Krem z filtrem dla coraz większej liczby osób jest kosmetykiem obowiązkowym w czasie wakacyjnego plażowania, zwłaszcza w tzw. ciepłych krajach. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę ze szkodliwego działania promieni słonecznych na nasze zdrowie, ale czy wszystkie te osoby wiedzą co oznacza wskaźnik SPF podawany na opakowaniach kremów z filtrem? Podpowiadamy, czym jest SPF, jaki krem z filtrem dla niemowląt warto wybrać, a także co to jest krem z filtrem mineralnym.

 Krem z filtrem

Szkodliwe działanie promieni UV a krem z filtrem

O tym, że promieniowanie słoneczne szkodzi zdrowiu, wiedzą nawet małe dzieci. Przecież rodzice nie raz im tłumaczyli, dlaczego przed zabawą na plaży trzeba posmarować się kremem z filtrem. Ale dlaczego promienie słoneczne nam szkodzą i właściwie w jaki sposób? Promieniowanie słoneczne składa się z promieniowania podczerwonego, światła widzialnego i promieniowania ultrafioletowego.

To ostatnie zagraża nam najbardziej. Promieniowanie UV ma trzy pasma - UVA, UVB i UVC. Promieniowanie UVC nie dociera w ogóle do naszej planety, gdyż jest zatrzymywane przez atmosferę. Dwa pozostałe docierają w różnym stopniu - UVA aż w 95 procentach, a UVB zaledwie w 5. Promieniowanie UVB, mimo, że dociera go tak niewiele, ma największy wpływ na nasze zdrowie. To właśnie ten rodzaj promieni opala naszą skórę, odpowiada za oparzenia słoneczne i przyczynia się do powstania na skórze zmian nowotworowych. Nie oznacza to jednak, że promieniowanie UVA nie szkodzi nam w ogóle. Promienie UVA wnikają głęboko w skórę i uwalniają wolne rodniki, które odpowiadają w dużej mierze za starzenie się skóry.

 Zobacz też: Krem do opalania - jaki wybrać? Co daje?

Krem z filtrem, czyli z czym?

Kremy z filtrem to produkty, które pochłaniają promieniowanie UV lub nie przepuszczają promieni słonecznych w głąb skóry. Te pierwsze to kremy z filtrem chemicznym, te drugie to kremy z filtrem mineralnym. Na sklepowych półkach można też znaleźć kremy, które zawierają oba rodzaje filtrów.

Krem z filtrem chemicznym zawiera związki chemiczne takie jak oktokrylen, avobenzon, silatrisol, drometrizol czy tinosorb M. Ich działanie polega na absorbowaniu szkodliwego promieniowania UV. Niektóre z nich chronią tylko przed promieniowaniem UVB (oktokrylen) lub tylko przed UVA (avobenzon), ale większość zapewnia ochronę przed UVB i UVA.

Krem z filtrem mineralnym działa natomiast na zasadzie lustra - odbija promienie UV. Tego typu kremy z filtrem zawierają dwutlenek tytanu i tlenek cynku. Chronią przed UVB i częściowo przed UVA.

Za najlepsze kremy z filtrem uchodzą te, które zawierają jednocześnie filtry chemiczne i mineralne, ale nie nadają się dla każdego. Krem z filtrem mineralnym zapewnia nieco mniejszą ochronę przeciwsłoneczną, ale nie powoduje reakcji alergicznych, a kremy z filtrem UV chemicznym mogą natomiast podrażniać i uczulać skórę. To powody dla których nie wszyscy producenci kosmetyków mieszają filtry. Kremy z filtrem dla niemowląt oraz kremy do twarzy z filtrem zawierają w zdecydowanej większości tylko filtry mineralne.

 Czytaj także: Przyspieszacz opalania - z filtrem czy bez? Jak używać?

Krem z filtrem a SPF

Krem z filtrem 50 do twarzy, krem z filtrem 100, krem z filtrem 30... Co oznaczają liczby podane na opakowaniach kremów z filtrem? To wskaźnik SPF, czyli Sun Protection Factor. Większość osób, przynajmniej intuicyjnie, wie jak “czytać” opakowania kremów z filtrem - mianowicie im większy SPF, tym ochrona przed słońcem wyższa. Na opakowaniach kremów z filtrem wskaźniki SPF zwykle wahają się od 2 do 50, choć niekiedy na drogeryjnych półkach można znaleźć krem z filtrem 100. Dla przykładu, krem z filtrem 10 zatrzymuje około 85 procent promieniowania, krem z filtrem 30 - 97 procent. Nie oznacza to jednak, że krem do opalania z filtrem 50 zapewnia 100-procentową ochronę przed słońcem. Żaden z kremów, nawet krem z filtrem 100, nie chroni w 100 procentach przed szkodliwym działaniem promieni UV.

Sprawdź: Opalanie - kiedy jest bezpieczne? Zdrowe opalanie

Jaki krem z filtrem wybrać?

Wybór odpowiedniego kremu z filtrem UV powinien zależeć od karnacji, opalenizny oraz od wrażliwości skóry. Osoby o cerze wrażliwej i jasnej karnacji powinny wybierać krem do twarzy z filtrem 50. Stosuje się także krem z wysokim filtrem na przebarwienia skóry. Naturalny krem z filtrem mineralnym jest wskazany dla osób o cerze podatnej na alergie.

Krem z filtrem dla noworodka powinien mieć wskaźnik SPF 50, a krem z filtrem dla niemowląt i dzieci do 3 lat 30-50 SPF. W doborze kremu ważna jest też jego konsystencja. Krem z filtrem do cery trądzikowej powinien być lekki i szybko się wchłaniać. Cięższe i tłuste kremy są przeznaczone dla osób o skórze suchej lub odwodnionej. Na początku lata powinno się wybierać kremy z wysokim filtrem, a w miarę pojawiania się opalenizny wybierać kremy z mniejszym wskaźnikiem SPF.

Czytaj też: Uczulenie na słońce - objawy, jak leczyć?

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down