Krem do opalania - produkt bezwzględnie obowiązkowy na wakacjach w tropikach, ale czy tylko? Promieniowanie UV może nam wyrządzić krzywdę nie tylko w ciepłych krajach, ale także w Polsce, dlatego warto stosować kremy z filtrem do opalania i to nie tylko latem. Krem do opalania dla dzieci przyda się już wczesną wiosną, a osoby o wrażliwej cerze powinny przez cały rok stosować krem do opalania z filtrem 50. Jaki krem do opalania warto kupić? Co może nam zrobić promieniowanie UV bez dobrego kremu do opalania?

krem-do-opalania- jaki-wybrac

Krem do opalania - co daje?

Krem do opalania chroni skórę przed działaniem promieniowania słonecznego, które poza tym, że opala, może poważnie nam zaszkodzić. Naszemu zdrowiu szkodzi przede wszystkim promieniowanie ultrafioletowe (UV), które obok promieniowania podczerwonego i światła widzialnego, stanowi część promieniowania słonecznego.

Promieniowanie UV ma trzy pasma - promieniowanie UVA, UVB i UVC. Największy wpływ na nasze zdrowie ma promieniowanie UVB - ten rodzaj promieniowania opala naszą skórę i jest w stanie poważnie nas poparzyć. Promieniowanie UVB jest także odpowiedzialne za nowotwory skóry.

Promieniowanie UVA, mimo, że nie wywołuje poparzeń, wnika w głębokie warstwy skóry i uwalnia wolne rodniki, które są odpowiedzialne za procesy starzenia się skóry. Natomiast promieniowanie UVC nie zagraża nam, gdyż nie dociera do naszej planety.

 Sprawdź: Opalanie - kiedy jest bezpieczne? Zdrowe opalanie

Krem do opalania z filtrem

Przed promieniowaniem UVA i UVB chronią nas kremy do opalania, które zawierają specjalne filtry przeciwsłoneczne - chemiczne lub mineralne. Krem do opalania z filtrem chemicznym zawiera takie związki jak oktokrylen, drometrizol czy silatrisol. Wymienione związki chemiczne pochłaniają zarówno promieniowanie UVA, jak i UVB, choć zdarzają się takie, które zapewniają ochronę tylko przed promieniami UVB.

Krem do opalania z filtrem mineralnym zawiera natomiast dwutlenek tytanu lub/i tlenek cynku. Takie kremy z filtrem do opalania uchodzą za mniej skuteczne. Ponadto mogą wybielać skórę. Mają jednak swoje plusy - nie powodują reakcji alergicznych, które zdarzają się po posmarowaniu ciała kremem do opalania z filtrem chemicznym. Niektórzy producenci kremów do opalania stosują oba rodzaje filtrów w swoich produktach.

Osoby o wrażliwej skórze i skłonnej do alergii powinny wybierać kremy do opalania twarzy z filtrami mineralnymi. Krem do opalania dla dzieci oraz krem do opalania dla alergików to również produkty, które mają w składzie filtry mineralne.

W aptekach i drogeriach można też kupić naturalny krem do opalania, który poza filtrami mineralnymi, zawiera oleje roślinne - masło kakaowe, olej jojoba czy olej kokosowy. Naturalne tłuszcze roślinne pozostawiają na skórze tzw. film ochronny, który zabezpiecza skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.

 Czytaj także: Przyspieszacz opalania - z filtrem czy bez? Jak używać?

Krem do opalania w solarium

Jaki krem do opalania powinni wybrać miłośnicy opalania w solariach? Lampy zamontowane w łóżkach i kabinach stojących w solariach emitują promieniowanie UVA, czyli ten rodzaj promieniowania, który ma wpływ na procesy starzenia się skóry. Dobry krem do opalania w solarium powinien zawierać filtry chemiczne, które zapewnią skórze najmocniejszą ochronę. Dodatkowo związki chemiczne zawarte w kremie do opalania z filtrem chemicznym redukują wolne rodniki, które odpowiadają za starzenie się skóry.

Krem do opalania 50 a krem do opalania 30. Czym jest wskaźnik SPF?

Wybierając dobry krem do opalania, trzeba koniecznie zwrócić uwagę na wskaźnik SPF, czyli Sun Protection Factor. SPF to liczba podana na opakowaniu kremu do opalania, świadcząca o stopniu ochrony przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Na opakowaniach kremów najczęściej znajdziemy liczby od 2 do 50, choć zdarzają się kremy z filtrem 100. Im liczba jest większa, tym krem do opalania zapewnia lepszą ochronę. Przykładowo,krem do opalania oznaczony SPF30 oznacza, że pochłania on 98 procent promieniowania UV.

Krem do opalania 50 + to tzw. bloker słoneczny, czyli krem zapewniający najwyższą ochronę przed promieniowaniem UV. Należy jednak pamiętać, że żaden krem do opalania nie ochroni przed promieniowaniem UV w 100 procentach. Generalnie, krem do opalania należy dobierać do karnacji i stopnia opalenizny. Dla przykładu, krem do opalania z filtrem 50 i wyższym powinny stosować osoby o bardzo jasnej karnacji i wrażliwej skórze. Krem do opalania dla niemowląt również powinien mieć faktor minimum 50. Takie kremy do opalania są przeznaczone dla dzieci do lat trzech.

Czytaj też: Uczulenie na słońce - objawy, jak leczyć

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down