Piękna i zdrowa skóra

Piękna i zdrowa skóra przez całe życie? To możliwe. Pod warunkiem, że odpowiednio się nią opiekujemy: oczyszczamy, nawilżamy, chronimy - przez całe życie.

Z upływem czasu skóra zaczyna tracić jędrność, pojawiają się zmarszczki. By jak najbardziej to opóźnić, stosujemy drogie kremy oraz regularnie chodzimy do kosmetyczki. Tymczasem podstawą powinna być właściwa codzienna pielęgnacja. Jak ja wykonać?

Oczyszczanie

Skóra będzie miękka, elastyczna i promienna, gdy do mycia będziemy używali kosmetyków o neutralnym pH (około 4,7), bez parabenów. Inne mogą ją podrażniać i nadmiernie wysuszać. Lepiej sprawdzą się żele pod prysznic niż mydła. Do kąpieli dzieci najlepiej używać kosmetyków hipoalergicznych. Naturopaci polecają również krochmal i napar z rumianku. Naukowcy z Centrum Medycyny Molekularnej Maxa Delbrücka w Berlinie przekonują, że dla skóry dorosłych prysznic jest lepszy niż kąpiel, po której skóra ma tendencję do odwodniania.

Woda powinna mieć temperaturę nieprzekraczającą 37 stopni Celsjusza. Pod wpływem wyższej temperatury skóra łatwo ulega przesuszeniu i podrażnieniu. W efekcie łuszczy się, swędzi, a także słabiej radzi sobie ze zwalczaniem infekcji bakteryjnych. Nie powinniśmy brać prysznica lub kąpieli dłuższej niż pół godziny, ponieważ pod wpływem obojętnego pH wody zmienia się kwaśne pH skóry, co sprawia, że gorzej radzi sobie ona ze zwalczaniem infekcji bakteryjnych. Na koniec należy dokładnie i obficie spłukać całe ciało, aby usunąć wszelkie ślady produktów myjących. Następnie szybko osuszamy się, delikatnie dotykając ręcznik do ciała. Nie pocierajmy nim o skórę, bo to ją podrażnia.

Zobacz też: Sucha skóra - jak ją pielęgnować?

Nawilżanie

Bez względu na rodzaj skóry codziennym nawykiem powinno stać się nawilżanie. Zwłaszcza po kąpieli. Pozwoli to na przywrócenie ochronnej powłoki hydrolipidowej, która pokrywa cały naskórek. Dla dwudziestolatki bazą do codziennej pielęgnacji powinien być krem nawilżająco-normalizujący z naciskiem na nawilżanie.

Po trzydziestce wybierajmy kosmetyki zawierające substancje zatrzymujące wodę, np. kwas glikolowy lub kwas hialurynowy. Nawilżona skóra wygląda młodziej. Od 35. urodzin warto robić mezoterapię przynajmniej raz w roku. Skutecznie nawilży skórę od środka, a nie tylko powierzchownie, jak czyni to krem. W kosmetykach warto dodatkowo szukać flawonoidów. Dotleniają, nawilżają, wzmacniają naczynka i naprawiają uszkodzone komórki. Kto ma więcej niż 20 lat, raz w tygodniu powinien robić peeling całego ciała. To sprawia, że skóra lepiej wchłania substancje odżywcze z kosmetyków.

Sprawdź: Rodzaje cery - sprawdź, jaki masz typ cery

Ochrona

Kondycja skóry zależy od odpowiedniej ilości płynów w naszym organizmie. Kontrolujmy, czy pijemy wystarczającą ilość wody, czyli około ośmiu szklanek dziennie. Najlepiej nawodnimy ciało, gdy zachowamy schemat:

  • szklanka wody z sokiem z połówki cytryny pita małymi porcjami (ok. 100 ml) co kwadrans,
  • filiżanka czarnej herbaty parzonej do trzech minut lub kawy bez cukru podczas śniadania,
  • woda mineralna przez cały dzień,
  • herbata ziołowa na noc.

Nie tylko dla zdrowia, ale też dla skóry ważna jest zdrowa, dobrze zbilansowana dieta. Każdego dnia jedzmy dwie porcje owoców (do wyboru: jabłko, pomarańcza, gruszka, awokado, mango, melon, brzoskwinia, pół szklanki truskawek, jagód, aronii, malin, jeżyn itp.) i pięć porcji warzyw, bo są bogate w przeciwutleniacze, a to oznacza, że niszczą wolne rodniki, które przyspieszają starzenie się skóry.

Kto pali papierosy, powinien natychmiast przestać, gdyż nałóg ten jest bardzo szkodliwy dla skóry. Powoduje, że cera staje się matowa i przybywa w niej wolnych rodników, przyspieszających procesy starzenia się jej komórek. Badania przeprowadzone na uniwersytecie w Oksfordzie pokazują, że po dwóch latach palenia małe naczynia krwionośne w skórze stają się bardziej kruche, a w cerze jest mniej tlenu, składników odżywczych, a także witaminy A i kolagenu. Lekarze z Kliniki Mayo udowodnili, że gdy zaciągamy się dymem papierosowym albo chronimy się przed nim - zamykamy oczy, wtedy powstają dodatkowe zmarszczki.

Autor: Marzena Maciejczyk 

Zobacz: Wzdęcia u noworodka - co na gazy u niemowlaka?

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down