Wazelina, zwłaszcza wazelina kosmetyczna, nazywana też wazeliną białą ma szereg korzystnych zastosowań pielęgnacyjnych, do których np. należą nawilżenie suchej skóry, wzmocnienie włosów, brwi oraz rzęs, a także regeneracja podrażnień skórnych. Poza tym wazelina służy m.in. do leczenia ran czy natłuszczania skórzanych produktów, takich jak buty, czy meble.
Co to jest wazelina?
Wazelina jest skutkiem ubocznym destylacji ropy naftowej. Wazelina ma prosty skład: węglowodory parafinowe.
Najpopularniejszym rodzajem wazeliny jest wazelina kosmetyczna, którą pozyskuje się z wazeliny białej. Ma ona mazistą konsystencję, jest bezwonna, przezroczysta, nie wysycha oraz nie wchłania się. Dzięki tym cechom wazelina biała znalazła szerokie zastosowanie w kosmetyce, ale również używa się jej w leczeniu różnych schorzeń, a także w życiu codziennym (np. do nasmarowania skrzypiących drzwi, tępych nart, niekorzystnie wyglądającego obuwia, itp.).
Sprawdź: Osiem przepisów na domowy peeling do twarzy i ciała
Do czego służy wazelina?
Jakie zastosowanie ma wazelina? Wazelina jest do prawie wszystkiego! Skupiając się na walorach kosmetycznych wazeliny należy przede wszystkim docenić jej ogromne korzyści dla skóry. Wazelina kosmetyczna świetnie nawilża spierzchnięty naskórek, usuwa zrogowacenia, działa leczniczo na rany (w tym tatuaże), nabłyszcza. Stosuje się ją zatem jako następujące produkty na skórę:
- wazelina do ust (idealna na wysuszone wargi ust, szczególnie polecana w mroźne dni);
- wazelina pod oczy (stosowana by rozświetlić skórę pod oczami);
- wazelina na twarz (wspaniale sprawdza się w przypadku suchej skóry, nie powinny jej natomiast stosować osoby z cerą tłustą i trądzikową);
- wazelina na skórki paznokci (zmiękcza skórki wokół paznokci, ułatwia malowanie paznokci – usuwanie nadmiaru lakieru ze skórek wokół paznokci jest dużo łatwiejsze po posmarowaniu ich wazeliną);
- wazelina na suche pięty (usuwa zrogowacenia, wygładza popękaną skórę stóp).
Wazelina biała
Wazelina biała znalazła również zwolenników wśród osób dbających o stan swojego owłosienia:
- wazelina na włosy (wzmacnia strukturę włosa, sprawia, że włosy wyglądają lśniąco, a skóra głowy nie łuszczy się);
- wazelina na brwi (dzięki niej brwi ładnie się układają, są połyskliwe);
- wazelina na rzęsy (działa jak odżywka do rzęs pogrubiając je, przyciemniając i sprawiając, że bardziej się błyszczą).
Wazelina kosmetyczna
Z wazeliny można tworzyć mnóstwo kosmetyków, takich jak peelingi do ciała, cienie do powiek, róże do policzków, szminki ochronne do ust, balsamy do ciała.
Wazelina do ust: aby wykonać pomadkę do ust, do wazeliny należy dodać np. trochę miodu lub cukru trzcinowego albo kostkę czekolady, dokładnie wymieszać i używać w miarę potrzeby.
Wazelina na rzęsy: do przygotowania odżywki do rzęs potrzebne są jedynie wazelina kosmetyczna i szczoteczka do rzęs. Wazelinę nakłada się na rzęsy przy użyciu szczoteczki do rzęs, „rozczesuje” rzęsy i czeka aż zrobią się bardziej czarne, błyszczące i mocniejsze.
Czytaj też: Spierzchnięte usta - domowe sposoby
Wazelina - jak używać
Peeling do ciała natomiast można zrobić łącząc wazeliną z cukrem trzcinowym lub np. solą morską, a następnie wmasowując w ciało uzyskany produkt.
Zrobienie balsamu do ciała na bazie wazeliny również nie wymaga specjalnych umiejętności. Wystarczy do wazeliny dodać kilka kropel ulubionego olejku naturalnego lub zapachowego i tak powstałym kremem co wieczór smarować ciało.
Natomiast łącząc wazelinę z kolorową szminką, można uzyskać róż do policzków. A dodając super mazidło do cieni do powiek pozyskuje się błyszczące „farbki” do oczu.
Na pękające pięty ratunkiem jest nasmarowanie czystych stóp przed snem wazeliną i pozostawienie ich w bawełnianych skarpetkach na noc.
Wazelina przydaje się do regeneracji skóry po różnych podrażnieniach, np. po depilacji, po wytatuowaniu skóry, po przebytych uszkodzeniach skóry. Poza tym wazelina jest pomocna dla utrwalenia woni perfum. Najpierw powinno się posmarować cudowną mazią miejsca, które będą perfumowane, a następnie użyć ulubionego zapachu.
Aby dłużej cieszyć się piękną i równą opalenizną, przed zastosowaniem samoopalacza należy posmarować ciało (zwłaszcza takie miejsca jak łokcie czy kolana) wazeliną.
Kolejny cudowny sposób na wykorzystanie taniej wazeliny to usuwanie make-up’u. Wystarczy na wacik lub watę nałożyć trochę wazeliny i zmyć nią makijaż oczu.
Wazelina - zastosowanie
Wazelina, poza olbrzymim kosmetycznym zastosowaniem, ma także korzyści zdrowotne. Gdy wymiesza się ją z nalewką z propolisu, stworzy się maść propolisową, skuteczną m.in. na podrażnienia skórne, rany i przesuszoną cerę.
Wazelinę wykorzystuję się ponadto w chirurgii, używając jej do zabliźniania ran pooperacyjnych. Wazelinę można także stosować jako lubrykant oraz by ułatwić przeprowadzenie badania ginekologicznego czy proktologicznego.
Poza tym wazelina wykazuje dużą skuteczność jako klej do sztucznych rzęs czy jako środek pomocniczy do bezpiecznego usuwania sztucznych rzęs.
Wazelina jest nieoceniona jako preparat natłuszczający skórzane buty, torebki, meble, rękawiczki, itp. Znacząco ułatwia wkładanie kolczyków oraz ściąganie pierścionków.
Czytaj też: Sucha skóra - jak ją pielęgnować?