Moringa nazywana jest drzewem długowieczności. Liście moringi zawierają wiele witamin, minerałów i mają bardzo dużo właściwości leczniczych. Moringa zaliczana jest do grupy najzdrowszych produktów na świecie. Dlaczego? Jakie moringa ma właściwości lecznicze i jak ją stosować?
Moringa – co to właściwie jest?
Moringa to drzewo tropikalne z rodziny moringowatych, które naturalnie rośnie w północno-zachodnich Indiach i Pakistanie. Moringa nazywana jest “cudownym drzewem”, “wiecznym drzewem”, gdyż jest wyjątkowo odporna na suszę, a wycięta potrafi odrosnąć. Określa się ją także jako drzewo chrzanowe, ponieważ jej korzenie mają smak zbliżony do chrzanu. Występuje w kilku odmianach, jednak najpopularniejsza to moringa olejodajna (łac. Moringa oleifera).
Moringa – zastosowanie
Moringa ma bardzo szerokie zastosowanie. Jadalne są jej owoce, pędy, liście, a nawet korzenie. Owoce, pędy oraz liście spożywane są po ugotowaniu jako warzywa, po zaparzeniu jako herbata, a także suszone lub sproszkowane jako dodatek do zup, sosów, sałatek czy koktajli. Z nasion natomiast otrzymuje się wartościowy olej. Moringa w tej postaci wykorzystywana jest w kosmetyce - w kremach, balsamach, emulsjach do twarzy i ciała.
Zmiażdżone nasiona moringi są w stanie oczyścić zanieczyszczoną wodę. W Nigerii suszone liście są popularne jako środek czyszczący. Moringa znana jest także jako pasza dla zwierząt. Jest też uprawiana na biopaliwo.
Zobacz: Czarnuszka – właściwości lecznicze i zastosowanie
Moringa – właściwości
Moringa jest źródłem wielu witamin i antyoksydantów. Zawiera bardzo dużo witaminy A, C i E. Liście moringi zawierają 7 razy więcej witaminy C niż pomarańcza, 4 razy więcej witaminy A niż marchewka, 4 razy więcej witaminy E niż kiełki pszenicy. Dodatkowo mają w sobie bardzo dużo wapnia, białka, żelaza i potasu - aż 25 razy więcej żelaza niż szpinak, 15 razy więcej potasu niż banany, 17 razy więcej wapnia niż mleko i dwa razy więcej białka niż soja.
W morindze znajdziemy też inne witaminy: K, B1, B2, B2 i kwasy omega-3, 6 i 9. To tropikalne drzewo jest także źródłem minerałów takich jak:
- bor,
- mangan,
- chrom.
To jednak nie wszystko. Moringa jest także polecana na poprawę pracy serca i mózgu oraz obniżenie cholesterolu. Dodatkowo uważa się, że to cudowne drzewo normalizuje poziom enzymów wątrobowych, reguluje poziom cukru we krwi, a także działa antybakteryjnie, antywirusowo i poprawia odporność.
Moringa posiada 26 substancji hamujących procesy zapalne i 46 antyoksydantów. Wśród antyoksydantów należy wymienić wspomagający oczyszczanie organizmu chlorofil, zwalczający infekcje salwesterol i ułatwiającą przyswajanie witamin i mikroelementów zeatynę.
Czytaj też: Rumianek – właściwości. Na co pomaga rumianek?
Moringa – jak stosować
Moringa znalazła zastosowanie w medycynie, kuchni i kosmetyce. Jadalne są jej owoce, pędy i liście. Owoce można spożywać po ugotowaniu. Młode liście je się podobnie jak szpinak. Liście moringi po wysuszeniu stanowią bardzo zdrowy dodatek do zup, sałatek, jogurtów, koktajli. Suszone liście moringi może też zaparzyć i wypić. Z nasion pozyskuje się olej. Moringa w postaci oleju znana jest w kosmetyce.
Olej z moringi dodawany jest bowiem do kremów, balsamów i emulsji jako środek pielęgnujący skórę, nawilżający i wspomagający jej wygładzanie. Można także stosować czysty olej z moringi na twarz i ciało. Dostępny jest w większości sklepów z naturalnymi kosmetykami.
Gdzie kupić moringę? Proszek (sproszkowane liście) lub suszone liście znajdziemy w aptekach lub sklepach ze zdrową żywnością. Moringa jest niekiedy dostępna w postaci tabletek czy kapsułek. W sprzedaży jest także herbata z moringi.
Moringa – cena i zalecana dawka
Suszone liście moringi kupimy za 7-18 złotych za 50 gramów, sproszkowane liście za 25-40 zł za 200 gramów. Olejek z moringi kupimyza 25-35 złotych za około 50 mililitrów.
Zaleca się spożycie od 1 do 3,5 gramów suszonych liści moringi dziennie lub 4 łyżeczek sproszkowanych. Jeżeli chodzi o tabletki, należy przeczytać ulotkę i nie przekraczać zalecanej dziennej dawki. Za 250 tabletek zapłacimy około 100 złotych. Na opakowanie herbatę z liści moringi wydamy około 30 złotych.
Sprawdź: Siemię lniane - właściwości i przygotowanie
Moringa – przeciwwskazania
Liście z drzewa moringa i proszek z tych liści mają silne działanie, dlatego zaleca się spożywać je stopniowo. Powinno się zacząć spożywać moringę w małych dawkach i w razie potrzeby zwiększać dawkę. Osoby chore zażywanie moringi powinny skonsultować z lekarzem. Moringa ma działanie poronne - może powodować skurcze macicy, dlatego nie mogą jej zażywać kobiety w ciąży.
Czytaj także: Zioła i rośliny na przeziębienie jakie wybrać?