Olej kokosowy

Nawilżona, zregenerowana skóra, białe zęby, miękkie jak jedwab włosy, wolna od trądziku cera – to wszystko można osiągnąć stosując olej kokosowy. Który jest najbardziej wskazany: rafinowany czy nierafinowany oraz jak używać oleju kokosowego? Dowiesz się czytając poniższy artykuł.

Olej kokosowy - czym jest?

Olej kokosowy to olej roślinny, powstały z twardej części miąższu kokosa. W Azji stosowany jest od wieków, w Europie powoli zyskuje coraz szersze grono zwolenników ze względu na swoje właściwości odżywcze, lecznicze i pielęgnacyjne. Jednak olej kokosowy nie ma łatwo, wśród naukowców jak i lekarzy znajdzie się tyle samo przeciwników co popleczników tej substancji.

To, co wyróżnia olej kokosowy to jego wysoka wartość energetyczna. W jego składzie znajdują się drogocenne witaminy, takie jak:

poza tym minerały (wapń, żelazo oraz cynk), a także kwasy tłuszczowe nasycone (czyli te drogocenne dla organizmu) i nienasycone (przed którymi lekarze ostrzegają), jednak o średniej długości łańcucha węglowego. To z kolei oznacza, że ten rodzaj nienasyconych kwasów tłuszczowych nie jest aż tak niebezpieczny dla zdrowia jak masło, margaryna, czy czerwone mięso.

Sprawdź: Olejek rycynowy w pielęgnacji rzęs i brwi

Olej kokosowy nierafinowany

Olej kokosowy nierafinowany a rafinowany – przed tym wyborem stoją konsumenci poszukujący najlepszego produktu dla siebie.

Olej kokosowy nierafinowany to z pewnością zdrowszy wybór. Olej kokosowy tłoczony na zimno, czyli w temperaturze nie przekraczającej 26 stopni Celsjusza stanowi produkt jednoskładnikowy. Nieoczyszczony olej kokosowy (virgin) charakteryzuje się pięknym, kokosowym aromatem, gęstą konsystencją, białym kolorem oraz ceną (przeciętnie jest dwa razy droższy od swojego rafinowanego odpowiednika). Jednak zachowuje wszystkie walory lecznicze i pielęgnacyjne.

Olej kokosowy rafinowany

Olej kokosowy rafinowany jest bezwonny, zazwyczaj bardziej płynny i przezroczysty, ponieważ poddano go intensywnej obróbce chemicznej, w temperaturze przekraczającej 200 stopni Celsjusza. Niestety, w trakcie procesu oczyszczania stracił swoje właściwości zdrowotne i kosmetyczne. Taki rodzaj oleju jest tańszy i może być przez dłuższy czas przydatny do spożycia.

Sprawdź też: Olejek migdałowy (ze słodkich migdałów) - zastosowanie

Olej kokosowy – właściwości

Właściwości oleju kokosowego są rozległe: zaczynając od pozytywnego wpływu na zdrowie, a kończąc na dobroczynnym oddziaływaniu na urodę.

Niewątpliwie olej kokosowy daje bardzo duży zastrzyk energii, dlatego szczególnie może być wykorzystany przez rekonwalescentów, osoby cierpiące na anemię, sportowców, wcześniaki, itd.

Poza tym olej kokosowy nasyca na długo, co ucieszy osoby będące na diecie. Nawet nieduża ilość oleju kokosowego dodana do potrawy potrafi zaspokoić głód i pozostawić to uczucie na długo. W efekcie nie ma potrzeby podjadania, a kalorie zostają szybciej spalone. Jednak zdrowe osoby powinny stosować olej kokosowy z umiarem gdyż ciągła nadwyżka dostarczanych z nim kalorii może być trudniejsza do udźwignięcia.

Niestety, obecność nienasyconych tłuszczów w oleju kokosowym budzi sceptycyzm wobec jego korzyści dla osób zmagających się z chorobami serca, nadciśnieniem tętniczym krwi i innymi krążeniowymi schorzeniami, gdyż istnieje obawa, że podwyższa „zły” cholesterol.

Z drugiej strony wykazano antybakteryjne, antygrzybiczne i przeciwzapalne działanie oleju kokosowego. Próchnica zębów, stany zapalne jamy ustnej, grzybica stóp i niektóre infekcje skórne – na to wszystko olej kokosowy może skutkować jak lek.

Olej kokosowy stanowi również wsparcie dla osób chorych na Alzheimera i Parkinsona, gdyż dzięki niemu ciała ketonowe w mózgu rosną w siłę przysparzając choremu energii i poprawiając jego pamięć i kontakt z otoczeniem.

O ile właściwości zdrowotne oleju kokosowego mogą budzić wątpliwości, o tyle jego pielęgnacyjne korzyści są niepodważalne. Olej kokosowy korzystnie wpływa na stan włosów, skóry, zębów.

Zobacz: Olejek z drzewa herbacianego - zastosowanie i właściwości

Olej kokosowy - zastosowanie

Zastosowanie oleju kokosowego jest niewątpliwe w kuchni, może służyć jako olej do smażenia, czy jako zamiennik masła bądź margaryny. Można go też dodawać do sosów, dressingów i deserów. Łatwo się rozpuszcza, nie dymi się, nie pali, ma przyjemny zapach i nie jest rakotwórczy, co przemawia za kulinarnym wykorzystaniem oleju kokosowego.

Maseczka z oleju kokosowego, balsam na rozstępy, pasta do zębów, odżywka do włosów, krem do opalania, żel antybakteryjny czy tonik usuwający makijaż – to wszystko można zrobić z niewielkiego słoiczka tego preparatu. Potwierdza to fakt, że olej kokosowy ma właściwości kosmetyczne.

Olej kokosowy kosmetyczny

Jak stosować olej kokosowy na włosy? Można wsmarować go we włosy i pozostawić pod ręcznikiem na kilka godzin, a następnie porządnie go zmyć. Po kilku-kilkunastu takich zabiegach, czupryna stanie się bardziej miękka.

Olej kokosowy można łączyć z kremami i balsamami do ciała, dzięki czemu skóra odżywi się.

Poza tym z oleju kokosowego można przygotować wybielającą pastę do zębów. Wystarczy połączyć olej z sodką i gotowe.

Olej kokosowy w kosmetyce

  • Olej kokosowy w kosmetyce znajduje cały wachlarz zastosowań.
  • Olej kokosowy na trądzik działa zabójczo, ponieważ ma zdolności antybakteryjne. Na swoim koncie posiada on zatem oczyszczanie porów skóry, zapobieganie powstawianiu pryszczy i delikatne nawilżanie.
  • Olej kokosowy do ciała używa się zwłaszcza w przypadku problemów ze skórą suchą, podrażnioną, borykającą się z rozstępami. Stosowanie olejku kokosowego na skórę sprawia, że zyskuje ona ochronny flirt przeciwsłoneczny. Poza tym cera staje się gładsza, zregenerowana i nawilżona.
  • Inne zalety oleju kokosowego to usuwanie makijażu, nawet tego trudno usuwalnego, wodoodpornego. Poza porządnym oczyszczeniem twarzy olej kokosowy poprawi kondycję rzęs.

Kolejne zastosowanie oleju kokosowego w kosmetyce może szczególnie zainteresować młode mamy, ponieważ ten preparat stanowi naturalny środek na odparzoną pupę niemowlaka, a także na pogryzione brodawki kobiety karmiącej.

Autor: Olga Tomaszewska 

 

Czytaj także: Olejek eukaliptusowy - właściwości i zastosowanie

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi

Olga Tomaszewska...

Komentarze
chevron-down