Olej tamanu jest ceniony przede wszystkim za właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne oraz łagodzące. Z tego względu jest polecany jako specyfik na choroby skórne oraz problemy z trądzikiem. Stosuje się go do pielęgnacji skóry twarzy, włosów oraz na większe partie ciała.
Olej tamanu
Skąd pochodzi, jak wygląda i jaki ma skład olej tamanu? Jest on pozyskiwany z owoców tamanowca (drzewa) i stosowany przede wszystkim jako kosmetyk do pielęgnacji twarzy. Olej tamanu nie jest jeszcze w Polsce zbyt popularny, niemniej można go kupić w dobrych drogeriach i aptekach.
Olej tamanu jest trudno dostępny ze względu na to, że proces pozyskiwania tego naturalnego specyfiku jest dość długotrwały. Drzewo tamanowca owocuje dwukrotnie w ciągu roku, a suszenie jego owoców, które jest niezbędne do uzyskania oleju, trwa aż dwa miesiące. Cena oleju tamanu jest przez to wyższa niż innych olei roślinnych, które można tłoczyć częściej i szybciej.
Olej tamanu ma ciemny, intensywny kolor i specyficzny, wyrazisty zapach. W jego składzie znajdują się przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe oraz m.in. kwas kallofilowy i kalofillolidyna, którym olej zawdzięcza swoje właściwości przeciwzapalne i łagodzące oraz kwas linolowy, który wzmacnia płaszcz hydrolipidowy naskórka.
Przeczytaj także: Olejek rycynowy w pielęgnacji rzęs i brwi
Olej tamanu – właściwości
Olej z tamanu:
- chroni skórę przed nadmierną utratą wody,
- reguluje wydzielanie sebum,
- nawilża,
- ma działanie przeciwzapalne, hamuje rozwój bakterii,
- łagodzi podrażnienia i obrzęki,
- wypełnia zmarszczki,
- regeneruje naskórek.
Przeciwzapalne i kojące właściwości oleju tamanu sprawiają, że jest on polecany osobom, które mają:
- cerę trądzikową,
- skórę wrażliwą ze skłonnościami do pękania naczynek,
- blizny,
- podrażnienia,
- podpuchnięte oczy.
Olej tamanu jest stosowany także jako odżywka do włosów i skóry głowy.
Sprawdź także: Olej z pestek dyni – właściwości, działanie na pasożyty
Olej tamanu – jak stosować?
Olej z tamanu na trądzik i inne problemy skórne jest znakomity. Olejek tamanu reguluje wydzielanie sebum, nawilża, ale nie zatyka porów. Działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie, co stanowi najistotniejsze znaczenie dla osób walczących z trądzikiem. Olej tamanu warto stosować po umyciu twarzy, jako nawilżenie skóry, a jednocześnie złagodzenie stanów zapalnych (wyprysków, zadrapań, obrzęków). Olejek najlepiej jest nanosić na umytą skórę twarzy wieczorem, delikatnie wmasowując go, kolistymi ruchami. Dzięki temu skóra zostanie pobudzona, a specyfik szybciej się wchłonie.
Olej tamanu – efekty
Olej tamanu świetnie radzi sobie także z opryszczką - zwalcza ją już po kilku dniach. Jest stosowany do leczenia grzybicy stóp i paznokci, owrzodzeń, a nawet poparzeń słonecznych.
Olej tamanu świetnie nawilża i uelastycznia skórę oraz redukuje przebarwienia. Jest polecany jako środek na rozstępy, czy zrogowaciałą skórę pięt, łokci lub kolan. Dzięki niemu nawet tak przesuszone miejsca z czasem staną się miękkie i delikatne. Olej tamanu jest zalecany także na blizny.
Olej tamanu można stosować na:
- problemy z cerą trądzikową,
- obrzęki,
- oparzenia,
- podrażnienia,
- owrzodzenia,
- grzybicę stóp i paznokci,
- środek zmiękczający zrogowaciały naskórek (stopy, łokcie, kolana),
- rozstępy,
- zajady, opryszczkę,
- poparzenia słoneczne,
- blizny,
- łuszczycę.
To też może Cię zainteresować: Olej jojoba - właściwości. Stosowanie na twarz i włosy
Olej tamanu na włosy
Ze względu na właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, olej tamanu świetnie sprawdza jako środek na łupież, łuszczycę czy inne choroby skóry głowy. Olej tamanu ma także dobry wpływ na włosy - zapobiega ich puszeniu się, dobrze wnika w strukturę włosów, nawilża je i odżywia. Olejki roślinne można stosować do pielęgnacji włosów na dwa sposoby - jako błyskawiczną odżywkę, która pomoże ułożyć włosy, ochroni je przed uszkodzeniami i nada im lepszy wygląd oraz jako kompleksową, regenerującą maskę. P
ierwszy sposób jest bardzo prosty i ekspresowy w wykonaniu - wystarczy zwilżyć koniuszki palców olejem tamanu i delikatnie wgnieść go w końcówki włosów. Raz lub dwa razy w tygodniu można przeprowadzić prosty zabieg olejowania włosów - należy dokładnie pokryć włosy olejem i wmasować go w skórę głowy, pozostawić na ok. 10-15 minut pod ręcznikiem lub czepkiem, dla jeszcze lepszego wchłonięcia substancji odżywczych, po czym zmyć pod letnią wodą z użyciem delikatnego szamponu. Dzięki temu skóra głowy będzie oczyszczona, pobudzone zostanie jej krążenie, a tym samym praca cebulek włosowych, a same włosy zyskają witalność i blask.
Tamanu olej na włosy można wykorzystać w formie:
- ekspresowej odżywki - wystarczy delikatnie zwilżyć palce olejkiem i ruchami wgniatającymi, rozprowadzić go na końcówki włosów;
- maski regenerującej - olej tamanu można nałożyć na całą długość włosów oraz wmasować w skórę głowy, zmyć po upływie 10-15 minut.
Przeczytaj także: Olejek migdałowy (ze słodkich migdałów) - zastosowanie
Olej tamanu – zastosowanie
Podsumowując - olej tamanu jest zalecany do skóry problematycznej, podrażnionej, na rozstępy, blizny, owrzodzenia, a nawet łuszczycę. Można stosować go miejscowo, lub na większe partie ciała. Najlepiej wmasować olejek tamanu kolistymi ruchami, aby skóra jeszcze lepiej i szybciej go wchłonęła.
Olej tamanu można też stosować jako odżywkę do włosów i skóry głowy, nanosząc odrobinę specyfiku na końcówki lub wykonując zabieg olejowania (1 lub 2 razy w tygodniu).
Ze względu na intensywny zapach olej tamanu jest stosowany zazwyczaj wieczorem, zawsze na oczyszczoną i osuszoną skórę.
Czytaj też: Olej z wiesiołka – właściwości, dawkowanie i działanie