Przebarwienia na twarzy od słońca wiążą się z ekspozycją na działanie promieniowania UV. Zwykle są niegroźne, ale powodują dyskomfort estetyczny. Dowiedz się, jak je usunąć i przywrócić skórze jednolity koloryt. Sprawdź, jakich składników aktywnych szukać w kosmetykach, by zmniejszyć widoczność plam posłonecznych.

Czym są i jak wyglądają przebarwienia słoneczne?

Przebarwienia słoneczne, znane również jako plamy soczewicowate, to ciemne zmiany na skórze powstające w wyniku długotrwałej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe. Promieniowanie UV prowadzi do lokalnego namnażania się melanocytów oraz nagromadzenia melaniny w komórkach skóry. Zmiany zwykle przybierają okrągły, owalny lub nieregularny kształt. Są dobrze odgraniczone i płaskie. Mogą mieć kolor od jasnobrązowego do ciemnobrązowego lub czarnego, a ich wielkość wynosi od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Częściej występują u osób o jasnej karnacji, choć mogą pojawiać się też u ludzi o różnym typie skóry.

 

Przebarwienia na twarzy – jak i dlaczego powstają?

Przebarwienia na twarzy, takie jak melasma, piegi czy plamy soczewicowate, powstają w wyniku nadprodukcji melaniny, pigmentu odpowiedzialnego za kolor skóry.

  • Proces tworzenia się zmian na skórze jest najczęściej wywoływany przez ekspozycję na promieniowanie UV, ale także przez czynniki hormonalne, genetyczne oraz procesy starzenia się skóry​​.
  • Promieniowanie UV jest głównym czynnikiem powodującym przebarwienia, ponieważ stymuluje melanocyty do produkcji większej ilości melaniny jako mechanizmu obronnego przeciwko uszkodzeniom skóry. Długotrwała ekspozycja na słońce bez odpowiedniej ochrony może prowadzić do trwałych zmian barwnikowych, które z czasem stają się bardziej widoczne.

Jak wybielić przebarwienia posłoneczne na twarzy?

Ciemne plamy na skórze twarzy to głównie problem estetyczny. Na szczęście istnieje wiele możliwości wyrównania kolorytu cery i zniwelowania widoczności takich plam.

Kosmetyki na przebarwienia na twarzy od słońca

Kosmetyki przeciw przebarwieniom słonecznym mogą skutecznie pomóc w redukcji widocznych plam i wyrównaniu kolorytu skóry. Hamują produkcję melaniny, złuszczają naskórek oraz chronią przed dalszymi uszkodzeniami słonecznymi. Preparaty na przebarwienia zawierają takie składniki aktywne, jak:

  • Witamina C – działa jako silny przeciwutleniacz, rozjaśniając skórę i wyrównując jej koloryt,
  • Niacynamid – hamuje transfer melaniny do komórek skóry, co pomaga w rozjaśnianiu przebarwień,
  • Kwas azelainowy – ma właściwości przeciwzapalne i depigmentacyjne;
  • Ekstrakt z lukrecji – działa rozjaśniająco i kojąco,
  • Retinol – stymuluje odnowę komórek skóry i poprawia teksturę skóry, redukując przebarwienia.

Jeśli zastanawiasz się, jaki krem na przebarwienia wybrać, sięgnij po kosmetyk, który zawiera wymienione składniki aktywne, a jednocześnie zapewnia długotrwałe nawilżenie i  wzmacnia potencjał skóry do naturalnej odbudowy. Warto też stosować peelingi. Złuszczanie martwego naskórka przyspiesza proces odzyskiwania jednolitego kolorytu skóry.

Domowe sposoby na przebarwienia posłoneczne na twarzy

Naturalne składniki, dostępne w większości kuchni pomagają rozjaśnić skórę i zredukować widoczność plam słonecznych. Oto kilka popularnych domowych sposobów z wykorzystaniem produktów, takich jak:

  • Sok z cytryny – działa jako naturalny środek wybielający dzięki wysokiej zawartości witaminy C. Wystarczy nanieść świeży sok z cytryny na przebarwienia, pozostawić na kilka minut, a następnie spłukać wodą,
  • Ocet jabłkowy – zawiera kwasy, które pomagają złuszczać martwe komórki naskórka, co przyczynia się do rozjaśnienia przebarwień. Można go stosować jako tonik, rozcieńczając wodą w proporcji 1:1 i nakładając na skórę wacikiem,
  • Sok z ziemniaków – zawiera enzymy pomocne w rozjaśnianiu skóry. Wystarczy pokroić surowego ziemniaka i nałożyć plasterki bezpośrednio na przebarwienia lub wycisnąć sok i nałożyć go wacikiem na skórę. Składnik działa antyoksydacyjnie i zawiera sporo witaminy C.

Zabiegi medycyny estetycznej na przebarwienia na twarzy

Medycyna estetyczna umożliwia przeprowadzenie skutecznych zabiegów, które pomagają w redukcji przebarwień posłonecznych na twarzy, jak np.:

  • Laseroterapia,
  • Mikrodermabrazja,
  • Zastosowanie peelingów chemicznych.

Jeśli chcesz pozbyć się plam posłonecznych szybko i skutecznie, sięgnij po takie rozwiązania.

Jak zapobiegać powstawaniu plam posłonecznych?

Ochrona przed słońcem jest najlepszym sposobem na uniknięcie powstawania przebarwień na twarzy i fotostarzenia się skóry. Jak zapobiegać pojawianiu się takich zmian? Do najefektywniejszych sposobów ochrony skóry twarzy należą:

  • Stosowanie kosmetyków z wysokimi filtrami – emulsje i kremy do opalania z wysokimi filtrami SPF 50 i SPF 30 zabezpieczają skórę przed negatywnym wpływem słońca, ograniczając ryzyko powstawania przebarwień. Możesz stosować zarówno filtry chemiczne, jak i mineralne. Pamiętaj o regularnej aplikacji kosmetyków przeciwsłonecznych;
  • Noszenie czapek i kapeluszy – duże rondo czy daszek ograniczają wpływ promieniowania słonecznego na skórę twarzy,
  • Ograniczenie ekspozycji słonecznej – jeśli nie ma takiej konieczności, warto nie narażać skóry na intensywne działanie słońca.

Trzeba też pamiętać o odpowiednim nawilżaniu skóry oraz właściwej diecie, która pozytywnie wpływa na kondycję skóry.

 

Przebarwienia na twarzy – FAQ

Czy przebarwienia na twarzy mogą być niebezpieczne?

Przebarwienia na twarzy zazwyczaj są łagodne i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, jednak niektóre zmiany mogą być trudne do odróżnienia od czerniaka, złośliwego nowotworu skóry. Dlatego ważne jest regularne monitorowanie i konsultacja z dermatologiem w przypadku zauważenia nowych lub zmieniających się plam na skórze​.

Co pić na przebarwienia na twarzy?

Na przebarwienia na twarzy warto spożywać napoje bogate w antyoksydanty, takie jak zielona herbata czy sok z granatu, które pomagają w walce z wolnymi rodnikami i wspierają zdrowie skóry. Poleca się również suplementy diety z witaminą C , ponieważ witamina wspomaga produkcję kolagenu, przyspiesza regenerację skóry i rozjaśnia przebarwienia​.

Czy przebarwienia słoneczne mogą zniknąć samoistnie?

Przebarwienia słoneczne mogą zniknąć bez żadnej ingerencji w wyniku naturalnych procesów regeneracyjnych, w tym złuszczania się naskórka. Zwykle trwa to nawet kilka miesięcy, a jeśli skóra w tym czasie nie jest chroniona przed słońcem, plamy się utrzymują. Warto zatem dbać o ciało, regularnie złuszczając naskórek, nawilżając i chroniąc wysokimi filtrami SPF.

 

Przebarwienia na twarzy od słońca – podsumowanie

Przebarwienia słoneczne to zwykle niegroźne zmiany skórne powstałe w wyniku działania promieniowania UV. Można je usunąć, stosując kosmetyki zawierające składniki aktywne o działaniu antyoksydacyjnym, wybielającym i złuszczającym. Warto sięgnąć także po domowe metody wyrównania kolorytu skóry z wykorzystaniem soku z cytryny, ziemniaka lub octu jabłkowego. Trzeba pamiętać, by chronić skórę przed intensywnym działaniem promieniowania słonecznego, stosując filtry SPF, a także zabezpieczyć głowę kapeluszem i unikać ekspozycji na słońce w bardzo pogodne dni.

 

 

Bibliografia:

  1. Galas N., Leczenie przebarwień. Przegląd metod, Kosmetologia Estetyczna 3/2015/vol. 4, s. 237 - 240.
  2. https://www.akademiaczerniaka.org/o-czerniaku/plamy-soczewicowate-czy-maja-zwiazek-z-czerniakiem-skory, [dostęp 02.07.2024]
  3. https://dermnetnz.org/topics/solar-lentigo [dostęp 02.07.2024]

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi

Joanna Woźniak...

Komentarze
chevron-down