Lubrykant to nawilżający żel intymny, ułatwiający odbycie stosunku seksualnego, a często dodatkowo stymulujacy i zwiększający satysfakcję. W aptece możemy wybrać lubrykant silikonowy lub alternatywnie – lubrykanty na bazie wody. W ostateczności wyjściem jest naturalny lubrykant z oleju kokosowego, oliwki a nawet… masła. Naturalnym lubrykantem jest też ludzka ślina.

Lubrykant

Co to jest lubrykant?

Lubrykant, to mówiąc inaczej… smar. Ogólna, rzadko używana definicja lubrykantu mówi o substancji zmniejszającej tarcie pomiędzy dwiema dowolnymi powierzchniami znajdującymi się w ruchu. Przy odrobinie wyobraźni definicja ta oczywiście w żaden sposób nie stoi w sprzeczności z potocznym wyobrażeniem tego, czym jest lubrykant. A zwykliśmy w języku polskim lubrykantem określać substancję nawilżającą, ułatwiającą odbycie stosunku seksualnego lub masturbację.

Lubrykant zmniejsza tarcie w czasie penetracji, może urozmaicić współżycie i dodatkowo zwiększyć doznania (lubrykanty stymulujące, rozgrzewające, smakowe, zapachowe itd.). Lubrykantu można użyć do nawilżenia pochwy, odbytu, a także penisa i prezerwatywy oraz akcesoriów erotycznych, takich jak wibrator. Dlatego, inna nazwa lubrykantu to lepiej brzmiący marketingowo żel intymny lub żel nawilżający.

Zobacz: Żele i kremy intymne

Lubrykant na bazie wody

Teoretycznie do nawilżenia organów płciowych można użyć wielu substancji o oleistej, poślizgowej konsystencji (o czym więcej za chwilę), należy jednak pamiętać, że używając do tego celu oleju lub oliwy możemy uszkodzić prezerwatywę. Jeśli ich nie używamy, ma to mniejsze znaczenie, nie mniej większość produkowanych lubrykantów powstaje na bazie wody lub silikonu.

Lubrykant na bazie wody jest wykonany z naturalnych składników i dzięki temu bardzo obojętny nawet dla wrażliwej skóry. Łatwo go zmyć, rzadko wywołuje podrażnienia. Jego wadą jest stosunkowo mała skuteczność, dlatego nie sprawdzi się zbyt dobrze z przypadku przypadłości zwanej suchością pochwy.

Zobacz produkty z kategorii: Antykoncepcja

Lubrykanty silikonowe

Lubrykanty silikonowe zapewniają partnerom dużo większe nawilżenie. Właściwości poślizgowe lubrykantów silikonowych sprawiają, że idealnie nadają się jako rozwiązanie problemu suchości w pochwie, a także do użycia w trakcie seksu analnego.

Ich wadą są relatywnie wysokie ceny (od około 20 do nawet 50-60 zł w przypadku dodatkowych funkcji „urozmaicających”). Problemem dla niektórych osób może być silny, charakterystyczny zapach, tłusta i zarazem lepka konsystencja oraz problem z dokładnym wymyciem resztek żelu po stosunku. Lubrykanty silikonowe częściej mają też działanie podrażniające.

Domowy lubrykant. Czym zastąpić lubrykant?

Olej kokosowy jako lubrykant? Oliwka jako lubrykant? Co zamiast lubrykantu można zastosować, gdy specjalistycznego preparatu w kluczowym momencie brak pod ręką?

Jeśli istnieją lubrykanty na bazie wody, łatwo się domyślić, że dobrym nawilżaczem będzie ślina. Zastosowanie śliny jako naturalnego lubrykantu ma tę dodatkową korzyść, że pozwala przed odbyciem stosunku zaznać innych form bliskości seksualnej – cunnilingus i fellatio (seks oralny) oraz anilingus (pieszczenie ustami odbytu partnerki/partnera).

W roli naturalnego lubrykantu sprawdzą się też wymienione wyżej olej kokosowy czy oliwka, przez dziesięciolecia do tego celu używane było też masło. Produkty te spełnią swoje podstawowe zadanie, niestety ich używanie nie jest szczególnie higieniczne.

Zobacz: Środki na zwiększenie libido

Lubrykant analny

Seks analny wciąż postrzegany jest jako brudny, grzeszny, a do tego bolesny i nieprzyjemny dla osoby, która jest stroną bierną. Zainteresowanie tą formą bliskości jednak rośnie, z badań przytaczanych przez jednego z producentów środków intymnych, seks analny uprawiało w ciągu ostatniego roku 17 procent mężczyzn i 15 procent kobiet, zarówno w relacjach heteroseksualnych jak i homoseksualnych.

W związku ze specyfiką tego typu stosunku, do jego odbycia może być niezbędne zastosowanie lubrykantu, który ułatwi wprowadzenie penisa do odbytu. Zdecydowanie poleca się w tym celu lubrykanty silikonowe, natomiast z przytoczonych zaś wyżej względów, odradza lubrykanty na bazie oleju a także wszystkie „domowe wynalazki”.

Czytaj też: Seks po zawale serca - co radzi ekspert

Lubrykanty na suchość pochwy

Suchość pochwy jest dolegliwością polegającą na niemożności wystarczającego nawilżenia pochwy nawet w czasie podniecenia seksualnego. Odbycie stosunku płciowego staje się w takim przypadku bardzo bolesne (szczególnie dla kobiety, ale niekiedy również dla jej partnera).

Czasem w ogóle nie jest możliwe wprowadzenie członka do pochwy. Suchość pochwy może być wynikiem zaburzeń hormonalnych, związanych z używaniem antykoncepcji, zajściem w ciążę, albo urodzeniem dziecka, może też wynikać z zaburzeń emocjonalnych dotyczących sfery seksualności, suchość pochwy może wynikać także ze stanów chorobowych rozwijających się w miejscach intymnych. Tak czy inaczej, silikonowe lubrykanty na suchość pochwy powinny rozwiązać problem, przynajmniej jeśli chodzi o jego fizyczny aspekt i doraźne objawy.

Lubrykant w ciąży

Problem suchej pochwy doskwiera w sposób szczególny kobietom w ciąży. Czy można stosować lubrykant w ciąży? Odpowiedź brzmi tak. Żele intymne działają jedynie powierzchownie na błonę śluzową pochwy, nie przedostając się przez jej ściany do krwiobiegu, a zatem ich stosowanie jest bezpieczne nawet w tym szczególnym okresie.

Sprawdź też: Krem nawilżający - jak dobrać krem do cery?

Lubrykanty  - jak stosować?

Jak stosować lubrykanty? Najprostsza odpowiedź brzmi: jak chcemy, oczywiście pamiętając o spełnieniu zaleceń dotyczących bezpieczeństwa (lepiej nie używać lubrykantów na bazie oleju w połączeniu z prezerwatywami oraz lubrykantów silikonowych w połączeniu z silikonowymi gadżetami).

Większość lubrykantów sprzedawana jest w niewielkich plastikowych pojemnikach, z pompką pozwalającą wycisnąć odpowiednią ilość żelu. Lubrykantem można nawilżyć bezpośrednio pochwę lub odbyt, ale można też żel nanieść na penis lub wibrator. Pamiętajmy, że lubrykant można wykorzystać nie tylko w celu odbycia stosunku, ale też do pieszczot – między innymi łechtaczki.

Czytaj także: Płyn do higieny intymnej - jak dbać o higienę intymną?

 

 

 

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down