Ból brzucha po jedzeniu może pojawić się u każdego. Ważne jest jak najdokładniejsze zdiagnozowanie, i określenie która część jamy brzusznej boli najbardziej. Jednym z powodów może być celiakia, czyli nietolerancja glutenu, dlatego bóle brzucha po jedzeniu nie powinny być bagatelizowane.
Zdiagnozowanie przyczyn uczucia dyskomfortu w jamie brzusznej nie należy do prostych zadań. Bóle żołądka po jedzeniu najczęściej są efektem złej diety, zatrucia pokarmowego czy niestrawności. Ból brzucha może jednak świadczyć także o kamicy żółciowej, zapaleniu trzustki czy alergii.
Jeśli bólowi towarzyszą dolegliwości, jak wzdęcia, nudności czy inne niepokojące objawy, warto skonsultować się z lekarzem, który po przeprowadzeniu wywiadu oraz niezbędnych badań, zaleci odpowiednie leczenie.
Dowiedz się: Lek na biegunkę - co na biegunkę u dziecka i dorosłego?
Ból brzucha po jedzeniu – przyczyny
Bóle brzucha po jedzeniu mogą być jednym z objawów różnorakich dolegliwości, takich jak:
- niestrawność – nazywana inaczej dyspepsją, to stan, za który odpowiedzialny jest układ trawienny, dzieli się ją na organiczną – gdy jest to jeden z objawów innej choroby oraz czynnościową – źródło wystąpienia nie jest wtedy do końca znane, ale wyróżnia się takie czynniki jak: zła dieta, stres czy nadwrażliwość żołądka;
- choroba refluksowa przełyku – polega na cofaniu się treści pokarmowej, a także soków żołądkowych do przełyku, dając szereg nieprzyjemnych objawów, jak: zgaga, ból w mostku, nieprzyjemny zapach z ust, dolegliwości występują na skutek podrażnienia błony przełyku;
- choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy – może dawać nieco inne symptomy,
w zależności od dokładnej lokalizacji, do głównych objawów zalicza się: ból pod mostkiem lub tuż nad samym pępkiem, nudności, gazy oraz odbijanie, dolegliwości nasilają się najczęściej ok. 45 minut po jedzeniu;
- zespół jelita drażliwego – jest to przewlekłe schorzenie jelit – cienkiego oraz grubego, objawia się poprzez bóle brzucha oraz zaburzony cykl wypróżnień, może występować zarówno biegunka, jak i zaparcia;
- celiakia – to inaczej nietolerancja glutenu, dotyka głównie dzieci, ale pojawia się również u osób dorosłych,to choroba trzewna, w której kluczową rolę odgrywa odpowiednia dieta, tzw. bezglutenowa, należy wtedy unikać m.in. produktów, które zawierają: pszenicę, jęczmień czy żyto;
- zatrucie – to jeden z najczęstszych powodów bólu brzucha, dochodzi do niego na skutek spożycia pokarmów, które są zakażone bakteriami lub drobnoustrojami, nie należy lekceważyć tego stanu, gdyż w konsekwencji może doprowadzić on do odwodnienia.
Warto wiedzieć: Jak zmniejszyć apetyt? Tabletki i zioła hamujące apetyt
Ból brzucha po jedzeniu – rodzaje
By odpowiednio zdiagnozować przyczynę dysfunkcji, warto umieć dokładnie opisać, w którym miejscu występuje największe ognisko bólu. Często jest to niełatwe zadanie, gdyż może on promieniować na całą jamę brzuszną.
O czym może świadczyć ból konkretnego organu wewnętrznego?
- ból żołądka po jedzeniu – może być spowodowany niestrawnością czy zatruciem, ale także takich chorób, jak: refluks, zapalenie trzustki, rak żołądka, choroba wrzodowa czy zapalenie dróg żółciowych;
- ból z lewej strony pod żebrami po jedzeniu – obecność bólu z lewej strony jamy brzusznej może świadczyć m.in. o uszkodzeniu śledziony, chorobach układu pokarmowego oraz rozrodczego;
- ból trzustki po jedzeniu – ból trzustki może promieniować nawet do pleców, niekiedy to jeden z objawów kamicy żółciowej, zapalenia trzustki, a w najgorszym wypadku nawet jej raka, najczęściej jednak jest to symptom nadmiernego spożywania alkoholu lub skutek przejedzenia;
- ból wątroby po jedzeniu – podobnie, jak ból trzustki może występować u osób, które spożywają zbyt duże ilości alkoholu lub jedzą tłuste potrawy, często jednak ból przypisywany wątrobie, to tak naprawdę dolegliwość ze strony pęcherzyka żółciowego;
- ból jelit po jedzeniu – jednym z przykładów schorzeń, które charakteryzuje się bólem jelit po posiłku jest choroba Leśniowskiego-Crohna, może to być również wrzodziejące zapalenie jelita grubego, a także przewlekłego niedokrwienia jelit.
Ból brzucha u dziecka po jedzeniu
Ból brzucha po jedzeniu u dziecka to częsta przypadłość, dlatego nie należy od razu wpadać
w panikę. W wielu przypadkach można pomóc maluszkowi samodzielnie w domu, bez konieczności interwencji lekarskiej.
Ból brzucha najczęściej wiąże się z kolką niemowlęcą, czyli dokuczliwymi skurczami jelit. Dyskomfort może trwać nawet przez kilka godzin, zwykle występując wieczorem.
Główne przyczyny kolki to:
- nie w pełni rozwinięte jelita,
- połykanie powietrza w czasie jedzenia,
- stres,
- nietolerancja niektórych składników pokarmowych.
Jednak nieprzyjemne dolegliwości występujące po jedzeniu, mogą mieć również inne podłoże, jak np.:
- zatrucie pokarmowe,
- zaparcia,
- obecność pasożytów,
- nietolerancja niektórych pokarmów.
Jeśli ból ma charakter przewlekły, jest bardzo silny lub towarzyszą mu inne, niepokojące dolegliwości, warto skonsultować się z lekarzem.
Czytaj: Lek na biegunkę dla dzieci - co jest najskuteczniejsze?
Ból brzucha po jedzeniu - leczenie
Ból po jedzeniu należy poprawnie zdiagnozować, by poznać jego przyczynę. Dopiero na tej podstawie lekarz może dobrać odpowiednią formę kuracji, indywidualnie dostosowaną do każdego pacjenta.
W przypadku choroby refluksowej przełyku, leczenie w dużej mierze opiera się na odpowiedniej diecie, ale także regularnym przyjmowaniu leków, których zadaniem jest redukowanie wydzielania kwasu solnego.
Jeśli chodzi o chorobę wrzodową to chorzy powinni w pierwszej kolejności zaprzestać przyjmowania niesterydowych leków przeciwzapalnych, jak również przyjmować leki, które zobojętniają kwas solny.
Osoby cierpiące na zespół jelita drażliwego najczęściej zażywają medykamenty o działaniu rozkurczowym, przeciwbiegunkowym i przeciwzaparciowym. Warto unikać kawy i pamiętać o prawidłowej diecie.
Sprawdź: Domowe sposoby na zaparcia - co na zaparcia? Leki, dieta
Co zrobić na ból brzucha? Domowe sposoby
Ból żołądka zaraz po jedzeniu bardzo często wymaga wprowadzenia lekkostrawnej diety. Jeśli pojawiają się dodatkowo zaparcia, to ważne jest też picie dużej ilości wody.
Należy również unikać ćwiczeń tuż po sytym posiłku, a także ograniczyć spożywanie alkoholu, ostrych i tłustych potraw oraz palenie papierosów.
Ważne, by się nie przejadać, sięgać po lekkostrawne produkty i jeść często, ale w niewielkich porcjach.
Czytaj również: Krople żołądkowe - na co pomagają? Dawkowanie w ciąży