Olej z pestek dyni paraliżuje pasożyty bytujące w układzie pokarmowym. Stosowany ze środkiem przeczyszczającym, olej z dyni pozwala się pozbyć pasożytów z organizmu. Ale to nie wszystko: olej dyniowy pełen jest nienasyconych kwasów tłuszczowych, przydatnych w walce z cukrzycą i miażdżycą, zaś zwarte w oleju z pestek dyni fitosterole znajdują zastosowanie we wczesnych fazach przerostu prostaty u mężczyzn. Jak więc widać, olej z pestek dyni to samo zdrowie. Zobacz, jakie olej z pestek dyni ma właściwości, jakie znajduje zastosowanie i jak dawkuje się olej z pestek dyni.
Olej z pestek dyni – właściwości
Olej z pestek dyni znajduje dziesiątki zastosowań w medycynie naturalnej i kosmetologii. Dynia, a tym samym olej z dyni cenione są przede wszystkim za wysoką zawartość tłuszczów roślinnych. Olej z pestek dyni bogaty jest w wielonienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega 3 i omega 6. W pierwszym przypadku jest to kwas tłuszczony linolowy, w drugim – kwas tłuszczowy linolenowy. Dodatkowo olej z pestek dyni zawiera kwasy tłuszczowe jednonienasycone (omega 9) oraz niewielką ilość kwasów nasyconych.
Olej z pestek dyni właściwości prozdrowotne zawdzięcza również innym zawartym w nim składnikom, takim jak:
- fitosterole,
- kurkubitacyny,
- witaminy A, B1, B2, B6, C i D,
- minerały: potas, cynk, selen.
Poznaj: Cztery powody, dla których warto jeść dynię
Olej z pestek dyni – pasożyty
Zawarte w oleju z pestek dyni gorzkawe substancje zwane kurkubitacynami, mają działanie przeciwpasożytnicze – związki te paraliżują pasożyty w układzie pokarmowym człowieka, ułatwiając ich usuwanie z organizmu. Dla wzmocnienia efektu, olej z pestek dyni powinien być podawany ze środkiem przeczyszczającym.
Olej z pestek dyni – zastosowanie
Ponieważ fitosterole pochodzenia roślinnego hamują rozrost prostaty, bogaty w nie olej z pestek dyni świetnie nadaje się w profilaktyce, a także wczesnych fazach przerostu gruczołu krokowego u mężczyzn. Fitosterole zmniejszają napięcie włókien mięśniowych gruczołu krokowego ściskających przewód moczowy i utrudniających oddawanie moczu, czego efektem jest brak oczyszczenia i zatruwanie organizmu.
Czytaj też: Olej z wiesiołka – właściwości, dawkowanie i działanie
Olej z pestek dyni – zastosowanie w cukrzycy
Duże dawki wielonienasyconych kwasów tłuszczowych pomocne z kolei są w walce z cukrzycą i miażdżycą, dzięki nim olej z pestek dyni obniża poziom złego cholesterolu we krwi.
Oprócz tego znajduje też olej z pestek dyni zastosowanie w leczeniu zaburzeń trawienia, działa stymulująco na odporność, pomaga w oddalaniu depresyjnych nastrojów.
Sprawdź: Olej lniany – dlaczego warto wprowadzić go do diety?
Olej z pestek dyni na włosy i skórę
Można też olej z pestek dyni stosować zewnętrznie, na poprawę wyglądu i kondycji włosów. Olej z pestek dyni na włosy nakładamy, by zapewnić im blask i sprężystość, a także opóźnić proces ich wypadania.
Olej z pestek dyni nawilża też i natłuszcza skórę, dlatego znajduje miejsce wśród innych preparatów pochodzenia roślinnego, które można stosować do pielęgnacji skóry wysuszonej, pękającej, mającej skłonność do łuszczenia się. Olej z pestek dyni dobry jest na rozstępy. Zawarty w oleju z pestek dyni cynk będzie z kolei przydatny w walce z trądzikiem. Natomiast potas działa na cerę rozjaśniająco.
Olej z pestek dyni – dawkowanie; olej z pestek dyni na czczo
Jak należy przyjmować olej z pestek dyni? Dawkowanie nieco różni się z przypadku dzieci i dorosłych. Dzieci do 9-10 roku życia powinny przyjmować tylko 1 łyżkę oleju z pestek dni na czczo, rano, tuż po przebudzeniu. Natomiast dorosłym zaleca się przyjmowanie 1 łyżki oleju z pestek dyni na czczo rano i jednej albo dwóch łyżek w godzinach późniejszych, w odstępach dwugodzinnych. Jeżeli przyjmujemy olej z pestek dyni w celu pozbycia się pasożytów z przewodu pokarmowego, warto jest wspomóc jego działanie środkiem przeczyszczającym, na przykład rycyną.
Środek ten przyjmujemy 2 godziny po ostatniej łyżce oleju z pestek dyni, zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych. Olej z pestek dyni można przyjmować bezpośrednio na łyżeczce, można też dodawać go na przykład do sałatek albo surówek. Nie powinno się go podgrzewać. Oleju z pestek dyni nie używamy do smażenia.
Zobacz też: Olejek lawendowy na twarz i włosy - zastosowanie i właściwości