samoopalacz, jaki wybrać, jak stosować samoopalacz, jak pozbyc sie smug

Samoopalacz - sposób na piękną opaleniznę, czy gwarancja pomarańczowych plam? Jak działa? Czy ma coś wspólnego z naturalnym opalaniem się? Jak dobrze go nałożyć, jakie są jego rodzaje i wreszcie - jak się go pozbyć, jeśli coś pójdzie nie tak? Odpowiadamy na wszystkie te pytania!

Samoopalacz

Samoopalacz to kosmetyk, którego zadaniem jest imitacja naturalnej opalenizny skóry. Głównym składnikiem jest dihydroksyaceton (DHA), który reaguje chemicznie z aminokwasami znajdującymi się w naskórku. W wyniku reakcji dochodzi do barwienia skóry. Taki efekt zaobserwowano pierwotnie u dzieci leczonych na cukrzycę syropem z DHA, które ubrudziły się lekiem - poplamione miejsce zmieniło barwę. Dzięki temu, że reakcja zachodzi w krótkim czasie, DHA nie dostaje się do głębszych warstw skóry. Związek ten jest bardzo łagodny, z reguły nie powoduje podrażnień, nie wywołuje też reakcji alergicznych.

Warto pamiętać, że samoopalacz nie zapewnia opalenizny, tylko przebarwia skórę. DHA nie wywołuje produkcji melaniny, nie wpływa też na produkcję witaminy D. Efekt samoopalacza utrzymuje się krótko. Skóra blednie już po kilku dniach, w wyniku złuszczania się naskórka.

Sprawdź: Kwas DHA – czym jest? Suplementacja dla dzieci i kobiet w ciąży

Samoopalacz bez smug

Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty, przed nałożeniem samoopalacza warto zrobić peeling skóry, a następnie dobrze ją nawilżyć kremem lub balsamem. Dopiero po takim przygotowaniu można rozpocząć aplikację samoopalacza - należy rozprowadzać go równomiernie, nie zapominając o nałożeniu kosmetyku także na stopy, szyję i dekolt.

Zobacz także: Jak chronić skórę przed słońcem?

Najlepszy samoopalacz

Najlepszy samoopalacz to taki, który daje oczekiwany efekt. Jak wybrać dobry kosmetyk tego rodzaju? Przede wszystkim nie warto sięgać po najtańsze produkty z tej grupy, ponieważ może się to skończyć wyraźnie odznaczającymi się, pomarańczowymi plamami. Istotny jest rodzaj samoopalacza oraz jego odcień - niezwykle ważne jest dobranie odpowiedniej barwy do swojej skóry.

Sięganie po “pierwszy lepszy” produkt, w pośpiechu, będzie złą decyzją. Konieczne jest także kupienie osobno samoopalacza do ciała oraz samoopalacza do twarzy. Dlaczego? Samoopalacz do twarzy nie zawiera substancji natłuszczających, które zatykają pory, co skutkuje błyszczeniem się skóry. Kolejną ważną kwestią jest konsystencja kosmetyku - spray, pianka, czy krem? Dla osób z problemami skóry przetłuszczającej się, najlepsza będzie pianka lub spray, które nie pozostawiają “lepkiej” warstwy. Z kolei u osób o suchej skórze lepiej sprawdzi się samoopalacz w kremie, bogaty w składniki nawilżające.

Zobacz także: Odżywka do rzęs - jakie serum do rzęs jest najlepsze?

Samoopalacz do twarzy

Samoopalacz do twarzy, który zapewni równomierny, ładny kolor to klucz do sukcesu i pięknego, letniego wyglądu. Dobry samoopalacz do twarzy powinien mieć lekką konsystencję i przyjemny zapach. Zależnie od upodobań można wybrać samoopalacz do twarzy w sprayu, piance, płynie lub kremie. Dobrze jest poprosić o radę konsultantkę w drogerii lub znajomą, która używa samoopalaczy.

Tak, jak wspomnieliśmy wcześniej, kluczowe jest dobranie odpowiedniego odcienia do swojej cery. Przed zaaplikowaniem samoopalacza na całą twarz, warto zrobić próbę i nałożyć jego niewielką ilość np. na skórę szyi, tuż pod linią włosów. Jeśli odcień będzie nietrafiony, miejscowy ślad nie będzie rzucał się w oczy.

Samoopalacz do nóg

Samoopalacz do nóg jest kosmetykiem wzbogaconym o składniki silnie nawilżające. Dzięki temu produkt lepiej się wchłania. Przed nałożeniem należy wykonać peeling nóg, szczególną uwagę poświęcając kolanom. Podczas nakładania nie można zapominać o stopach! W przeciwnym razie będą się wyraźnie odcinać się od reszty ciała.

Część osób używa tylko samoopalacza do nóg, ponieważ akurat ta część ciała sprawia im problem jeśli chodzi o kąpiele słoneczne.

Polecamy: Sucha skóra - jak ją pielęgnować?

Samoopalacz w piance

Samoopalacz w piance jest lekki, często wzbogacony witaminami, które odżywiają skórę. Aplikacja samoopalacza w piance jest prosta - piankę należy delikatnie rozprowadzić po skórze, unikając kontaktu z oczami, omijając nos i usta. Należy pamiętać o zaaplikowaniu preparatu także na szyję i w niewielkiej ilości na uszy.

Samoopalacz w sprayu

Samoopalacz w sprayu sprawdza się bardziej do nóg, niż do twarzy. Wystarczy na umytą i wysuszoną skórę, rozprowadzić równomiernie kosmetyk spryskując dobrze całą powierzchnię nóg. O pomoc w aplikacji samoopalacza w sprayu warto poprosić siostrę lub przyjaciółkę - podczas schylania się samodzielnie, łatwo ominąć niektóre miejsca lub jakichś nie zauważyć.

Samoopalacz w ciąży

Dihydroksyaceton, czyli główny składnik samoopalaczy, działa na naskórek nie przedostając się do głębszych warstw skóry ani do krwioobiegu. Niemniej część lekarzy mimo to odradza stosowanie tego rodzaju kosmetyków w ciąży. Szczególnie niekorzystny wpływ na zdrowie dziecka mogą mieć samoopalacze w sprayu, ponieważ rozproszone cząsteczki DHA są wdychane przez kobietę i tym samym dostają się do jej organizmu.

Przeczytaj także: Swędzenie skóry - co na świąd skóry? Maść, tabletki

Samoopalacz pod prysznic

Samoopalacz pod prysznic nakłada się zaraz po umyciu - należy go rozprowadzić równomiernie po całym ciele, kolistymi ruchami. Mankamentem tego rodzaju kosmetyku jest konieczność odczekania kilku minut przed spłukaniem. Po upływie określonego czasu, można zmyć z siebie specyfik. Efekt powinien pojawić się po upływie kilku godzin. Wadą tego rodzaju kosmetyków jest to, że silnie brudzą wannę lub brodzik. Mogą też zostawiać plamy na ręczniku.

Zobacz: Krem na przebarwienia - jaki krem rozjaśniający wybrać?

Rękawica do samoopalacza

Nakładanie samoopalacza może być problematyczne, ponieważ kosmetyk zostaje na wewnętrznej stronie dłoni, barwiąc skórę także w tym miejscu. Rozwiązanie to rękawica do samoopalacza, czyli produkt dedykowany aplikacji kosmetyków brązujących - z jednej strony wykonany z miękkiego materiału, z drugiej - z delikatnej, ale wytrzymałej pianki. Po użyciu rękawicę wystarczy przepłukać w zimnej wodzie i pozostawić do wyschnięcia.

Czytaj także: Krem matujący - jaki wybrać? Najlepszy krem matujący

Chusteczki samoopalające

Chusteczki samoopalające to po prostu chusteczki nasączone kosmetykiem brązującym. Są jednorazowego użytku, można je mieć ze sobą zawsze w torebce lub plecaku. Taki produkt dobrze się sprawdza podczas podróży - zwłaszcza samolotem. Zajmuje niewiele miejsca, jest lekki i pakowany pojedynczo.

Jak zmyć samoopalacz?

Samoopalacz zmywa się podczas codziennej, rutynowej pielęgnacji. W celu przyspieszenia tego procesu, można dodatkowo peelingować skórę - samoopalacz działa tylko na naskórek i znika w procesie łuszczenia się skóry. W przypadku smug, czy niechcianych plam, można zastosować miejscowo sok z cytryny lub papkę z sody oczyszczonej. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w ten sposób można podrażnić skórę. Na rynku dostępne są także dedykowane zmywacze do sztucznej opalenizny. 

Sprawdź produkty: Kosmetyki do opalania

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down