drapania.
- Porost islandzki (łac. Lichen islandicus) – jest źródłem polisacharydów i związków śluzowych, które działają osłaniająco i powlekająco na śluzówkę gardła. Zmniejszają podrażnienia i stany zapalne. Wyciągi z porostu islandzkiego często występują w pastylkach do ssania przeznaczonych dla osób z uporczywym kaszlem i bólem gardła.
- Podbiał pospolity (łac. Tussilago farfara) – działa nawilżająco, powlekająco i ściągająco. Dodatkowo ma działanie przeciwzapalne. Tabletki na ból gardła z podbiałem, a także napary i płukanki przygotowane z jego suszu są dobrym i naturalnym sposobem na złagodzenie podrażnień i suchości gardła.
Zioła na zapalenie gardła
Stany zapalne gardła są częstym powodem bólu, podrażnienia, chrypki, czy nieprzyjemnego uczucia drapania. Najczęściej wywołują je wirusy lub bakterie. Czy warto stosować zioła na stany zapalne gardła? Jak najbardziej, mogą być wartościowym dodatkiem do leczenia i zmniejszać dolegliwości. Jeśli jednak wymagane jest przyjmowanie leków, w tym antybiotyków, używanie ziół należy za każdym razem skonsultować z lekarzem. Jakie zioła na zapalenie gardła warto rozważyć? Dobrze sprawdzi się opisany wcześniej rumianek, tymianek oraz szałwia. Stany zapalne pomoże złagodzić też nagietek, imbir oraz goździki.
- Nagietek lekarski (łac. Calendula officinalis) – zawiera saponozydy, triterpeny, flawonoidy oraz olejki eteryczne. Substancje te działają bakteriobójczo i przeciwzapalnie.
- Goździki (łac. Eugenia caryophyllata) – mimo że najczęściej wykorzystuje się je jako przyprawę, warto wiedzieć, że są źródłem wielu wartościowych związków, takich jak eugenol i kwas galusowy, które działają przeciwzapalnie. Warto dodawać je do ciepłej wody, naparów lub herbaty. Niektórym osobom pomaga nawet ssanie lub rozgryzanie goździków.
- Imbir (łac. Zingiber officinalis) – działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Napary imbirowe to dobry, domowy sposobów na stany zapalne, ból i podrażnienia gardła, a także inne objawy przeziębienia.
Zioła na gardło – interakcje i przeciwwskazania
Zioła na gardło mogą być bardzo skuteczne w łagodzeniu dolegliwości, takich jak ból, podrażnienie, suchość i stany zapalne, jednak podczas ich stosowania należy zachować ostrożność. W szczególności dotyczy to osób przyjmujących jakiekolwiek leki, chorujących przewlekle, kobiet w ciąży i karmiących, a także dzieci. W wymienionych przypadkach przed zastosowaniem ziół wskazana jest konsultacja ze specjalistą, aby ocenić zasadność i bezpieczeństwo ich stosowania. Niestety wiele surowców roślinnych może wchodzić w interakcje z lekami i zaburzać ich działanie. Nie zawsze możliwe jest też jednoznaczne określenie, czy dany surowiec będzie bezpieczny dla przyszłej mamy, przebiegu ciąży i rozwoju dziecka, dlatego zalecana jest ostrożność. Co więcej, jeśli po kilku dniach lub tygodniach stosowania ziół nie dojdzie do poprawy, warto skonsultować objawy z lekarzem, ponieważ mogą one świadczyć o poważniejszym problemie, który wymaga przeprowadzenia dodatkowych badań medycznych.
Podsumowanie
Zioła na stany zapalne i bolące gardło pomagają złagodzić dolegliwości i przywrócić dobre samopoczucie. Doskonale sprawdzają się m.in. szałwia lekarska, podbiał pospolity, kwiaty rumianku, porost islandzki, imbir, goździki oraz prawoślaz lekarski. Zioła na gardło można wykorzystywać na różne sposoby, np. w formie syropów, tabletek, naparów lub płukanek. Warto jednak pamiętać, że mogą powodować skutki uboczne i wchodzić w interakcje, dlatego ich stosowanie warto omówić z lekarzem lub farmaceutą.
Źródła:
- Sawicka B., Barbaś P., Skiba D. Właściwości prozdrowotne roślin i ich metabolitów wtórnych ,[dostęp: 17.11.2024]
- Krajewska J., Prawoślaz lekarski, tradycyjne zastosowanie i nowe perspektywy, https://lekwpolsce.pl/download.php?dokid=5478795af197e [dostęp: 17.11.2024]
- Bilek M., Bilek J. Farmaceuta dla pacjenta. Zioła na kaszel, https://www.researchgate.net/publication/369658843 [dostęp: 17.11.2024]
- Krajewska J. Właściwości lecznicze porostu islandzkiego, https://lekwpolsce.pl/download.php?dokid=54dc9fc1d3bf1 [dostęp: 17.11.2024]
- Ambroziak M., Stanowska M., Sikorska-Zimny K. Tymianek – roślina o wielu zastosowaniach, https://wyd.edu.pl/images/Czasopisma_naukowe/PPA/IwP2018/IwP_2019_1_4/IwP_3_4_2019/IwP_4_2019/Innowacje_1_5_2020/Ambroziak_Stanowska_Sikorska_Inno_1_5_2020.pdf [dostęp: 17.11.2024]