Olejek z drzewa herbacianego jest jednym ze skarbów Australii. Wykorzystując jego antygrzybiczne właściwości, można stosować olejek z drzewa herbacianego na paznokcie. Olejek herbaciany ma też właściwości antybakteryjne i antyseptyczne. Olejek z drzewa herbacianego znajduje zastosowanie w walce z trądzikiem i w pielęgnacji skóry skłonnej do przetłuszczeń. Olejek herbaciany można też używać na włosy w przypadku, gdy nęka nas łupież.
Olejek herbaciany – drzewo herbaciane
Drzewo herbaciane czyli Melaleuka Skrętolistna to roślina z rodziny mirtowatych. Występuje unikatowo w Australii, porasta brzegi strumieni i bagna. Ma cienką korę o białej barwie, kwitnie na biało od wiosny do początku lata, jednak najcenniejszą jego częścią są liście. To właśnie z nich pozyskiwany jest surowiec zielarski – eteryczny olejek drzewa herbacianego.
Olejek z drzewa herbacianego – właściwości
Olejek z drzewa herbacianego pozyskuje się w procesie destylacji liści parą wodną. Jakie ma właściwości?
Olejek z drzewa herbacianego bogaty jest w terpeny, czyli organiczne związki chemiczne, którym wiele drzew i krzewów zawdzięcza swój intensywny zapach. W olejku z drzewa herbacianego zidentyfikowano ponad 60 różnych terpenów, najważniejszym z nich jest terpinen-4-ol, który stanowi około 40 procent składu. Ważne są też monoterpeny (np. 1,8-cyneol, limonen i inne), które wchodzą w reakcje z białkami błonowymi i błonami biologicznymi, działając antybakteryjnie, antywirusowo i przeciwgrzybiczo.
Zobacz też: Olejek lawendowy na twarz i włosy - zastosowanie i właściwości
Olejek z drzewa herbacianego – zastosowanie
Olejek z drzewa herbacianego znajduje zastosowanie jako środek dezynfekujący i przeciwzapalny. Olejkiem z drzewa herbacianego można się inhalować w czasie infekcji i zatruć. Olejek z drzewa herbacianego ma też zastosowanie przeciwbólowe, rozkurczowe i wykrztuśne.
Olejek z drzewa herbacianego przeznaczony jest wyłącznie do użytku zewnętrznego, ewentualnie można nim przepłukiwać jamę ustną, nie wolno jednak olejku połykać.
Wypicie olejku herbacianego grozi biegunką, wymiotami a nawet halucynacjami. Pamiętajmy też, że w przypadku wszystkich olejków eterycznych obowiązuje zasada „co za dużo, to nie zdrowo”. Przed ich użyciem należy też wykonywać tak zwany test skórny, aby sprawdzić czy nie wywołują reakcji alergicznej.
Czytaj także: Olejek różany do twarzy i włosów - właściwości
Olejek z drzewa herbacianego na paznokcie
Olejek herbaciany doskonale nadaje się do pielęgnacji paznokci. Przy czym mniej chodzi tu o efekt estetyczny (chociaż i on będzie niewątpliwie pożądanym efektem ubocznym), a więcej o działanie przeciwgrzybicze. Olejek z drzewa herbacianego na paznokcie stosuje się bowiem w przypadku grzybicy. Kuracja nie wymaga wielkich zabiegów. Wystarczy kilka kropel olejku herbacianego dobrze wmasować w zaatakowany grzybem paznokieć.
Dla pewności, że preparat dobrze wniknął do wewnątrz, można do „masażu” użyć szczoteczki, pamiętając jednak, aby nie wykorzystywać jej później do innych celów. Można też przygotować specjalną „kąpiel” w misce z olejkiem herbacianym. Powinna ona trwać około 15 minut.
Olejek z drzewa herbacianego na twarz
Olejek z drzewa herbacianego na twarz stosujemy osobno albo wspólnie z olejkiem lawendowym, mieszając je w proporcji 75 do 25 na korzyść herbacianego. Mieszanka ta będzie działać zmniejszając wydzielanie przez gruczoły sebum, czyli łoju, a także bakteriobójczo, jednakże bez niepożądanego efektu ubocznego, jakim jest nadmierne wysuszanie skóry.
Olejek herbaciany, podobnie jak lawendowy teoretycznie można stosować bez rozcieńczania, należy jednak pamiętać, że ma on bardzo silne działanie i może wywoływać reakcje alergiczne. Zaleca się rozcieńczanie go na przykład płynami micelarnymi, czy dwufazowymi, olejem, oliwą albo też zwykłą wodą.
Jak stosować olejek herbaciany na twarz? Najczęściej olejek z drzewa herbacianego na twarz używa się punktowo: na wypryski i inne niedoskonałości. W postaci mocno rozcieńczonej można jednak spróbować uczynić z niego rodzaj toniku do wieczornego przemywania twarzy.
Czytaj też: Skrzyp polny – zastosowanie i właściwości
Olejek z drzewa herbacianego – trądzik
Jeżeli chodzi o twarz, najczęściej stosuje się olejek z drzewa herbacianego na trądzik. Wykorzystywane są tu właściwości olejku herbacianego, który przenika w głąb skóry, gdzie wykazuje skuteczność w walce z bakteriami.
Skuteczność olejku herbacianego w walce z trądzikiem potwierdzają badania. Olejek na zmiany trądzikowe można nakładać punktowo za pomocą patyczka, wacika, aplikatora, albo też w ramach szerszej kuracji, jako składową maseczki, toniku itd.
Olejek herbaciany na włosy
Olejek herbaciany na włosy stosowany jest, gdy skóra głowy ma skłonność do przetłuszczeń, w czasie łojotokowego zapalenia skóry, a także na łupież. Olejek herbaciany hamuje wydzielanie łoju, a przy tym poprawia ukrwienie skóry, działając hamująco na proces utraty włosów. Olejek herbaciany na włosy nakładamy bezpośrednio, aczkolwiek po uprzednim rozcieńczeniu np. w oliwie z oliwek, albo też dodajemy kilka jego kropel do szamponu lub odżywki.