Wrażliwa i delikatna skóra dzieci jest wyjątkowo podatna na oparzenia słoneczne. Prowadzą one nie tylko do zaczerwienienia i nieprzyjemnego pieczenia, ale również do poważniejszych problemów zdrowotnych, szczególnie jeśli pojawiają się często i nie są odpowiednio pielęgnowane. Sprawdź, jak prawidłowo chronić dzieci przed oparzeniami słonecznymi oraz jak je leczyć.
Spis treści
Oparzenia słoneczne u dziecka – przyczyny
Główną przyczyną oparzeń słonecznych u dzieci jest długotrwała ekspozycja na promieniowanie słoneczne bez wcześniejszego zabezpieczenia skóry. Dzieci mają bardzo delikatną skórę, na której oparzenia i podrażnienia pojawiają się zdecydowanie szybciej niż u dorosłych i mogą być bardziej dotkliwe.
Warto pamiętać, że oparzenia słoneczne u dziecka to nie tylko problem związany z estetyką, czy nieprzyjemnymi dolegliwościami bólowymi. Zwiększają ryzyko problemów dermatologicznych, przedwczesnego starzenia się skóry, a przede wszystkim czerniaka, czyli nowotworu złośliwego. Dlatego ochrona przeciwsłoneczna to niezbędny element dbałości o zdrowie już od pierwszych dni życia, a oparzenie słoneczne u dziecka nigdy nie powinno być bagatelizowane.
Oparzenie słoneczne u dziecka – objawy
Jak wygląda oparzenie słoneczne u dziecka? Najczęściej przybiera postać miejscowego zaczerwienienia skóry. Maluch może też skarżyć się na pieczenie czy swędzenie. Dokładne objawy oparzenia słonecznego u dzieci różnią się w zależności od stopnia uszkodzenia tkanek.
- Oparzenia I stopnia to najłagodniejsza postać. Są to zmiany powierzchowne i dotyczą wyłącznie naskórka. Skóra jest zaczerwieniona i tkliwa, możliwy jest niewielki obrzęk. Oparzenia powierzchowne goją się zazwyczaj w ciągu 5-10 dni i nie pozostawiają po sobie śladów.
- Oparzenia II stopnia wiążą się z uszkodzeniami nie tylko naskórka, ale również powierzchniowej warstwy skóry właściwej. Często pojawiają się pęcherze wypełnione płynem surowiczym, a ból i pieczenie są bardzo nasilone. Czas gojenia może wynosić nawet 2 tygodnie, a w miejscu po oparzeniu mogą pojawić się przebarwienia lub niewielkie blizny.
W klasyfikacji oparzeń wyróżnia się również oparzenia III i IV stopnia, które dotyczą jeszcze głębszych warstw skóry, jednak rzadko kiedy są one spowodowane wyłącznie ekspozycją na promienie słoneczne.
Co na oparzenia słoneczne u dziecka warto zastosować?
Odpowiedź na pytanie, jak leczyć oparzenia słoneczne u dzieci, zależy od stopnia uszkodzenia skóry. Bardzo istotną rolę odgrywa jednak czas. Im szybciej oparzona skóra zostanie poddana odpowiedniej pielęgnacji i ochronie, tym większe szanse na szybkie zagojenie.
- Oparzenia I stopnia objawiające się jedynie zaczerwienieniem i lekkim dyskomfortem można leczyć w domu i najczęściej nie wymagają konsultacji lekarskiej. Przydają się wtedy preparaty po opalaniu takie jak, maść na oparzenia lub balsam po opalaniu ze składnikami o działaniu łagodzącym i kojącym. Dobrze sprawdzą się też opatrunki hydrożelowe.
- Oparzenia II stopnia, w przebiegu których pojawiają się liczne pęcherze są wskazaniem do konsultacji lekarskiej. Unikaj działania na własną rękę, ponieważ nieprawidłowa ingerencja może zaburzyć naturalne procesy gojenia oraz sprzyjać zakażeniom skóry.
Czym smarować dziecko po oparzeniu słonecznym?
Ważnym elementem pielęgnacji oparzeń słonecznych u dziecka jest zastosowanie kosmetyków o właściwościach chłodzących, nawilżających, regenerujących, łagodzących i kojących. W składzie produktów szukaj składników takich jak:
- Pantenol,
- Alantoina,
- Aloes,
- Witamina E,
- Witamina A,
- Rumianek,
Do pielęgnacji oparzeń u dziecka dobrze sprawdzą się kremy, maści, a także żele i spraye. Jeśli instrukcja danego produktu tego nie zakazuje, warto wcześniej włożyć go do lodówki, dzięki czemu będzie miał dodatkowe właściwości chłodzące i przyniesie ulgę podrażnionej, rozgrzanej skórze.
Zachęcamy też do przeczytania naszego artykułu „Co na oparzenia słoneczne?”, z którego dowiesz się więcej, na temat oparzeń skóry i ich leczenia.
Oparzenia słoneczne u dzieci – domowe sposoby
Jeśli zauważysz na skórze dziecka oznaki oparzenia i nie masz pod ręką specjalistycznych produktów do pielęgnacji oparzonej skóry, nie panikuj. Jest wiele prostych, domowych sposobów, które pomogą ukoić i zregenerować skórę. Poznaj najpopularniejsze z nich:
- Aloes – jest składnikiem wielu kremów na oparzenia, ale możesz też zastosować go samodzielnie, jeśli masz tę roślinę w swoim domu,
- Kefir, zsiadłe mleko lub jogurt – delikatnie ochładzają i koją skórę,
- Miód – ma działanie przeciwzapalne, może przyśpieszać procesy gojenia,
- Ogórek – plastry zimnego ogórka mają działanie kojące i zmniejszają dolegliwości bólowe.
Pamiętaj jednak, że domowe sposoby na oparzenia słoneczne u dzieci nie zastąpią profesjonalnej pielęgnacji i należy je traktować wyłącznie jako dodatkowe wsparcie w leczeniu. Nie stosuj ich w przypadku bardzo rozległych oparzeń, kiedy pojawiają się pęcherze, ropnie lub gdy rany trudno się goją.
Co zrobić, aby oparzenie słoneczne u dziecka szybko zeszło?
Oparzenie u dziecka wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami, które mogą sprawiać, że maluch będzie markotny i niechętny do zabawy. A to w konsekwencji może wpłynąć na samopoczucie całej rodziny. Nic więc dziwnego, że każdy chce poradzić sobie z nimi jak najszybciej. Niestety oparzenia słoneczne u dzieci potrzebują czasu, aby dobrze się zagoić. Jest wiele sposobów na wsparcie naturalnego procesu gojenia, ale nie możemy oczekiwać, że oparzenie zejdzie przez noc.
Jak złagodzić oparzenia słoneczne u dzieci? Sprawdź poniższe porady.
- Jak tylko zauważysz, że na skórze dziecka pojawiają się zaczerwienienia, natychmiast zabezpiecz ją przed dalszym kontaktem ze słońcem poprzez zakrycie ubraniem, aplikację kremu przeciwsłonecznego lub przeniesienie aktywności do pomieszczenia albo zacienionego miejsca.
- Kolejny krok to ochłodzenie skóry. Nie zanurzaj jednak oparzonej skóry w lodowatej wodzie, nie przykładaj kostek lodu, ani akcesoriów prosto z lodówki lub zamrażarki. Tak duża zmiana temperatury może doprowadzić do dalszych uszkodzeń. Najlepiej zacząć od schładzania oparzonego miejsca pod bieżącą wodą w temperaturze ok. 15-20 stopni.
- Zaaplikuj maść, krem lub spray na oparzenia i powtarzaj tę czynność zgodnie z zaleceniami producenta.
- Podczas gojenia skóra powinna być cały czas zabezpieczona przed dostępem słońca.
- Jeśli w miejscu oparzenia pojawiają się pęcherze, nie przebijaj ich! Możesz w tej sposób zaburzyć i przedłużyć naturalny proces gojenia, a nawet doprowadzić do infekcji.
Jak chronić dziecko przed oparzeniami słonecznymi?
„Lepiej leczyć niż zapobiegać” to zasada, która świetnie sprawdza się również w kontekście oparzeń słonecznych u dzieci. Zobacz, jak to zrobić.
- W słoneczne, upalne dni, podczas których większość czasu spędzacie na zewnątrz, stosuj produkty do opalania i po opalaniu.
- Wybieraj kremy z wysokimi filtrami przeciwsłonecznymi i pamiętaj o ich reaplikacji w ciągu dnia, najlepiej co 2-3 godziny oraz po każdej kąpieli.
- Ubieraj dziecko w lekkie, przewiewne ubrania z naturalnych materiałów, które chronią skórę, ale jednocześnie zapobiegają przegrzaniu i podrażnieniom.
- Zadbaj o dodatkowe akcesoria ochronne takie jak szeroki parasol lub kapelusz, które osłonią skórę dziecka.
- Unikaj ekspozycji na pełne słońce w godzinach największego nasłonecznienia.
- Dbaj o odpowiednie nawodnienie.
Warto pamiętać, że oparzenia słoneczne u dzieci mogą pojawiać się na każdej części ciała, która była bezpośrednio wystawiona na promieniowanie. Dlatego dbając o profilaktykę oparzeń, jak i ich leczenie, należy zwracać uwagę również na miejsca takie jak uszy, stopy i ich podeszwy, zagłębienia pod kolanami, które łatwo pominąć.
Podsumowanie
Oparzenia słoneczne u dzieci to poważny problem, którego nie należy bagatelizować. Prawidłowa ochrona przeciwsłoneczna i unikanie nadmiernego opalania to najważniejsze elementy profilaktyki oparzeń oraz ich konsekwencji. W leczeniu oparzeń u dzieci dobrze sprawdzają się specjalne maści, kremy i żele o właściwościach łagodzących i regenerujących. Jeśli oparzenia trudno się goją, pojawiają się pęcherze, ropnie, gorączka lub inne niepokojące objawy, niezbędna jest konsultacja z lekarzem, który dobierze odpowiednie postępowanie.
Źródła:
- Dusza S., Halpern A., Satagopan J. i wsp. Prospective Study of Sunburn and Sun Behavior Patterns During Adolescence, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3269110/ [dostęp: 19.06.2024]
- Stanisz B., Ochrona skóry przed negatywnymi skutkami promieniowania UV, https://www.ptfarm.pl/pub/File/FP/5_2009/10%20%20ochrona%20skory.pdf [dostęp: 19.06.2024]
- Wojas-Pelc A., Choroby skóry związane z działaniem promieniowania słonecznego - przegląd wybranych zagadnień, https://ruj.uj.edu.pl/server/api/core/bitstreams/05fb4ad4-232e-41ac-b7ae-3772cdeef9a5/content [dostęp: 19.06.2024]
- Gilaberte Y., Sun Protection and Children: Realities and Challenges, https://www.actasdermo.org/en-sun-protection-in-children-realities-articulo-S1578219014000444 [dostęp: 19.06.2024]
- Sunburn https://www.nhs.uk/conditions/sunburn/ [dostęp: 19.06.2024]