Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, obecnie określa się jako chorobę cywilizacyjną, gdyż obejmuje swoim zasięgiem coraz większą grupę dzieci (w tym także niemowląt) oraz osób dorosłych. Leczenie domowe skóry atopowej można połączyć z kuracją zaleconą przez lekarza. Niestety, jak do tej pory, nie znaleziono skutecznego leku na atopię, co oznacza, że można jedynie łagodzić i wyciszać schorzenie. Jak?

Atopowe zapalenie skóry - objawy

Atopowe zapalenie skóry najczęściej występuje u małych dzieci (zwłaszcza u niemowląt), ale pojawia się także u dorosłych. Do objawów AZS zalicza się:

  • świąd skóry;
  • zaczerwienienie, wysuszenie i podrażnienie naskórka;
  • charakterystyczne „polakierowane” policzki;
  • wypryski występujące w zgięciach łokci, kolan i nadgarstków.

Oprócz występowania powyższych symptomów aby uznać, że u chorego występuje skóra atopowa, powinna pojawić chociaż 1 z następujących okoliczności: w rodzinie chorego ma miejsce jakaś postać atopii (czynnik dziedziczny) oraz/lub AZS ma charakter przewlekły i powracający.

Osoby cierpiące na AZS są podatne na zakażenia bakteryjne skóry. Przy atopowym zapaleniu skóry często współistnieją alergie pokarmowe, astma, katar sienny i zapalenie spojówek.

Czytaj też: Swędzenie skóry - co na świąd skóry? Maść, tabletki

Atopowe zapalenie skóry - przyczyny

Co prowadzi do zachorowania na atopowe zapalenie skóry? Do tej pory udało się ustalić kilka grup przyczyn ASZ:

  • dziedziczenie odpowiednich genów (chory, w którego rodzinie są osoby borykające się z problemem atopii są częściej narażeni na zapadnięcie na AZS);
  • niewłaściwie działający układ odpornościowy (zaburzony proces ochrony naskórka);
  • alergizujące czynniki zewnętrzne (takie jak np. wełniane odzienie, pełne konserwantów kosmetyki do pielęgnacji skóry, proszki do prania, pewne produkty spożywcze, np. jajka, orzeszki ziemne, czy soja, poza tym kurz, dym, suche powietrze, zdenerwowanie i inne zakłócenia emocjonalne, zbyt częste mycie się, itp.).

Atopowe zapalenie skóry - leczenie

Niestety, leczenie atopowego zapalenia skóry polega jedynie na łagodzeniu objawów choroby. Na atopowe zapalenie skóry warto zastosować domowe leczenie, ale jakododatek do terapii zaproponowanej przez lekarza.

Pomocne zatem będą krótkie kąpiele w nie za gorącej wodzie z dodatkiem płatków owsianych lub krochmalu, czy też olejów przeznaczonych do skóry atopowej. Warto też po każdym prysznicu bądź kąpieli natłuszczać skórę oliwą z oliwek, olejem lnianym lub wazeliną. Można też rozprowadzić po całym ciele tłusty krem na atopowe zapalenie skóry.

Czy wiesz, że: O skórę trzeba dbać od najmłodszych lat

Atopowe zapalenie skóry leki

Atopową skórę leczy się kremami i maściami o funkcji natłuszczającej. Maść na atopowe zapalenie skóry może zawierać antybiotyk – o potrzebie jego wprowadzenia powinien zdecydować lekarz. Co więcej, doktor może zalecić inne leki na atopowe zapalenie skóry, takie jak preparaty przeciwzapalne, steroidowe oraz antyhistaminowe. Niekiedy niezbędne okazują się glikokortykosteroidy miesjcowe. W niektórych przypadkach zaś nieodzowne będą leki uspokajające.

Innym sposobem leczenia AZS jest fototerapia, czyli leczenie za pomocą światła.

Ważne jest także właściwe ubieranie się – w luźne, przewiewne i naturalne tkaniny.

Maść na atopowe zapalenie skóry

Niesłychanie istotna w leczeniu atopowego zapalenia skóry jest właściwa pielęgnacja ciała.

Na rynku aptecznym i kosmetycznym dostępne są różne preparaty do opieki nad skórą atopową, takie jak np. balsam do skóry atopowej, krem do skóry atopowej i wiele innych.

Można też sięgnąć po naturalne kosmetyki. Do tej kategorii należą: preparaty zawierające olej z wiesiołka, olej lniany, olej rybny, witaminę E, cynk, czy ekstrakt z pestek winogron.

Sama kąpiel zaś powinna maksymalnie trwać 15 minut, ponadto woda nie może być gorąca, a oscylować wokół temperatury ciała i zawierać emolienty oraz inne środki łagodzące świąd i podrażnienia. Warto też zamienić kąpiel na prysznic w niezbyt gorącej wodzie. Po umyciu się należy się delikatnie osuszyć miękkim ręcznikiem i natłuścić ciało odpowiednim kosmetykiem. Jeśli lekarz przepisał do stosowania maść, należy ją nałożyć na podrażnione części ciała. Dobrze jest się wystrzegać perfumowanych kosmetyków do i po kąpieli oraz takich, które zawierają dużo konserwantów.

Skóra atopowa

Inną kwestią jest właściwa pielęgnacja odzieży chorego. Bieliznę i przylegające do ciała ubrania powinno się prać w delikatnych środkach dla alergików i wielokrotnie płukać.

Dobrze jest ponadto zwrócić uwagę na właściwą pielęgnację otoczenia i regularnie sprzątać oraz wietrzyć mieszkanie. Z domu powinny zniknąć zasłony, dywany, rośliny kumulujące roztocza, grzyby i pleśnie.

Z menu natomiast należy wyeliminować podejrzane produkty, które mogą powodować zaostrzenie symptomów AZS.

Autor: Olga Tomaszewska 

 

Sprawdź: Sucha skóra - jak ją pielęgnować?

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down