Nasiona lnu zawierają bardzo dużo kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3 i omega-6 oraz błonnik, witaminę E, cynk, lecytynę, flawonoidy i fitoestrogeny. Produkowany z nich olej lniany jest jednym z najzdrowszych olejów roślinnych.
Co zyskujemy, spożywając olej lniany?
O prozdrowotnych właściwościach lnu jako pierwsi mówili Grecy oraz Rzymianie około V wieku p.n.e., którzy miażdżyli jego nasiona i stosowali na wzmocnienie organizmu. Dzisiaj olej lniany jest ceniony przede wszystkim za to, że ma niezwykle korzystny dla organizmu ludzkiego stosunek ilościowy kwasów omega-3 (stanowią 60 proc.) do omega-6 (razem z omega-9 stanowią 30 proc.).
Zawarte w nasionach lnu wielonienasycone kwasy tłuszczowe budują błony wszystkich komórek naszego organizmu. W połączeniu z fitosterolami usuwają nadmiar złego cholesterolu LDL, a jednocześnie podnoszą poziom dobrego HDL. Wpływają także na zwiększenie siły skurczu mięśnia sercowego, rozszerzanie naczyń wieńcowych, przez co zmniejszają ryzyko nadciśnienia, miażdżycy i chorób serca.
Czytaj też: Olejek lawendowy na twarz i włosy - zastosowanie i właściwości
Olej lniany wpływa na funkcjonowanie układu hormonalnego
Obecne w oleju lnianym lignany (fitohormony) działają podobnie do żeńskich hormonów – estrogenów, które mają wpływ m.in. na tempo przemiany materii i gospodarkę węglowodanową organizmu. Badania wykazały, że w przypadku kobiet olej lniany może pomóc w wyrównaniu cykli miesiączkowych, regulując proporcje poszczególnych kobiecych hormonów oraz łagodzić objawy menopauzy. U mężczyzn olej może wspierać leczenie przerostu prostaty.
Coraz więcej jest doniesień, że spożywanie oleju lnianego blokuje reakcje alergiczne, do których dochodzi na skutek mylnej odpowiedzi ze strony układu odpornościowego.
Olej lniany wspiera pracę układu trawiennego
Kolejny składnik oleju lnianego – błonnik – dobrze wpływa na trawienie i prawidłową perystaltykę jelit, działa zmiękczająco i rozwalniająco. W efekcie olej lniany skutecznie zapobiega zaparciom i ułatwia utrzymanie prawidłowego rytmu wypróżnień.
Poza tym błonnik chłonie wodę oraz zapełnia żołądek, jednocześnie zmniejszając apetyt. Spożywanie oleju lnianego wpływa korzystnie na kondycję naszej skóry. Produkt ten jest bogaty w witaminę E, która opóźnia starzenie się skóry, a także poprawia jej sprężystość, jednocześnie ujędrnia ją i wygładza.
Zobacz też: Olejowanie włosów – wskazówki dla początkujących
Co trzeba wiedzieć o oleju lnianym?
Uzyskiwany poprzez mechaniczne tłoczenie na zimno nasion lnu zwyczajnego olej lniany ma charakterystyczną żółtą barwę, intensywny zapach i nieco cierpki smak. Wyczuwa się specyficzną goryczkę.
Co ważne, można go spożywać wyłącznie na zimno. Nie należy go podgrzewać ani używać do smażenia, ponieważ nie tylko traci wtedy swoje cenne właściwości odżywcze, ale wręcz staje się szkodliwy. Dzieje się tak, ponieważ charakteryzuje się on niską temperaturą spalania. Aby móc skorzystać z jego zdrowotnych walorów, zaleca się przyjmowanie około dwóch łyżek dziennie jednorazowo po posiłkach lub w porcjach z surówkami.
Co warto wiedzieć o oleju lnianym?
Najlepiej kupować go w małych butelkach. Nie kierujmy się wyłącznie ceną, uważnie czytajmy etykiety.
Wybierzmy taki olej, który ma co najmniej 50 proc. kwasu tłuszczowego omega-3, jest tłoczony z niemodyfikowanych nasion i nie zawiera sztucznych składników, takich np. jak syntetyczna witamina E.
Sprawdźmy też koniecznie datę tłoczenia. Trwałość tego produktu wynosi co najwyżej trzy miesiące, a po otwarciu powinien być zużyty maksymalnie w ciągu miesiąca. Tłoczone na zimno oleje po otwarciu butelki z każdym tygodniem tracą właściwości – zawarte w nich witaminy szybko się utleniają.
Olej lniany powinniśmy przechowywać w lodówce lub chłodnym pomieszczeniu, bez dostępu światła i powietrza.
Autor: Marzena Maciejczyk
Sprawdź: Olejek z drzewa herbacianego - zastosowanie i właściwości