Olejek z oregano

Olejek z oregano ma swoich zwolenników i przeciwników. Nierozcieńczony może powodować podrażnienie i niechciane skutki uboczne. Stosowany zgodnie z zaleceniami działa pomocniczo w walce z różnymi dolegliwościami. Wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne. Co jeszcze warto o nim wiedzieć..?

Olejek z oregano

Oregano to potoczna nazwa lebiodki pospolitej - rośliny, która była wykorzystywana już w starożytności. Zastosowanie oregano już w dawnych czasach było niezwykle szerokie. Oprócz swoich właściwości prozdrowotnych, oregano zasłynęło także jako aromatyczna przyprawa do dań, barwnik tkanin oraz wełny, a także jako gwarancja ochrony przed czarami. Obecnie roślina jest ceniona przede wszystkim za walory smakowe oraz potwierdzone badaniami działanie przeciwdrobnoustrojowe.

Tradycyjną metodą pozyskiwania olejku z oregano jest destylacja parą wodną, która pozwala na zachowanie dużej ilości substancji bioaktywnych zawartych w roślinie. Olejek z oregano można też “wyprodukować” w domu posiłkując się świeżymi liśćmi i łodyżkami lebiodki pospolitej oraz olejem słonecznikowym - przepis podajemy w kolejnej części tekstu.

Czytaj także: Olej z ogórecznika - właściwości, zastosowanie na twarz

Olejek z oregano - właściwości

Bogactwo składników bioaktywnych sprawia, że olejek z oregano wykazuje szereg właściwości prozdrowotnych. Spośród najbardziej cenionych substancji zawartych w roślinie warto wymienić m.in.: garbiki, flawonoidy, fitosterole, tymol, karwakrol i seskwiterpeny. To właśnie im olejek z oregano zawdzięcza silne działanie antybakteryjne, przeciwzapalne oraz przeciwutleniające.

Olejek z oregano wspomaga funkcjonowanie całego organizmu, szczególną rolę odgrywając w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych, w czasie przeziębienia oraz wspomagając leczenie chorób skórnych. Najważniejsze właściwości oraz działanie olejku z oregano, to:

  • wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne - hamuje rozwój różnych szczepów bakterii m.in. Staphylococcus aureus znany powszechnie jako gronkowiec złocisty; wspomaga organizm w walce ze szkodliwymi drobnoustrojami;
  • wspomaga pracę układu immunologicznego, zawiera także m.in. witaminę C oraz B;
  • zwiększa produkcję śliny, a także soku żołądkowego oraz żółci dzięki czemu usprawnia pracę układu trawiennego m.in. eliminując gazy;
  • działa przeciwutleniająco, hamuje proces starzenia się skóry oraz chroni komórki przed szkodliwymi mutacjami; wpływa na sprawniejsze oczyszczanie organizmu z toksyn;
  • ma działanie antyseptyczne, łagodzi m.in. przykre skutki ukąszenia owadów, zmniejszając obrzęk i uczucie świądu;
  • odkaża, a jednocześnie nie wysusza dlatego może być stosowany pomocniczo w procesie leczenia infekcji gardła oraz jamy ustnej;
  • łagodzi ból stawów, mięśni i kości - można nacierać nim skórę, aby zadziałał miejscowo;
  • wycisza i uspokaja; część źródeł podaje, że łagodzi bóle menstruacyjne, ponieważ działa rozkurczowo.

To może Cię zainteresować: Olejek migdałowy (ze słodkich migdałów) – zastosowanie

Olejek z oregano zastosowanie

  • Olejek z oregano na zatoki - kilka kropel olejku z oregano można dodać do gorącej wody, a następnie wdychać parę unoszącą się znad naczynia. Jest to dobry sposób na udrożnienie zatkanego nosa oraz oczyszczenie zatok.
  • Olejek z oregano na ból gardła - olejek można dodać do szklanki wody i płukać tak przyrządzonym roztworem, chore gardło. Olejek z oregano można też pić, w niewielkich ilościach i zawsze dodany do innej substancji - zgodnie z zaleceniami na opakowaniu.
  • Olejek z oregano grzybica - w przypadku grzybicy stóp, olejek z oregano można dodać w niewielkiej ilości do ciepłej wody i moczyć w niej stopy. Można też przemywać chore miejsce oliwą z oliwek z dodatkiem olejku z oregano. Olejek z oregano może być także pomocny w walce z grzybicą pochwy - kilka kropel należy dodać do ciepłej wody i zrobić tzw. nasiadówkę. Można go też przyjmować doustnie.
  • Olejek z oregano przeziębienie - olejek z oregano można stosować pomocniczo w walce z przeziębieniem oraz infekcjami. Przyjmowanie powinno być zgodne z zaleceniami na opakowaniu.
  • Olejek z oregano na pasożyty- występowanie pasożytów w organizmie musi być potwierdzone badaniami laboratoryjnymi, a następnie skonsultowane z lekarzem. W czasie leczenia można stosować olejek oregano zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu lub zaleceniami lekarza. Warto pamiętać, że olejek z oregano zawsze musi być rozcieńczony.
  • Olejek z oregano w kosmetykach - ze względu na działanie antyseptyczne, olejek z oregano można dodać w niewielkiej ilości (kilka kropel) do szamponu lub mydła w płynie. Dzięki temu dobrze oczyści skórę, co jest niezwykle istotne np. podczas walki z łupieżem.

Zobacz także: Olejek pichtowy – zastosowanie, właściwości. Na zatoki

Olejek z oregano dla dzieci

Podawanie olejku z oregano (nawet w formie rozcieńczonej) nie jest zalecane. Olejek ma dość silne działanie, które może niekorzystnie wpływać na organizm dzieci, kobiet w ciąży oraz pań karmiących piersią. Dorośli natomiast mogą stosować olejek z oregano tylko i wyłącznie w formie rozcieńczonej i nie przekraczając dziennej, zalecanej dawki. Dobrze jest też skonsultować stosowanie olejku z oregano z lekarzem lub farmaceutą.

Polecamy: Oliwka dla dzieci - zastosowanie w pielęgnacji

Olejek z oregano - jak stosować?

Tak, jak wspominaliśmy wcześniej - olejek z oregano mogą stosować tylko dorośli, wyłącznie w formie rozcieńczonej, zgodnie z dawkowaniem opisanym na opakowaniu. Olejek z oregano można stosować wewnętrznie lub zewnętrznie, na problemy skórne - takie stosowanie warto skonsultować z dermatologiem.

Olejek z oregano - dawkowanie

Uśrednione dawki dzienne to około 4 krople olejku na ⅓ szklankę wody lub innego napoju, raz dziennie. Do stosowania zewnętrznego można kupić gotową mieszankę oleju słonecznikowego (lub innego) wraz z olejem z oregano - w takim przypadku nie trzeba dodatkowo rozcieńczać preparatu, wystarczy nanieść odrobinę na wacik higieniczny i przemyć nim zainfekowane miejsce.

Sam olejek z oregano należy wymieszać z olejem słonecznikowym lub oliwą z oliwek, dodając do niej kilka kropel.

Olejek z oregano kapsułki - nie należy przekraczać dziennej dawki określonej na opakowaniu. Może to być 1 kapsułka raz dziennie, lub kilka razy dziennie, zależnie od składu kapsułek.

Zobacz też: Olej z wiesiołka – właściwości, dawkowanie i działanie

Olejek z oregano - skutki uboczne

Wśród działań niepożądanych wymieniane są:

  • zmniejszenie przyswajania żelaza,
  • podrażnienie śluzówki lub skóry,
  • rekcje alergiczne,
  • mdłości,
  • niestrawność.

Olejek z oregano - jak zrobić?

Liście i gałązki lebiody pospolitej należy zalać nierafinowanym olejem słonecznikowym lub oliwą z oliwek, zamknąć w szczelnym naczyniu (najlepiej w słoiku, który był wcześniej wyparzony) i włożyć do garnka z ciepłą wodą. Wodę powoli doprowadzić do wrzenia, po czym wyłączyć kuchenkę i pozostawić w niej słoik z olejkiem na około 10-15 minut.

Po tym czasie można słoik wyjąć; wstrząsnąć i pozostawić na kilka dni aby oliwa lub olej “wyciągnął” właściwości oregano. Po dwóch tygodniach można stosować tak uzyskany preparat do odkażania skóry lub przemywania miejsc po ukąszeniach owadów. 

Sprawdź też: Olejek miętowy - jak zrobić? Zastosowanie i właściwości

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down