Olejek do opalania z dobrymi składnikami oraz wysokim filtrem przeciwsłonecznym, a także inne kosmetyki do opalania, jak mleczka, kremy, balsamy, itp. zapewniają zdrowe i bezpieczne opalanie. Przeczytaj jak je stosować i kto nie powinien wygrzewać się na słońcu.
Opalanie – plusy i minusy
Opalanie dla większości osób stanowi bardzo przyjemną formę odpoczynku. Nic dziwnego, w końcu promienie słoneczne nastrajają pozytywnie, wzbogacają organizm o witaminę D3, podnoszą kobiece i męskie libido oraz działają korzystnie na niektóre schorzenia. Należy tu wymienić choćby gruźlicę, łuszczycę, atopowe zapalenie skóry, czy dolegliwości mięśniowe i stawowe. Co więcej, słońce korzystnie wpływa na płodność. Nie bez powodu ginekolodzy wysyłają pary, które od dłuższego czasu starają się o dziecko na wczasy do ciepłych krajów.
Niestety, długotrwałe wystawianie ciała na działanie promieni słonecznych niesie ze sobą ryzyko zachorowania m.in. na czerniaka (nowotwór skóry), poza tym powoduje przebarwienia skórne i wzmaga trądzik. A to nie koniec listy minusów. Częste i długo trwające opalanie prowadzi do szybszego starzenia się skóry, ponieważ ubywa kwasu hialuronowego, a włókna kolagenu i elastyny ulegają uszkodzeniu. W efekcie zaczynają pojawiać się zmarszczki, a skóra traci jędrność i elastyczność.
Dlatego warto wiedzieć jak opalać się bezpiecznie.
Zobacz: Samoopalacz - jak działa i jak nakładać? Zmywanie
Opalanie – jak opalać się bezpiecznie?
Bezpieczne opalanie dotyczy przede wszystkim wysokości dziennej porcji słońca, która nie powinna przekraczać 2-3 godzin nieprzerwanej ekspozycji na słońce.
Co równie istotne, zanim rozłożymy ręcznik na gorącym piasku, trzeba pomyśleć o ochronie przed promieniami ultrafioletowymi, którą zapewniają kosmetyki do opalania.
Dobrany do danego typu skóry kosmetyk do opalania należy zaaplikować na skórę około 20 minut przed rozpoczęciem opalania i powtarzać tę czynność co 1-2 godzin. Jeśli ciało mocno się poci, zażywaliśmy kąpieli lub gdy skóra była wycierana, należy zwiększyć częstotliwość smarowania przeciwsłonecznym specyfikiem. Na wystające części ciała powinno się nakładać grubszą warstwę preparatu, chodzi tu głównie o kolana, łokcie oraz nos.
Przy wyborze kosmetyku do opalania należy zwrócić uwagę na wysokość filtra przeciwsłonecznego SPF, który im wyższy, tym lepiej sprawdza się jako ochroniarz naszej skóry przeciwko promieniom UVB (odpowiedzialnym za poparzenia słoneczne). Warto żeby produkt przeciwdziałał także promieniom UVA, niekorzystnie wpływającym na jakość skóry.
Oprócz kosmetyków do opalania należy pamiętać także o nakryciu głowy, okularach przeciwsłonecznych, czy stosowaniu odpowiednich balsamów do ust.
Kosmetyki do opalania
W aptekach, drogeriach, czy sklepach o poszerzonym asortymencie znajdziemy mnóstwo kosmetyków do opalania. Można wśród nich wymienić olejek do opalania, balsam, krem, specjalne masło, mleczko, czy spray.
To, jaki kosmetyk znajdzie się w naszym koszyku, zależy od naszych preferencji. Olejek jest tłusty, zatem po posmarowaniu nim ciało będzie się błyszczeć, a dłonie będą śliskie i lepkie. Natomiast balsam krótko po wsmarowaniu go w skórę, wchłonie się nie pozostawiając śladów.
Ważne by zwrócić uwagę na skład kosmetyku, im więcej naturalnych komponentów, tym lepiej.
Należy też pamiętać, że dzieci, zwłaszcza te najmniejsze, potrzebują innego rodzaju ochrony przed słońcem niż osoby dorosłe.
Czytaj też: Sucha skóra - jak ją pielęgnować?
Olejek do opalania – jaki powinien być?
Dobry olejek do opalania zawiera oliwę oraz odpowiednio dobrane komponenty, które zapewniają ochronę przeciwko promieniom ultrafioletowym.
Na rynku drogeryjnym i aptecznym dostępnych jest mnóstwo preparatów olejowych, które z różnym skutkiem hamują dostęp do organizmu niebezpiecznego promieniowania słonecznego. Powinno się zatem wybierać olejek z filtrem o wysokości co najmniej SPF 15. Jeśli wybieramy się do ciepłych krajów, filtr powinien być zdecydowanie wyższy. Ponadto w przypadku posiadania jasnej karnacji także trzeba szukać środka z wyższym filtrem.
Wśród dostępnych produktów można wybrać m.in. olejek przyspieszający opalanie (z reguły z dodatkiem samoopalacza), naturalny olejek do opalania (zawierający naturalne składniki lub chociaż jakieś naturalne komponenty), suchy olejek do opalania, olejek zapachowy, czy bezzapachowy, a także wodoodporny. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.
Opalanie – przeciwwskazania
Opalanie nie będzie służyło każdemu. Z kąpieli słonecznych powinny zrezygnować osoby borykające się z problemem trądziku, cerą naczynkową, czy z opryszczką. Ponadto nie zaleca się wygrzewania w promieniach słonecznych cierpiącym na choroby serca, schorzenia tarczycy i nerek, bielactwo oraz epilepsję.
Uczulenie na słońce oraz nadwrażliwość na promieniowanie ultrafioletowe także są oczywiście przeciwwskazaniem do opalania.
Przebarwienia, znamiona, rany, stany zapalne skóry, niedawno wykonane operacje i tatuaże również wykluczają beztroskie wylegiwanie się na słońcu.
Poza tym unikać promieni słonecznych powinny także kobiety ciężarne, karmiące, miesiączkujące oraz chorzy z gorączką, czy stanem zapalnym organizmu.
Czy wiesz, że: O skórę trzeba dbać od najmłodszych lat