Jak szybko się opalić - to pytanie zadaje sobie wiele kobiet wraz z przyjściem pierwszych po zimie słonecznych dni. W szafie wiszą przecież letnie sukienki, które świetnie prezentują się na opalonym ciele. Również mężczyźni niekonieczne wyobrażają sobie noszenie krótkich spodenek, mając porcelanowo-białe nogi. Na szczęście istnieje kilka sposobów, by opalić się szybko, a jednocześnie bezpiecznie.

jessica-ruscello-lUtPqjz5D5k-unsplash

Jak szybko się opalić - metody

Jak szybko się opalić, jak szybko opalić nogi, jak szybko i skutecznie się opalić - to jedne z najczęściej wpisywanych fraz w wyszukiwarki internetowe w okresie wiosenno-letnim. O złocisto-brązowym kolorze skóry marzy wiele osób. Opalenizna optycznie wysmukla ciało i podnosi atrakcyjność, a przecież większości z nas zależy na atrakcyjnym wyglądzie. Jak można zachować ładnie wyglądającą opaleniznę i wyeliminować oparzenia słoneczne?

Internetowe wyszukiwania świadczą nie tylko o tym, że Polacy marzą o pięknej, równomiernej opaleniźnie, ale także o tym, że chcą się opalić szybko. Należy pamiętać, że proces opalania to właściwa pielęgnacja skóry. Warto wcześniej przygotować skórę i zrobić np. dokładny peeling. Żeby sprostać tym potrzebom, producenci kosmetyków stworzyli preparaty przyspieszające opalanie oraz opalające. W aptekach i drogeriach można kupić samoopalacze, balsamy brązujące i przyspieszacze opalania.

Samoopalacze i balsamy brązujące to bezpieczne metody opalania. Dzięki nim można uzyskać opaleniznę bez wystawiania się na działanie szkodliwego dla zdrowia promieniowania ultrafioletowego. Szybką opaleniznę, również bez promieniowania UV, gwarantuje zabieg natryskowego opalania. Natryskowe opalanie polega na opryskiwaniu ciała mgiełką z dihydroksyacetonem (DHA). DHA wchodzi w reakcję z aminokwasami znajdującymi się w warstwie rogowej naskórka i powoduje, że skóra staje się brązowa.

Dodatkowo możesz sięgnąć po suplementy diety, które wspomagają bezpieczne opalanie, ponieważ przyspieszają produkcję melaniny, tym samym kąpiele słoneczne zwiększą szybkość opalania i pozwolą zachować piękną opaleniznę. Warto też uwzględnić domowe sposoby np. pić sok marchewkowy.

Decydując się na taki zabieg, wystarczy 15 minut by uzyskać pożądany odcień opalenizny. Niestety ta metoda ma swoje minusy - po tygodniu zabieg należy powtórzyć, gdyż opalenizna zaczyna schodzić. Podobny efekt przynoszą samoopalacze i balsamy brązujące. Zdecydowanie dłużej utrzymuje się opalenizna słoneczna lub solaryjna, ale do jej uzyskania potrzebny jest czas. Osoby, które nie znoszą wielogodzinnego wylegiwania się na słońcu lub na łóżku w solarium, a chcą cieszyć się opalenizną jak najszybciej, mogą skorzystać z przyspieszacza opalania. 

 Olejek do opalania – jak wybrać najlepszy olejek?

Przyspieszacz opalania, czyli jak szybko się opalić na słońcu

Co powinny stosować osoby z jasną i ciemniejszą karnacją aby uniknąć oparzeń słonecznych? Czy odpowiednie kosmetyki zagwarantują piękny brązowy kolor? Przyspieszacz opalania to kosmetyk, który skraca czas, jaki trzeba spędzić na słońcu by powstała opalenizna. Przyspieszacze do opalania zawierają tyrozynę - aminokwas, który stymuluje organizm do produkcji melaniny, czyli naturalnego pigmentu znajdującego się w skórze. Melanina pełni w ciele człowieka kilka funkcji - chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego i eliminuje wolne rodniki, które mają wpływ na procesy starzenia się skóry. Promieniowanie UV sprawia, że melanina uwalnia się do komórek naskórka. Na skórze pojawia się wtedy opalenizna, ale należy pamiętać, że to reakcja obronna organizmu przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Tyrozyna zawarta w przyspieszaczach do opalania sprawia, że melaniny w ciele jest więcej, a skóra opala się szybciej. Przyspieszacze do opalania na słońcu zawierają też filtry przeciwsłoneczne oraz inne składniki, które nawilżają skórę oraz utrwalają opaleniznę. Jak szybko się opalić na słońcu z takim przyspieszaczem? Wystarczy wsmarować kosmetyk w ciało na około pół godziny przez planowanym opalaniem, a on zadba o szybkie pojawienie się wymarzonej opalenizny. Należy jednak pamiętać o odpowiedniej aplikacji. Należy go nakładać dokładnie i równomiernie. Stosowanie właściwych kosmetyków niewątpliwie przyspiesza opalanie, przede wszystkim trzeba jednak postawić na odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną aby ochronić skórę przed promieniowaniem uv.

Przyspieszacze do opalania można kupić w aptekach i drogeriach kosmetycznych.

 Zobacz też: Samoopalacz - jak działa i jak nakładać? Zmywanie

Jak szybko opalić się w solarium?

Jeśli ktoś woli opalanie lampami UV i zależy mu na szybkim efekcie, to może sięgnąć po specjalny przyspieszacz przeznaczony do opalania w solarium. Taki kosmetyk można kupić w solariach oraz drogeriach. Wystarczy posmarować nim skórę na chwilę przed opalaniem, a zawarta w nim tyrozyna i inne składniki przyspieszą opalanie.

Warto nadmienić, że preparaty przeznaczone do opalania w solarium mają inny skład, a to dlatego, że lampy zamontowane w łóżkach lub kabinach w solariach emitują inne promieniowanie niż promienie słoneczne. Opalając się na słońcu, jesteśmy narażeni na promieniowanie UVA i UVB.

Opalając się w solarium, na promieniowanie UVA. Zatem przyspieszacz do opalania w solarium, poza skracaniem czasu potrzebnego do uzyskania wymarzonej opalenizny, powinien też chronić przed szkodliwym działaniem promieni UVA. Promieniowanie UVA jest odpowiedzialne przede wszystkim za przedwczesne starzenie się skóry, więc kosmetyk przyspieszający opalanie w solarium powinien mieć w składzie m.in. witaminę E, która spowalnia procesy starzenia.

Zobacz: Uczulenie na słońce u dzieci - objawy i leczenie

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down