Olej z wiesiołka, niepozornej rośliny porastającej pola i łąki, stosowany jest szeroko w ziołolecznictwie i kosmetyce. Wiesiołek można też uprawiać w celu zapewnienia pyłku dla pszczół. Zobacz, jak pozyskuje się olej z wiesiołka, jakie olej z wiesiołka ma właściwości i jak stosować olej z wiesiołka na włosy i na twarz.
Wiesiołek – nazwa, pochodzenie, wygląd
Wiesiołek - to właściwie zbiorcza nazwa około 120 roślin z rodziny wiesiołkowatych. W Europie występuje około 70, a w Polsce – 30 gatunków wiesiołka, z czego najbardziej pospolity jest wiesiołek dwuletni. Wiesiołek porasta pola, łąki i nieużytki. Ma charakterystyczne żółte kwiaty, które zamykają się w ciągu dnia, a otwierają przed nadejściem nocy. Najcenniejsze z punktu widzenia człowieka są nasiona wiesiołka.
Czytaj też: Rumianek – właściwości. Na co pomaga rumianek?
Olej z wiesiołka – właściwości
Olej z wiesiołka (właściwa nazwa: olej wiesiołkowy, lub łac. Oleum Oenotherae) jest pozyskiwany z nasion tej rośliny. Jest powszechnie stosowany w ziołolecznictwie, produkcji kosmetyków oraz suplementów diety. Podejrzewa się, że olej z wiesiołka ma właściwości przeciwzapalne i antyalergiczne, ale brak jest klinicznych dowodów potwierdzających jego skuteczność, dlatego powinien być spożywany jedynie wspomagająco leczenie właściwe.
Wiesiołek zawiera w sobie kwas linolenowy i gamma linolenowy, co stanowi o jego wyjątkowości, bo jest to rzadkość, jeśli chodzi o rośliny. Jest też bogaty w białko, wapń, magnez, żelazo, miedź, potas, cynk.
Zamów najlepsze: Oleje
Olej z wiesiołka – dawkowanie
Olej z wiesiołka sprzedawany jest w formie płynu lub kapsułek. Tak jak powiedzieliśmy, dowody na skuteczność oleju z wiesiołka są ograniczone, niemniej w przypadku kilku schorzeń można zaryzykować określenie dawek zalecanych chorym, oczywiście tylko w połączeniu z lekami zaordynowanymi przez lekarza specjalistę. Jak więc stosować olej z wiesiołka?
Dawkowanie w przypadku wybranych dolegliwości:
- Atopowe zapalenie skóry: 320 mg oleju dziennie przez 8 tygodni
- Menopauza: 1000 mg oleju dziennie przez 6 tygodni
- Reumatoidalne zapalenie stawów – powyżej 1400 mg dziennie.
Oczywiście, zarówno w tych, jak i w każdym innym przypadku należy się stosować do szczegółowych zaleceń lekarza, a także dawkowania sugerowanego przez producenta.
Zobacz też: Jesień – sezon walki z przebarwieniami
Olej z wiesiołka – ciąża
Pokutuje mit, że olej z wiesiołka w ciąży może spełnić bardzo przydatną rolę, a mianowicie jego spożywanie ma ułatwić poród. W rzeczywistości, olej z wiesiołka w ciąży należy przyjmować bardzo ostrożnie, a najlepiej za zgodą i pod kontrolą lekarza.
Brak jest dowodów naukowych potwierdzających, że wiesiołek w ciąży ma działanie zbawienne, niektóre źródła wskazują natomiast ciążę wprost, jako przeciwwskazanie do przyjmowania oleju z tej rośliny. Inne doniesienia przekonują natomiast, że olej z wiesiołka może ułatwić zajście w ciąże, poprawiając jakość płodnego śluzu.
Sprawdź: Jak pielęgnować noworodka – mity i fakty
Olej z wiesiołka na włosy
Olej z wiesiołka jest stosowany do produkcji kosmetyków, między innymi odżywek dla zniszczonych włosów. Zawiera kwasy tłuszczowe wielonienasycone, które uzupełniają wyrwy w strukturze zniszczonych włosów. Olej z wiesiołka na włosy poleca się zwłaszcza osobom, które swoją głowę intensywnie i przez wiele lat traktowały farbami, trwałymi ondulacjami i innymi tego typu zabiegami.
Zobacz: Jak odżywić włosy – naturalne sposoby
Olej z wiesiołka na twarz
Olej z wiesiołka na twarz nakładany jest – jak nietrudno zgadnąć – w pogoni za młodszym wyglądem. Olej z wiesiołka zawiera kwasy linolenowe omega 3, 6 i 9, które ujędrniają skórę, wypełniają zmarszczki. Wpływają też na produkcję enzymów przydatnych w walce z trądzikiem i łuszczycą. Olej z wiesiołka nawilża też i chroni skórę, a także usuwa z niej toksyny. Reguluje również pracę gruczołów łojowych.
Czytaj także: Jak dobrać kosmetyki odpowiednie dla rodzaju i wieku skóry?