Grzybica skóry – jest nieestetyczna, wysoce zakaźna, trudna do wyleczenia, z tendencją do nawrotów. Grzybicą skóry można się zarazić poprzez kontakt z chorymi ludźmi i zwierzętami, w czasie wizyty na basenie, korzystając z komunikacji miejskiej.
Grzybica skóry głowy atakuje mieszki włosowe, prowadząc do miejscowego łysienia. Grzybica skóry gładkiej objawia się poprzez czerwone rumienie na ciele. W przypadku grzybicy skóry leczenie domowymi sposobami należy włożyć między bajki. Zioła co najwyżej złagodzą świąd. Jeżeli chodzi o grzybice skóry, leczenie odbywać się powinno środkami farmakologicznymi, pod nadzorem dermatologa.
Grzybica skóry objawy
Grzybica skóry jest chorobą zakaźną, wywoływaną przed dermatofity (ludzkie, odzwierzęce i glebowe) lub drożdżaki (zwłaszcza typy Candida albicans), a także – znacznie rzadziej – grzyby pleśniowe. Do pierwszych objawów grzybicy skóry należą:
- świąd,
- pieczenie,
- łuszczenie się skóry,
następnie rozwój choroby postępuje w zależności od jej rodzaju. Wyróżniamy grzybicę skóry głowy, która obejmuje owłosione części czaszki (włosy, brwi, rzęsy, a także grzybicę skóry gładkiej, najczęściej atakującą tułów i kończyny.
Zobacz: Swędzenie skóry - co na świąd skóry? Maść, tabletki
Grzybica skóry
Grzybicy skóry nie należy lekceważyć, nawet jeśli pewne jej typy mają skłonność do samoistnego ustępowania (najczęściej po wielu latach). Stanowi bowiem grzybica skóry źródło zakażeń dla innych osób. Należy pamiętać, że grzybicę skóry leczy się ciężko, licząc się z ryzykiem nawrotów choroby.
Dlatego w przypadku grzybicy skóry leczenie domowymi sposobami nie jest szczególnie fortunnym pomysłem, a każdy fałszywy krok, zamiast pomóc, może doprowadzić do dalszego namnażania się grzybów. Jedyną właściwą drogą w przypadku grzybicy skóry jest terapia farmakologiczna.
Grzybica skóry głowy
Za grzybicę skóry głowy najczęściej odpowiadają dermatofity Trichophyton i Microsporum. Grzybica skóry głowy atakuje mieszki włosowe, dlatego często, oprócz zmian skórnych, skutkuje miejscowym wypadaniem włosów. Grzybica skóry głowy w szczególności dotyka małe dzieci.
Za jej rozwój odpowiada między innymi nieodpowiednia higiena. Czynnikiem sprzyjającym rozwojowi grzybicy skóry głowy jest osłabienie odporności, spowodowane długotrwałym przyjmowaniem leków, w tym antybiotyków, a także wynikające z poważnych chorób naruszających układ immunologiczny, z HIV i białaczką na czele.
Zobacz też: Kwas borowy - zastosowanie, właściwości. Na grzybicę
Grzybica skóry głowy - rodzaje
Wyróżniamy trzy typy grzybicy skóry głowy:
- Grzybica skóry głowy strzygąca: zarodniki znajdują się wewnątrz włosa. Charakterystyczne dla tego typu grzybicy skóry głowy jest łamanie się włosów na różnej wysokości. Z czasem włosy zaczynają też wypadać. Na głowie występuje wiele ognisk choroby, skóra złuszcza się. Grzybica strzygąca u dzieci często ma przebieg wieloletni, jednak w wielu wypadkach ustępuje samoistnie wraz z wejściem w okres dojrzewania.
- Grzybica skóry głowy drobnozarodnikowa: zarodniki znajdują się na zewnątrz włosów. Choroba powoduje efekt „ścinania” włosów na jednakowej wysokości, najczęściej niedaleko od ich nasady.
- Grzybica skóry głowy woszczynowa: nazwa pochodzi od skupisk woszczyny pojawiających się na powierzchni głowy. W ich skład wchodzą nie tylko grzyby, ale też łój i złuszczony naskórek. Tego typu grzybica skóry głowy może powodować trwałe łysienie. Częściej występuje u osób dorosłych, na szczęście nie jest zbyt powszechna.
Grzybica skóry - leczenie
Leczenie grzybicy skóry głowy nie jest przyjemne, wiąże się bowiem z koniecznością regularnego usuwania zaatakowanych przez grzyby włosów. Na szczęście nie chodzi o depilację, lecz golenie lub strzyżenie tuż przy samej skórze.
Jeżeli chodzi o środki farmakologiczne, doustnie przyjmuje się jedną z dwóch substancji – gryzeofulwinę lub terbinafinę. Tę drugą można dodatkowo wcierać w skórę głowy w postaci kremu.
Oprócz tego, na grzybicę skóry głowy stosuje się szampon z grzybobójczym ketonazolem. Doustnie można też przyjmować jego mniej toksyczny odpowiednik - itrakonazol.
Niestety, należy się liczyć z tym, że leczenie może trwać wiele miesięcy, a osiągnięty efekt zostać zniszczony przez kolejny nawrót choroby. Mimo tego nie wolno się zniechęcać i zarzucać leczenia.
Zobacz: Leki na grzybicę
Grzybica skóry gładkiej
Grzybica skóry gładkiej to grzybica obejmująca swoim zasięgiem nieowłosioną skórę tułowia oraz kończyn. W praktyce o grzybicy skóry gładkiej najczęściej mówimy w kontekście nóg (stóp, goleni), rąk (dłoni) oraz narażonych na wilgoć miejsc, takich jak pachy i pachwiny. Grzybicę skóry gładkiej wywołują grzyby Trichophyton rubrum lub Microsporum canis. Tymi pierwszymi można się zarazić poprzez kontakt z chorym człowiekiem, tymi drugimi – ze zwierzętami.
Jak wygląda grzybica skóry gładkiej
Grzybicę skóry gładkiej stosunkowo łatwo jest rozpoznać. Objawia się ona poprzez charakterystyczne rumienie o kształcie pierścienia otaczającego pozornie zdrowy fragment skóry. Na brzegach rumienia można dostrzec ślady łuszczącej się skóry. Podobnie, jak w przypadku grzybicy skóry głowy, również tu wyróżniamy kilka typów choroby. Wymienić można m.in. grzybice skóry gładkiej:
- strzygącą,
- drobnozarodnikową,
- pachwin,
- goleni,
- przewlekłą.
Zobacz także: Grzybica paznokci - leczenie. Preparat, leki, maść
Grzybica skóry gładkiej – leczenie
Paleta środków do leczenia grzybicy skóry gładkiej jest niezwykle szeroka. Obecnie powszechnie stosuje się wspomnianą już wyżej grzybobójczą i grzybostatyczną terbinafinę lub naftifinę, czyli leki z grupy alliloamin. Oprócz tego w zastosowaniu są tradycyjnie grzybobójcze azole, takie jak ketonazol, itrakonazol, flukonazol, klotrimazol czy biofonazol.
Wymienić też można ponownie gryzeofulwinę, a także działający miejscowo na grzyby antybiotyk – nystatynę. Grzybicę skóry gładkiej leczy się około 2-4 tygodni, z większymi szansami na całkowite wyleczenie u dzieci. Wraz z wiekiem rośnie ryzyko kolejnych nawrotów choroby.
Grzybica skóry leczenie domowymi sposobami
Tak jak powiedzieliśmy, w przypadku grzybicy skóry leczenie domowymi sposobami należy włożyć między bajki. Wyłącznie środki farmakologiczne są w stanie wyleczyć grzybicę. Wszelkie zioła, olejki i naturalne kremy na grzybicę mogą być stosowane jedynie pomocniczo w łagodzeniu objawów, takich jak świąd.
Nie mniej, nawet w tym przypadku warto zasięgnąć konsultacji lekarskiej, grzybicę skóry łatwo bowiem roznieść po całym ciele, ale także – postępując nieostrożnie – zarazić nią osoby, z którymi mamy bezpośredni lub pośredni kontakt.
Czytaj też: Atopowe zapalenie skóry (AZS) - leczenie domowe. Maść, krem