Ocet jabłkowy może poszczycić się wieloma właściwościami, wśród których można wymienić m.in. lecznicze, odchudzające, kosmetyczne, czy też związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego. Ocet jabłkowy można kupić gotowy, ale można też zrobić go samemu, tym bardziej, że przepis jest bardzo prosty.
Ocet jabłkowy – czym jest?
Ocet jabłkowy to swoisty napój, w którym upatruje się zdrowotnego, pielęgnacyjnego oraz odchudzającego działania. Wiele walorów tej cieczy znajduje potwierdzenie w badaniach naukowych.
W occie jabłkowym znajdują się enzymy, aminokwasy, pektyny, witaminy takie jak B1, B2, B3, B5, B6, C, E, biotyna, kwas foliowy, składniki mineralne, wśród których należy wymienić żelazo, magnez, sód, fosfor, potas, wapń oraz związki polifenolowe.
Ocet jabłkowy wyróżnia się specyficzną barwą – złoto-brązową oraz mętnym osadem, ma także ostry zapach, który wrażliwsze nosy może drażnić.
Można kupić gotowy produkt np. w sklepie ze zdrową żywnością, można też samodzielnie przygotować ocet jabłkowy w domu. W aptekach znajdują się suplementy diety z octem jabłkowym, które można przyjmować w postaci tabletek lub syropów.
Ten naturalny specyfik można dodawać do sałatek jako składnik sosu, a także do innych dań lub pić go z dodatkiem wody albo przyjmować bezpośrednio do ust. Dzienna dawka octu jabłkowego to około 1-2 łyżek octu dla osoby dorosłej.
Czytaj też: Olej rzepakowy - niedoceniany tłuszcz
Ocet jabłkowy – właściwości lecznicze
Okazuje się, że warto urozmaicić swoją dietę o tani produkt, jakim jest ocet jabłkowy. Właściwości, jakie wynikają z regularnego spożywania tego środka są ważne dla zdrowia.
Wykazano, że kwas octowy znajdujący się w occie jabłkowym ma działanie antyseptyczne oraz antybakteryjne. Można z jego pomocą walczyć zatem m.in. z grzybicą paznokci, wszami, czy brodawkami. Trzeba jednak uważać by nie podrażnić skóry. Bezpieczniej jest odkażające właściwości octu jabłkowego wykorzystać przemywając narzędzia używane do obróbki artykułów spożywczych oraz myjąc nim owoce, bądź warzywa.
Ocet jabłkowy korzystnie wpływa również na układ krwionośny obniżając poziom cholesterolu oraz trójglicerydów. Systematyczne przyjmowanie tego specyfiku zmniejsza ryzyko miażdżycy, zawału serca, udaru, czy choroby niedokrwiennej serca.
Co więcej, ocet jabłkowy normalizuje nasycenie glukozy we krwi oraz uwrażliwia komórki na działanie insuliny. Z tego powodu ten ekologiczny środek rekomenduje się chorym na cukrzycę, osobom, u których stwierdzono stan przedcukrzycowy oraz rozmaite nieprawidłowości w gospodarce węglowodanowej.
Refluks, zgaga, zaparcia, a nawet ból gardła to stany chorobowe, na które remedium także stanowi ocet jabłkowy.
Istnieje pogląd, zgodnie z którym ocet jabłkowy przeciwdziała nowotworom.
Zatem przyglądając się bliżej specjałowi, jakim jest ocet jabłkowy, właściwości lecznicze to te, które wysuwają się tutaj na przód peletonu z dobrodziejstwami dostarczanymi wraz z przyjmowaniem tego produktu.
Zobacz: Zioła na trawienie - domowe sposoby na niestrawność
Ocet jabłkowy – właściwości odchudzające
Jak widać posiada ocet jabłkowy właściwości zdrowotne, ale to nie wszystkie zalety tego produktu. Śmiało można bowiem zaliczyć ocet jabłkowy do preparatów wspomagających proces odchudzania.
Dzięki zalecie, jaką jest regulacja poziomu glukozy we krwi oraz redukcja emisji insuliny można powiedzieć, że ocet jabłkowy wykazuje właściwości odchudzające. Wspomniane procesy sprzyjają bowiem utracie nadwyżki kilogramowej. Dzieje się to jednak w powolnym tempie.
Oczywiście sam ocet jabłkowy cudów nie zdziała, jednak łącząc go z racjonalną dietą oraz regularną aktywnością fizyczną można oczekiwać rezultatu w postaci spadku wagi.
Sprawdź: Tabletki na odchudzanie - jakie leki bez recepty są najskuteczniejsze?
Ocet jabłkowy – właściwości kosmetyczne
Ocet jabłkowy wyróżnia się także właściwościami kosmetycznymi. Można go bowiem dodać do wody (na szklankę wody wystarczy łyżka octu) podczas spłukiwania włosów, po ich uprzednim umyciu, aby sprawić, że pukle będą pięknie lśniły, ponadto nie będą wypadały i przetłuszczały się zbyt szybko.
Co więcej, z rozcieńczonego octu jabłkowego można pozyskać tonik do twarzy, działający antyseptycznie.
Wśród babcinych porad na zmarszczki mimiczne znajdują się te dotyczące stosowania octu jabłkowego. Wystarczą regularne okłady z tej cieczy układane na sferę wokół oczu, by po niedługim czasie zauważyć poprawę w jędrności i elastyczności naskórka wokół oczu. Taką miksturę pozyskuje się mieszając 5 łyżek octu z ½ l zimnej, mineralnej wody, następnie przykłada się do okolic oczu waciki zamoczone w tej mieszance na około 10 minut, a potem przemywa się twarz wodą.
Czytaj też: Olejek różany do twarzy i włosów - właściwości
Domowy ocet jabłkowy – właściwości
Ocet jabłkowy można bardzo prosto zrobić w domu. Aby przygotować go w zaciszu własnej kuchni, należy naszykować 1,5 kg jabłek, około litra wody i 5 łyżeczek miodu, bądź cukru.
Umyte, obrane i pokrojone jabłka należy umieścić w dużym naczyniu (może być to słój, wcześniej wyparzony), następnie należy je zalać zalewą wodno-cukrową (lub wodno-miodową), szczelnie przykryć (np. ściereczką bawełnianą) i odstawić w ciepłe miejsce na miesiąc czasu. Warto od czasu do czasu przemieszać miksturę. Gotowy produkt rozlewa się do słoiczków lub buteleczek i przechowuje w zimnym miejscu.
Czytaj także: Tonik do twarzy - jak wybrać najlepszy tonik do twarzy?