Suche łokcie to częsty problem, który dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Może być konsekwencją nieprawidłowej pielęgnacji, ale również objawem niedoborów witamin. Pojawia się ponadto w następstwie niektórych chorób. Sprawdź, jak dbać o skórę łokci.  

Suche łokcie – objawy  

Łokcie każdego dnia podatne są na otarcia i mikrouszkodzenia. W rezultacie skóra w tym obszarze może być nieco bardziej przesuszona i szorstka. Zdarza się jednak, że suche i swędzące łokcie posiadają widoczne zaczerwienienia i podrażnienia. Czasem skóra staje się tkliwa, wrażliwa na dotyk, a kosmetyki łagodzące i nawilżające przynoszą jedynie chwilową ulgę i poprawę. W takiej sytuacji warto dokładnie przeanalizować swoją pielęgnację, dietę, styl życia oraz zastanowić się, czy oprócz problemów skórnych nie występują inne dolegliwości, które mogłyby sugerować zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu. Suchych łokci nie należy lekceważyć, ponieważ z czasem problem może się nasilać, a to zwiększa ryzyko pękania skóry i w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do zakażeń.  

 

Suche łokcie – przyczyny 

Dlaczego łokcie są suche? Poznaj najczęstsze przyczyny tego problemu: 

  • Brak odpowiedniego nawilżenia, 
  • Zbyt częste, nadmierne złuszczanie skóry, 
  • Długotrwałe przebywanie w suchych, ogrzewanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach, 
  • Noszenie odzieży ze sztucznych, szorstkich materiałów, które powodują mechaniczne otarcia skóry, 
  • Aktywność fizyczna obciążająca łokcie i sprzyjająca mikrouszkodzeniom skóry, 
  • Częste korzystanie z basenów z chlorowaną wodą. 

Jak widać, odpowiedź na pytanie, o czym świadczą suche łokcie, nie jest łatwa ani jednoznaczna. Jeśli zauważasz u siebie ten problem, zacznij od przyjrzenia się swojej diecie, rutynom pielęgnacyjnym i ogólnej kondycji organizmu, aby zidentyfikować potencjalne błędy, które mogą skutkować suchą skórą na łokciach.  

Suche łokcie a choroba lub zaburzenia hormonalne 

Suche łokcie mogą być konsekwencją zaburzeń hormonalnych i chorób. 

  • Również cukrzyca zwiększa ryzyko wystąpienia tego problemu.  
  • Suche łokcie to też częsty objaw schorzeń dermatologicznych. Jaka choroba może je powodować? Przede wszystkim atopowe zapalenie skóry, czyli stan, w którym skóra nieprawidłowo reaguje na kontakt z substancjami obecnymi np. w kosmetykach, czy środowisku zewnętrznym.  
  • Suche łokcie pojawiają się również w przebiegu niektórych alergii.  

Suche łokcie — brak witamin i nieodpowiednia dieta 

Warto podkreślić, że problemy skórne i suche łokcie mogą wynikać z nieprawidłowej diety i stylu życia. Odwodnienie, niedobór białka i tłuszczów oraz witamin A, E, C, cynku oraz żelaza negatywnie wpływają na kondycję skóry, powodując jej przesuszenia i podrażnienia.  

 

Suche łokcie – leczenie 

Co pomaga na suche łokcie? Leczenie problemu powinno uwzględniać zmiany w codziennej pielęgnacji oraz stylu życia. Warto też uzbroić się w cierpliwość. Jednorazowe zastosowanie nawet najlepszego kremu czy suplementu na skórę nie przyniesie trwałych efektów. Dlatego ważna jest systematyczność. Sprawdź, jak pozbyć się suchych łokci.  

  • Dbaj o nawilżenie. Zainwestuj w dobrej jakości dermokosmetyki do ciała zawierające naturalne składniki. Stosuj je codziennie, a w razie potrzeby nawet kilka razy dziennie. Czym smarować suche łokcie? Wybieraj preparaty na problemy skórne pozbawione alkoholu, substancji zapachowych i barwiących, które mogą powodować podrażnienia. W składzie szukaj naturalnych składników takich jak: 
    • Witamina A i E,  
    • Masło shea,  
    • Olej ze słodkich migdałów,  
    • Olej z pestek malin, 
    • Olej arganowy, 
    • Olej z awokado, 
    • Aloes, 
    • Wyciąg z rumianku, 
    • Ekstrakt z nagietka, 
    • Kwas hialuronowy, 
    • Ceramidy, 
    • Gliceryna, 
    • Emolienty, 
    • Mocznik. 
  • Regularnie złuszczaj skórę. Pomoże to usunąć suchą, zrogowaciałą, martwą warstwę naskórka. Dobrze sprawdzą się do tego peelingi enzymatyczne. Nie wykonuj ich jednak zbyt często! W przypadku suchych łokci może to przynieść efekt przeciwny do zamierzonego i spowodować nadmierne podrażnienie i przesuszenie. Złuszczanie przeprowadzaj raz na 1 lub 2 tygodnie w zależności od zaleceń producenta danego produktu. Unikaj peelingów z drobinkami oraz mechanicznego usuwania zrogowaceń, ponieważ mogą powodować podrażnienia.  
  • Unikaj gorących kąpieli. Gorąca woda może podrażniać i wysuszać już osłabioną i wymagającą skórę.  
  • Zdrowo się odżywiaj. Braki witamin i minerałów negatywnie wpływa na kondycję skóry. W pierwszej kolejności należy dostarczyć je z diety, a dopiero kiedy okaże się to niewystarczające, można wspomóc organizm suplementacją. Jaka witamina pomaga na suche łokcie? Na pierwszy plan wysuwają się witaminy A, E oraz C. Mają działanie antyoksydacyjne i chronią skórę przed uszkodzeniami. 
    • Witamina A występuje przede wszystkim w żółtych, pomarańczowych i czerwonych warzywach i owocach, a także mięsie, jajach, podrobach i produktach mlecznych. 
    • Witamina E znajduje się w orzechach, olejach roślinnych, nasionach, pestkach i awokado. 
  • Najlepszym źródłem witaminy C są świeże warzywa i owoce w szczególności natka pietruszki, truskawki, maliny, rokitnik, brokuły, papryka czerwona, cytrusy. 
  • Zadbaj o odpowiednie spożycie białka i tłuszczów. Białka są podstawowym elementem budulcowym organizmu, a tłuszcze budują błony komórkowe i wpływają na nawilżenie. Niestety wiele osób unika spożywania produktów bogatych w te makroskładniki w obawie przed ich kalorycznością. Jednak dobrej jakości mięso, ryby, jaja, nabiał, orzechy i oleje roślinne są bardzo ważne dla kondycji skóry i warto uwzględniać je w swojej diecie.  
  • Dbaj o nawodnienie. Pij minimum 1,5-2 litry płynów dziennie. Skóra potrzebuje nawilżenia nie tylko od zewnątrz, ale również od wewnątrz!  

Opisane kroki pomogą poprawić kondycję, nawilżenie i wygląd skóry. Warto jednak pamiętać, że jeśli bardzo suche łokcie są konsekwencją problemów zdrowotnych, np. chorej tarczycy lub cukrzycy, w pierwszej kolejności należy zająć się tymi schorzeniami pod okiem lekarza. Osoby z chorobami dermatologicznymi, np. atopowym zapaleniem skóry lub łuszczycą, powinny natomiast wybierać kosmetyki stworzone specjalnie z myślą o tych problemach, aby kompleksowo zadbać o zdrowie skóry i zmniejszyć ryzyko niepożądanych reakcji skórnych.  

 

Co na suche łokcie? Domowe sposoby 

Leczenie suchych łokci można wspomóc domowymi sposobami. Dobrze sprawdzają się oleje roślinne np. oliwa z oliwek, olej kokosowy, olej z awokado, czy olej z wiesiołka. Wystarczy delikatnie wsmarować je w suchą skórę i pozostawić na kilkanaście lub kilkadziesiąt minut. W podobny sposób można zastosować naturalną maseczkę. Łącząc jogurt naturalny, miód i oliwę z oliwek otrzymasz nawilżającą, łagodzącą i regenerującą miksturę, która pomoże zadbać Ci o kondycję skóry. Jeśli masz w domu aloes, wykorzystaj miąższ z jego liści. To naturalny, nawilżający okład na suchą skórę łokci. 

Domowe sposoby na suche łokcie mają wiele zalet. Przede wszystkim są tanie, łatwo dostępne i proste do wykonania. Jednak w przypadku problemów dermatologicznych np. atopowego zapalenia skóry, objawiającego się suchym łokciami, należy zachować dużą ostrożność. Niektóre składniki, nawet te w pełni naturalne mogą powodować niepożądane reakcje skórne.  

 

Jak pozbyć się suchych łokci? Podsumowanie 

Suche łokcie to dość częsty problem, który może mieć wiele przyczyn. Nieprawidłowa pielęgnacja, zła dieta, zaburzenia hormonalne, alergie i niektóre schorzenia dermatologiczne mogą objawiać się suchością i szorstkością skóry w obrębie łokci. Aby się z tym uporać, konieczne jest wprowadzenia zmian w pielęgnacji i swoim odżywianiu. Regularne nawilżanie i delikatne złuszczanie pomagają w regeneracji skóry. Natomiast dieta o odpowiedniej podaży białka, tłuszczów, witamin A, E oraz C wzmacnia skórę od wewnątrz i utrzymuje ją w dobrej kondycji. Jeśli suche łokcie są objawem chorób, np. cukrzycy czy niedoczynności tarczycy, wskazane jest prowadzenie ich leczenia pod kontrolą lekarza.  

 

Źródła: 

  1. Dry skin 

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/dry-skin/symptoms-causes/syc-20353885 [dostęp: 04.10.2024] 

  1. Szmigiel-Pieczewska M., Momot A.  Czynniki zapobiegające utracie wody w pielęgnacji skóry odwodnionej. Kosmetologia Estetyczna, 2016 [dostęp: 04.10.2024] 
  1. Safer J. Thyroid hormone action on skin, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3219173/ 
  1. What causes dry skin on elbows? https://www.medicalnewstoday.com/articles/dry-elbows[dostęp: 04.10.2024] 
share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down