Zgaga po alkoholu to częsta konsekwencja zakrapianych imprez. Zwłaszcza, jeśli procentom towarzyszą kofeinowe, gazowane i kwaśne napoje do popijania, a także pieczone i smażone mięsa, chipsy, kawa i inne nieodłączne elementy biesiadnego menu.

zgaga-po-alkoholu

Czym jest zgaga? Dlaczego występuje po alkoholu? Czy można jej uniknąć? Jak się jej pozbyć? Poznaj odpowiedź na te pytania. Zobacz też, jakie są domowe sposoby na zgagę po alkoholu.

Czym jest zgaga po alkoholu?

Zgaga opisywana jest jako uczucie palenia w przełyku. Dojmujące, bolesne. Zazwyczaj występuje po jedzeniu, a także po spożyciu alkoholu, wypiciu kawy, wypaleniu papierosa. Dlaczego? Jakie są jej przyczyny? Zgaga jest jednym z najbardziej typowych objawów chorobowych, występujących w tak zwanym refluksie żołądkowo-przełykowym, czyli zaburzeniu polegającym na cofaniu się treści pokarmowej w górę przewodu trawiennego. Pokarm, który trafia z powrotem do przełyku ma kwaśny odczyn (efekt kontaktu z kwasem solnym wytwarzanym prze żołądek) i jako taki powoduje podrażnienie błon śluzowych. Efekty to między innymi:

  • zgaga, odbijanie się, wymioty;
  • silny ból w nadbrzuszu;
  • ból w klatce piersiowej, kołatanie serca.

Co ma z tym wszystkim wspólnego alkohol?

Przyczyny występowania zgagi po alkoholu

Główną przyczyną tzw. patologicznego refluksu żołądkowo-przełykowego jest wadliwa praca dolnego zwieracza przełyku. Narząd ten powinien kurczyć się i utrzymywać właściwe napięcie, zapobiegając zarzucaniu w górę treści pokarmowej, która zdążyła już trafić do żołądka. W wielu przypadkach dzieje się jednak inaczej. Jednym z czynników ryzyka jest alkohol.

Zawarte w nim substancje rozluźniają mięśnie, w tym także mięśnie wspomnianego zwieracza. Umożliwia to przedostawanie się pokarmu w kierunku odwrotnym do prawidłowego. Dodatkowo alkohol powoduje zwiększoną produkcję kwasów żołądkowych, co daje podwójnie negatywny efekt. O ile kwas solny jest naturalny i niezbędny w środowisku żołądka (służy trawieniu pokarmów), o tyle jego oddziaływanie na błonę śluzową przełyku jest dalece niekorzystne.

Objawy zgagi po alkoholu

Zgaga odczuwana jest na wysokości klatki piersiowej. Dominujące odczucie to wrażenie palenia lub pieczenie. Może mieć bardzo duże natężenie. Występuje bezpośrednio po spożyciu alkoholu lub innego produktu zwiększającego wydzielanie kwasów żołądkowych (między innymi: kofeina zawarta w kawie, herbacie czy coli, tłuszcze i białka zwierzęce, węglowodany). Jeśli refluks jest bardzo silny, cofanie kwaśnej treści z żołądka może się nie zakończyć na przełyku. Uczucie palenia, a także kwaśny posmak bywają odczuwane nawet w jamie ustnej. Możliwe są w takiej sytuacji także wymioty.

Domowe sposoby na zgagę po alkoholu

Uniknięcie zgagi po alkoholu może być niemożliwe, jeśli ktoś ma skłonność do refluksu. W takiej sytuacji, abstynencja alkoholowa jest wręcz jednym ze wskazań medycznych, do których należy się stosować leczniczo oraz profilaktycznie.

Jeżeli jednak nie jesteśmy w stanie sobie odmówić, należy zrobić wszystko, aby ograniczyć ryzyko silnej zgagi po alkoholu poprzez eliminację innych czynników zapalnych. A więc, pijąc alkohol:

  • nie palimy papierosów;
  • nie używamy napojów gazowanych, zawierających kofeinę a także kwaśnych, w tym między innymi soków z owoców cytrusowych. Innymi słowy, jeśli alkohol, to wyłącznie bez popijania;
  • nie spożywamy dużych ilości mięsa (chyba, że jest gotowane, o takie jednak trudno w warunkach typowego przyjęcia alkoholowego);
  • trzymamy ręce na wodzy, ograniczając sięganie po słone i pikantne przekąski.

Dodatkowo, aby uniknąć lub zredukować natężenie zgagi po alkoholu, należy unikać odpoczynku w pozycji leżącej. Bardzo ważne jest też zobojętnienie środowiska żołądka, czemu najlepiej służy woda.

Autor: Piotr Brzózka

Czytaj:

 

Źródła:

  • Matthew Banks, Choroba refluksowa przełyku: najnowsze badania i postępowanie, Medycyna po dyplomie, październik 2010, vol. 19/nr 10
  • Śmiechowska, M. Cugowska, Rola żywności i żywienia w chorobie refluksowej, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna – XLIV, 2011, 3
  • Michał Raban, Artur Żak, Jakub Litak, Monika Turska, Cezary Grochowski, Choroba refluksowa przełyku – opis jednostki, diagnostyka i leczenie, Journal of Education, Health and Sport. 2017;7 (7)
share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down