Olejek lawendowy

Olejek lawendowy jest jedną z najpowszechniej używanych, a zarazem najbardziej cenionych mikstur w aromaterapii. Olejek z lawendy używany jest do inhalacji, kąpieli, masaży, wcierek. Znajdziemy go też w składzie wielu preparatów i kosmetyków. Olejek lawendowy zastosowanie znajduje w lecznictwie, kosmetologii i produkcji kosmetyków - w tym wielu słynnych perfum.

Olejek lawendowy – skąd pochodzi?

Lawenda jest rośliną z rodziny jasnowatych, pochodzącą z rejonów Morza Śródziemnego, uprawianą powszechnie między innymi we Francji, ale także w Bułgarii, Anglii, a nawet w Polsce. Krzewy lawendy są wiecznie zielone i wydzielają silny, bardzo charakterystyczny zapach. Jest to zasługą zwartych w lawendzie olejków eterycznych.

Czytaj także: Olejek różany do twarzy i włosów - właściwości

Olejek lawendowy – zastosowanie

Olejek lawendowy znajduje zastosowanie w naturalnej medycynie oraz kosmetologii i produkcji kosmetyków.
Wonny olejek z lawendy można używać do pielęgnacji skóry, zwłaszcza twarzy:


Właściwości olejku z lawendy są wykorzystywane do pielęgnacji włosów, zwłaszcza dotkniętych łupieżem. Uważa się też, że olejek lawendowy zapobiega wypadaniu włosów.

Od dziesięcioleci olej lawendowy stosuje się także w celu łagodzenia nastroju – pomaga on zwalczać lekkie stany depresyjne, apatię, a jednocześnie tonuje napięcia i histerie. Z tego powodu olejek lawendowy jest zalecany osobom cierpiącym na bezsenność o podłożu nerwowym.

Olejku lawendowego używa się też do łagodzenia bólu. Jeszcze 100 lat temu (między innymi na frontach I wojny światowej) olejek lawendowy był wykorzystywany do opatrywania ran, jako substancja przyspieszająca gojenie.

Olejek lawendowy zastosowanie lecznicze i kosmetyczne znajduje w różnych formach – jako olejek do masażu, do kąpieli, do inhalacji. Olejek lawendowy jest też używany do produkcji perfum i to nie od dziś. Już w XVIII wieku wchodził w skład słynnej wody Johanna Marii Fariny z Kolonii, której zawdzięczamy nazwę „woda kolońska”.

Poznaj: Naturalne sposoby na poprawę nastroju

Olejek lawendowy – właściwości

Olejek lawendowy to ciecz niemal bezbarwna, czasem może mieć żółte zabarwienie. Charakteryzuje się słodkawym, kwiatowym zapachem. Jest on bardzo silny, a każdy, kto choć raz miał z nim do czynienia, zapewne nie pomyli go z innym.

Właściwości lecznicze i kosmetyczne olejek lawendowy zawdzięcza między innymi dwóm głównym składnikom, jakimi są linalol i octan linalolu. Mają one działanie uspokajające ośrodkowy układ nerwowy. Dlatego właśnie olejek lawendowy świetnie nadaje się do tonowania nastrojów, łagodzenia lęków oraz jako delikatny, naturalny środek nasenny.

Badania dowodzą, że olejek lawendowy wywiera również działanie na poczucie zadowolenia, pozwala się odnaleźć we własnej strefie komfortu. Olejkowi z lawendy przypisuje się też działanie moczopędne, przeciwwzdęciowe, stymulujące wydzielanie soków trawiennych, przeciwbakteryjne, antyseptyczne.

Czytaj: Żeń-szeń - działanie, właściwości i rodzaje

Olejek lawendowy na twarz

Olejek lawendowy na twarz stosujemy, by uniknąć ryzyka podrażnienia skóry preparatami syntetycznymi. Delikatny i naturalny olejek z lawendy, ze swoimi właściwościami przeciwbakteryjnymi i antyseptycznymi świetnie nadaje się do pielęgnacji skóry trądzikowej.

Teoretycznie olejek z lawendy na twarz można zastosować nawet bez rozcieńczania, jednak dla bezpieczeństwa zaleca się używanie go z wodą, w proporcji 1 do 10. Olejek z lawendy można też mieszać z olejkiem herbacianym, przy czym zawartość olejku lawendowego w takiej mieszance powinna wynosić około 25 procent. Mikstura ta nie tylko zabija bakterie, ale też ogranicza wydzielanie sebum, czyli łoju z gruczołów na twarzy. Skóra po użyciu olejku lawendowego będzie więc nie tylko zdrowsza, ale świeższa i bardziej matowa.

Olejek lawendowy na włosy

Olejek lawendowy na włosy nakładamy, gdy dokucza nam łojotok czy łupież. Uważa się również, że pomocny jest w hamowaniu łysienia plackowatego.

Olejek lawendowy, tak jak wspomnieliśmy wyżej, hamuje wydzielanie łoju, a także w naturalny sposób będzie zapobiegać przetłuszczaniu się włosów. Łagodzi też stany zapalne skóry. Stymuluje porost nowych włosów poprzez zwiększenie ukrwienia skóry głowy. Olejek lawendowy na włosy możemy wcierać bezpośrednio, albo kilka jego kropel dodać do szamponu lub odżywki.

Czytaj też: Skrzyp polny – zastosowanie i właściwości

Olejek lawendowy - jak zrobić?

Olejek lawendowy można kupić w aptece, albo zrobić go samodzielnie. Wystarczy świeżo zebrane kwiaty lawendy umieścić w słoiku lub innym pojemniku i zalać wybranym olejkiem.

Mieszankę odstawiamy na kilka tygodni, pamiętając jednak o jej regularnym mieszaniu poprzez potrząsanie naczyniem. Na koniec odcedzamy zawartość przez sitko i możemy się cieszyć przygotowanym własnoręcznie olejkiem z lawendy.

Olejek lawendowy – działanie niepożądane

Olejek lawendowy jest jednym z niewielu olejków eterycznych, które można stosować bez rozcieńczania, nie mniej, może on w szczególnych przypadkach mieć działanie alergiczne.

Nie zaleca się stosowania olejku z lawendy w czasie ciąży, szczególnie w pierwszym trymestrze i szczególnie w przypadku kobiet, które w przeszłości przeżyły poronienie. Olejek z lawendy może bowiem wywołać skurcze macicy, zagrażając tym samym utrzymaniu w ciąży.

Sprawdź też: Olejek z drzewa herbacianego - zastosowanie i właściwości

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down