Witamina E jest powszechnie wykorzystywana w kosmetyce i nazywana jest “witaminą młodości”, a to dlatego, że neutralizuje wolne rodniki odpowiedzialne za proces starzenia się skóry. Witamina E nazywana jest także “witaminą płodności”, ponieważ wpływa na wytwarzanie nasienia u mężczyzn. Dowiedz się jakie właściwości ma witamina E, gdzie występuje lub co oznacza niedobór witaminy E w naszym organizmie.
Witamina E - właściwości
Witamina E jest zaliczana do witamin, które rozpuszczają się w tłuszczach, co oznacza, że jest magazynowana w tkance tłuszczowej, a nie wydalana z organizmu razem z moczem lub potem. Witamina E bierze udział w dostarczaniu składników odżywczych do komórek człowieka, jest także głównym antyoksydantem występującym w komórkach.
Witamina E przede wszystkim chroni czerwone krwinki przed rozpadem oraz wzmacnia ściany naczyń krwionośnych. Jest zatem stosowana w leczeniu miażdżycy i chorób serca. Witamina E jest też wykorzystywana w leczeniu niepłodności u mężczyzn. Ma także istotny wpływ na funkcjonowanie naszego wzroku.
Sprawdź produkty na zwiększenie: Libido
Witamina E - występowanie
Zastanawiasz się, gdzie występuje witamina E? Otóż naturalną witaminę E znajdziesz w nasionach słonecznika, orzeszkach ziemnych, orzechach laskowych, migdałach, pomidorach, szpinaku, białej kapuście, suszonych morelach, botwinie oraz olejach (w słonecznikowym, arachidowym, szafranowym). Chcesz wiedzieć jeszcze w czym jest witamina E? Produkty takie jak masło roślinne, margaryna, żółtko jajka również ją zawierają, jednak w nieco mniejszych ilościach.
Czytaj też: Witamina K i K2 MK7 - występowanie, właściwości i przeciwwskazania
Witamina E - cena
Witamina E występuje naturalnie w wielu produktach spożywczych, jeśli jednak nasza dieta jest uboga w te produkty, możemy dostarczyć witaminę E do organizmu w postaci suplementów diety. W aptekach znajdziemy witaminę E w kapsułkach, tabletkach oraz płynną witaminę E - olejek lub krople. W drogeriach kosmetycznych natomiast znajdziemy dziesiątki kremów z witaminą E.
Ceny za witaminę E w kapsułkach wahają się, w zależności od producenta, dawki i ilości tabletek w opakowaniu, od nawet kilku złotych do ponad 100 złotych za opakowanie. Za krople doustne zapłacimy około 10 złotych za 10 ml roztworu.
Witamina E w tabletkach występuje w podobnych cenach do witaminy E w kapsułkach, jednak zdecydowanie częściej znajdziemy witaminę E w kapsułkach. Za olejek z witaminą E, stosowany do twarzy lub do masażu, zapłacimy od kilkunastu złotych do nawet kilkuset złotych za opakowanie. Ceny za kremy z witaminą e również wahają się od kilku do kilkuset złotych, wszystko zależy od producenta.
Witamina E na twarz
Witaminę E można spożywać w postaci suplementów diety, a także stosować bezpośrednio na skórę i do pielęgnacji włosów. Stosowanie witaminy E na twarz sprawi, że cera będzie mniej wysuszona. Witamina E stosowania bezpośrednio na twarz pomaga usunąć tzw. plamy starcze i zapobiega powstawaniu nowych.
Olejek z witaminą e działa regenerująco i wygładzająco na twarz, a także pomaga zregenerować cerę po poparzeniu słonecznym. Wykazuje się też dobroczynny wpływ witaminy E na włosy. Witamina e przywróci naszym włosom odpowiednie nawilżenie, a także zdrowy wygląd i blask. Warto szukać jej w składzie szamponów, odżywek czy masek do włosów.
Niedobór witaminy E
Ponieważ witamina E występuje w wielu produktach spożywczych, to z niedoborem witaminy E medycy spotykają się rzadko. Zdarzają się jednak przypadki niedoboru witaminy E. Jakie są konsekwencje?
Niedobór witaminy E może spowodować rozdrażnienie, zmniejszoną zdolność do koncentracji, osłabienie mięśni, wczesne starzenie się skóry, pogorszenie wzroku, bezpłodność, a także choroby sercowo-naczyniowe.
Nadmiar witaminy E
Jeśli natomiast będziemy spożywać witaminę E w nadmiarze, to może się to przyczynić do osłabienia mięśni, zaburzeń widzenia, bólu głowy i ogólnego zmęczenia.
Warto pamiętać, by nie przekraczać zalecanej dziennej dawki witaminy E. Normy dziennego zapotrzebowania na tę witaminę są bardzo zróżnicowane, wahają się od 8 do 20 mg na dobę.
Czytaj też: Witamina PP i B3 (niacyna) – występowanie i właściwości