Termofor to jeden z ulubionych wynalazków zmarzluchów. Włożony pod kołdrę czy koc w zimowy wieczór, sprawia, że od razu robi się cieplej. Termofor przynosi także ulgę w dolegliwościach bólowych, wystarczy go przyłożyć do bolącego miejsca. Jakie właściwie ma termofor zastosowanie? Jak używać termoforu w sposób zgodny z jego przeznaczeniem?

 Termofor

Termofor - co to takiego?

Termofor to, przypominający poduszkę, gumowy pojemnik, który napełniamy gorącą wodą. Ten wynalazek chorwackiego inżyniera Eduarda Slavoljuba Penkali pochodzący z początku XX wieku to właściwie połączenie poduszki i termosu. Termofor służy do miejscowego nagrzewania ciała.

Wyparł używane wcześniej do tych samych celów pojemniki z cyny, miedzi czy mosiądzu nazywane szkandelami, nieco później do ich produkcji wykorzystywano aluminium. Współcześnie produkuje się nie tylko termofory gumowe, ale także żelowe, elektryczne i ostatnio modne termofory z pestek wiśni. Termofory gumowe sprzedawane są zwykle jako termofory w pokrowcu wykonanym z polaru, flaneli czy bawełny.

 

Termofor - jak używać?

Termofor najczęściej używany jest przy pierwszych oznakach przeziębienia i grypy oraz po prostu do rozgrzania ciała w chłodne, zimowe wieczory. Termofor przynosi także ulgę w bólu. Zwykle stosowany jest na wzdęcia, kolkę czy bóle mięśniowe.

Kobiety często stosują termofor na bóle miesiączkowe. Wystarczy przyłożyć ciepły okład do bolącego miejsca, a ciepło rozluźni napięte mięśnie i zmniejszy dolegliwości bólowe. Niektóre termofory można także włożyć do zamrażalnika i stosować jako zimny kompres na gorączkę, stłuczenia, zwichnięcia czy guzy. Należy jednak pamiętać, że nie każdy termofor ma taki sam sposób użycia.

Zobacz: Stawianie baniek - jak stawiać bańki lekarskie?

 

Termofor gumowy

Termofor gumowy to najpopularniejszy termofor. Wlewa się do niego gorącą wodę, tak jak do termosu. Ten rodzaj termoforu jest najtańszy, ale ma swoje minusy. Guma, z którego jest wykonany może z czasem stać się nieszczelna, co grozi poparzeniem ciała. W trosce o bezpieczeństwo użytkowników zaczęto więc produkować termofory wypełnione żelem.

Termofor żelowy

Do termoforu żelowego nie wlewa się gorącej wody, ale wkłada się go do piekarnika lub kuchenki mikrofalowej. Zdecydowanie dłużej trzyma ciepło od termoforu gumowego. Termofor żelowy można także stosować na zimno - wystarczy włożyć go do zamrażalnika. Zimny termofor pomoże zbić gorączkę czy zmniejszyć obrzęk w przypadku stłuczenia kończyn.

Termofor elektryczny

Można także kupić termofor elektryczny, który będzie zdecydowanie najdłużej trzymał ciepło, ale oczywiście trzeba go podłączyć do prądu. Po naładowaniu powinien trzymać ciepło do 5 godzin. 

Termofor suchy

Ostatnio modne są termofory z pestkami wiśni czy innych owoców. Tego typu termofor również trzeba włożyć do kuchenki mikrofalowej lub piekarnika. Zdecydowanie najkrócej trzyma ciepło, ale pełni dodatkową funkcję - można wykonać nim masaż. To zdecydowanie najbezpieczniejszy termofor dla dzieci - nie niesie ze sobą ryzyka poparzenia ciała.

Sprawdź koniecznie: Plastry rozgrzewające – kiedy stosować? Działanie

 

Termofor w pokrowcu

Rodzice oprócz termoforów suchych wybierają dla dzieci też termofory w pokrowcu wykonane z przyjemnego w dotyku materiału - z polaru, wełny czy bawełny. Termofory w pokrowcu są zwykle przyozdobione postaciami z ulubionych bajek dzieci. Pokrowce są z reguły zdejmowane i można je prać w pralce.

Termofor dla niemowlaka

Rodzice, którzy zmagają się z kolką u niemowlaka często sięgają po termofor by ogrzać brzuszek dziecka. Termofor na kolki rozkurcza mięśnie i pomaga złagodzić ból. Termofor dla niemowląt powinien być mniejszy niż ten stosowany przez dorosłych.

Zwykły termofor po wlaniu wody będzie zdecydowanie za ciężki dla niemowlaka. Obecnie na rynku można znaleźć całą gamę termoforów dla niemowląt i małych dzieci. Termofory suche są wykonane z przyjemnych w dotyku, kolorowych i miękkich materiałów, a gumowe i żelowe mają zaprojektowane specjalnie dla dzieci kolorowe pokrowce. Termofory dla dzieci przybierają różne kształty, niektóre wyglądem przypominają pluszowe przytulanki.

Termofor w ciąży

Termofor jest często jedynym sposobem zwalczania bólu przez kobiety w ciąży. Ciężarne w trosce o zdrowie dziecka nie mogą zażywać większości leków. W czasie ciąży z powodu zmian hormonalnych może częściej boleć głowa. Kobiety w ciąży miewają także bóle kręgosłupa. Ratunek może przynieść termofor przyłożony do głowy, karku lub kręgosłupa. Kobiety w ciąży polecają też na migrenowe bóle głowy stosowanie naprzemiennie ciepłych i zimnych okładów. Nie powinno się jednak stosować termoforu na brzuch w czasie ciąży, lekarze prowadzący ciążę stanowczo tego odradzają, gdyż może to grozić poronieniem. 

Zobacz też: Koc termiczny (ratowniczy) - zastosowanie, jak używać?

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down