Schodząca skóra po opalaniu to wyraźny znak, że doszło do nadmiernej ekspozycji słonecznej. Efekt w postaci łuszczenia jest skutkiem uszkodzenia warstwy lipidowej naskórka. Warto zadbać o pielęgnację twarzy i ciała, by zapobiegać niekorzystnemu działaniu słońca. Co jednak zrobić, gdy skóra zaczyna się złuszczać? Poznaj sprawdzone sposoby.
Schodząca skóra po opalaniu – dlaczego się pojawia?
Choć słońce pod wieloma względami ma dobry wpływ na organizm – np. wspiera wytwarzanie witaminy D3 – to w przypadku skóry jest inaczej. Skóra jest największym organem i pełni m.in. funkcję barierową. Chroni organizm przed wpływem czynników zewnętrznych, w tym przed niekorzystnym działaniem promieniowania UVA i UVB emitowanym przez promienie słoneczne. Niestety bez odpowiedniego wsparcia przyjmujemy na siebie wszystkie konsekwencje związane z nadmierną ekspozycją słoneczną. W rezultacie dochodzi do uszkodzenia warstwy lipidowej naskórka i jego złuszczania. To naturalna reakcja obronna skóry.
Kiedy skóra zaczyna schodzić?
Zwykle skóra po zbyt intensywnej ekspozycji słonecznej zaczyna schodzić po 3-4 dniach. Wiele zależy od rodzaju, kondycji, wrażliwości, podatności na uszkodzenia oraz długości ekspozycji słonecznej i stopnia uszkodzenia skóry.
Ile schodzi skóra po opalaniu, czyli jak długo trwa cały proces?
Czas, w którym skóra schodzi, jest uzależniony od indywidualnych predyspozycji. Zwykle proces złuszczania trwa od kilku dni do tygodnia, ale może się wydłużyć nawet do 2 tygodni i jest to również prawidłowe, dlatego nie powinno budzić wątpliwości czy obaw. Należy pozwolić skórze naturalnie się złuszczyć i nie ingerować nadmiernie w ten proces.
Jak przyspieszyć złuszczanie się skóry?
Skórę można wspomóc w złuszczaniu. Trzeba jednak pamiętać, by robić to nieinwazyjnie. Warto:
- Stosować nawilżające i łagodzące kosmetyki – kremy, balsamy czy żele,
- Unikać drapania, podrażniania skóry i zrywania złuszczających się płatów, co mogłoby prowadzić do powstawania dodatkowych podrażnień,
- Pić dużo wody, by wspomóc nawilżenie skóry od wewnątrz,
- Chronić skórę przed słońcem.
W razie pojawienia się pęcherzy na powierzchni skóry należy udać się do lekarza, gdyż istnieje podejrzenie, że doszło do poparzenia II stopnia, co wymaga konsultacji medycznej.
Schodząca skóra po opalaniu na twarzy i ciele – jak temu zapobiec?
Wiosną i latem, ale także zimą – zwłaszcza w wysokich górach, np. w czasie szusowania na nartach – skóra jest bardzo narażona na działanie promieniowania słonecznego. Mając tę świadomość, warto podjąć kroki zapobiegające nadmiernemu wpływowi słońca. Jak to zrobić? Oto najważniejsze zasady:
- Stosuj kremy z wysokimi filtrami przeciwsłonecznymi – SPF 50 i SPF 30. Jeśli masz jasną karnację, aplikuj najwyższy filtr – SPF 50. Takimi kosmetykami należy też chronić dzieci. Pamiętaj o regularnej reaplikacji kosmetyku co 2-3 godziny, by zachować wysoki stopień zabezpieczenia skóry,
- Noś czapki lub kapelusze i odzież ochronną – czapki świetnie zabezpieczają głowę i twarz. W czasie upału warto ubrać odzież z długim rękawem,
- Unikaj godzin o największym nasłonecznieniu – 12:00 – 16:00. W tym czasie staraj się przebywać w cieniu.
Pamiętaj, że poparzenie słoneczne dotyczy nie tylko ciała i twarzy. Schodząca skóra z głowy po opalaniu – nawet nieintencjonalnym – to częsty przypadek mężczyzn z łysiną lub o bardzo krótkich włosach. Należy wię zabezpieczyć także ten obszar skóry latem.
Co zrobić, gdy schodzi skóra po opalaniu?
Jeśli już dojdzie do poparzenia słonecznego i zauważysz wyraźne zaczerwienienie, a także poczujesz pieczenie i bolesność, możesz wspomóc skórę, by zmniejszyć dolegliwości i przyspieszyć proces rekonwalescencji. Jak to zrobić?
Domowe sposoby na skórę po opalaniu
Przede wszystkim należy ukoić i złagodzić stan zapalny. Warto chłodzić skórę, wykorzystując zimne kompresy. Możesz też sięgnąć po naturalne produkty, które masz w domu. Pomagają zmniejszać objawy, działają nawilżająco, kojąco i wspomagają regenerację skóry. Wykorzystaj:
- Jogurt lub kefir – przynosi ulgę dzięki właściwościom chłodzącym i nawilżającym. Pozostaw jogurt na skórze przez około 15-20 minut, a następnie spłucz chłodną wodą,
- Miód – ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Przyspiesza gojenie. Możesz posmarować skórę miodem lub przykładać do niej okład nim pokryty,
- Mąka owsiana – zawiera beta-glukan – składnik, który poprawia funkcje barierowe skóry i zapobiega utracie wody. Wystarczy do wanny z chłodną wodą wsypać kilka łyżek mąki owsianej,
- Aloes – naturalny aloes ma właściwości nawilżające, kojące i łagodzące. Sprzyja regeneracji skóry.
Pielęgnację domową należy stosować regularnie od momentu zauważenia zmian skórnych, aż do całkowitego zniknięcia wszelkich objawów podrażnienia.
Kosmetyki wspierające skórę po opalaniu
Na rynku istnieje mnóstwo kosmetyków, które wspierają skórę po opalaniu. Wykazują działanie chłodzące i zawierają substancje aktywne, które koją, łagodzą i nawilżają skórę. Ich formulacje są zaprojektowane tak, by jak najmniej inwazyjnie wpływać na skórę. Przykładem takich kosmetyków są emolienty dla dorosłych, które nawilżają i wspierają warstwę hydrolipidową skóry, a także kremy i balsamy do ciała o przyjemnych formulacjach i dobrych składach.
Preparaty apteczne na schodzącą skórę po opalaniu
W leczeniu lekkich poparzeń skóry wywołanych słońcem możesz sięgnąć także po profesjonalne wsparcie. Tu świetnie sprawdzają się preparaty z D-pantenolem. Działa nawilżająco, koi skórę i wspiera jej naturalną regenerację. Odpowiednie są także produkty z alantoiną, która wykazuje podobny wpływ na skórę.
Wszystkie metody dodatkowo zmniejszają nieprzyjemne swędzenie skóry, minimalizując tę dolegliwość.
Jak wyrównać opaleniznę po zejściu skóry i pozbyć się plam?
Poparzenia słoneczne przyczyniają się często do powstawania plam i przebarwień na skórze twarzy i ciała. Zanim rozpoczniesz niwelowanie defektów estetycznych, poczekaj na całkowite zagojenie się skóry. Jak wyrównać plamy po schodzącej skórze? Warto:
- Regularnie złuszczać martwy naskórek – eksfoliacja pomaga w pozbywaniu się niepotrzebnego naskórka i przyspiesza odnowę skóry, sprzyjając wyrównaniu kolorytu,
- Nawilżać skórę – wspierają naturalne procesy regeneracyjne. Dowiedz się, jak pielęgnować skórę suchą i wprowadź tę rutynę do swojej pielęgnacji,
- Stosować kosmetyki rozjaśniające i wyrównujące koloryt – tu świetnie sprawdzają się zwłaszcza produkty zawierające witaminę C. Doskonale niweluje przebarwienia skórne, a dodatkowo zwalcza wolne rodniki, co przeciwdziała fotostarzeniu się skóry.
Proces wyrównania kolorytu cery wymaga czasu, dlatego pielęgnację należy prowadzić regularnie przez kilka tygodni.
Swędząca, schodząca skóra po opalaniu – podsumowanie
Schodząca skóra po opalaniu to objaw poparzenia słonecznego. Należy mu przeciwdziałać, stosując wysokie filtry przeciwsłoneczne oraz unikając nadmiernej ekspozycji na słońce. Jeśli jednak skóra zacznie schodzić, warto włączyć do jej pielęgnacji domowe, apteczne czy kosmetyczne produkty, jak preparaty po opalaniu zmniejszające dolegliwości i przyspieszające leczenie. Należy też zadbać o skórę po jej wyleczeniu, regularnie ją złuszczając, nawilżając, odżywiając, a także wspomagając regenerację oraz chroniąc przed ponownym poparzeniem słonecznym.
Bibliografia:
- Kaniewska M. Podstawy anatomiczno-dermatologiczne w kosmetyce. WSiP 2013, wyd. I
- Clinical Settings and Demographic Characteristics of Patients With Sunburn https://jamanetwork.com/journals/jamadermatology/fullarticle/2782889 [25.06.2024]
- https://www.gov.pl/web/gis/oparzenia-sloneczne-jak-przeciwdzialac [25.06.2024]