Przetwarzanie...
x
Wybierz aptekę
Moja apteka
exclamation-circle
x
location-marker Użyj lokalizacji
Wybierz lokalizację

Otinum, 20% (200 mg/g), krople do uszu, 10 g

Dostępne na magazynie

Pełna nazwa produktu

Otinum, 20% (200 mg/g), krople do uszu, 10 g

Postać produktu

krople do uszu

Dawka

0,2 g/g

Postać opakowania

1 butelka po 10 g

Ilość sztuk w opakowaniu

1.0000

Nazwa producenta

BAUSCH HEALTH IRELAND LIMITED

type

3

Wskazania

Krople do uszu Otinum zmniejszają ból i stan zapalny. Mogą być stosowane doraźnie w przebiegu zapalenia przewodu słuchowego zewnętrznego, objawiającego się bólem, świądem i zaczerwienieniem. Lek ten wskazany jest również do zmiękczenia stwardniałej woskowiny przed płukaniem zewnętrznego przewodu słuchowego.

Działanie

 • Krople do uszu bez recepty o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym.
 • Glicerol zawarty w kroplach zmiękcza woskowinę i ułatwia jej usuwanie.
 • Krople działają miejscowo i nie wywierają działania ogólnoustrojowego.

Możliwe działania niepożądane - działanie

ak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Częstość występowania przedstawionych poniżej działań niepożądanych jest nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych). 

Miejscowe reakcje nadwrażliwości (zaczerwienienie i świąd skóry). 

U osób z perforacją błony bębenkowej w trakcie stosowania leku może dojść do uszkodzenia słuchu.

Przeciwwskazania

 • Nadwrażliwość na substancję czynną, inne salicylany lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
 • Wcześniej rozpoznane uszkodzenie błony bębenkowej.
 • Występowanie krwawienia lub wycieku wydzieliny z ucha.
 • Występowanie silnego bólu ucha wraz z pogorszeniem słuchu.
 • Wiek poniżej 18 lat.

Ostrzeżenia i środki ostrożności - przeciwwskazania

Każdy ból ucha jest wskazaniem do konsultacji z lekarzem. Lek stosowany do leczenia stanu zapalnego przewodu słuchowego zewnętrznego bez konsultacji z lekarzem można stosować doraźnie, nie dłużej niż 3 dni. W przypadku braku poprawy lub nasilenia się dolegliwości pomimo stosowania leku Otinum w zalecanych dawkach przez 3 dni, należy skontaktować się z lekarzem. Jeżeli pojawią się dodatkowe objawy, świadczące o rozwijającym się procesie chorobowym (np. gorączka, złe samopoczucie, osłabienie, zawroty głowy, wyciek z ucha), należy skontaktować się z lekarzem. W przypadku wystąpienia nawrotów choroby, o zastosowaniu leku Otinum powinien zadecydować lekarz. Lek Otinum może maskować objawy innych chorób uszu i utrudnić lub opóźnić ich prawidłowe rozpoznanie. Należy poinformować lekarza o stosowaniu leku. Lek zawiera konserwant - chlorobutanol półwodny. Nie wolno stosować leku Otinum niezgodnie ze wskazaniami wymienionymi w ulotce lub z użyciem innej drogi podania (np. doustnie, na otwarte rany, szczególnie w obrębie małżowiny usznej lub do oczu)

Stosowanie leku z innymi lekami - przeciwskazania

Lek jest stosowany miejscowo, nie wykazuje działania ogólnego. Jednoczesne stosowanie z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (np. aspiryna, ibuprofen) może nasilać działanie miejscowe.

Ciąża i karmienie piersią - przeciwskazania

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Dawkowanie

Krople do uszu Otinum przeznaczone są dla osób dorosłych.

Stosuje się je wyłącznie miejscowo, do ucha.

 • W celu krótkotrwałego leczenia miejscowych objawów zapalenia przewodu słuchowego zewnętrznego: zwykle 3-4 krople do przewodu słuchowego zewnętrznego co 6-8 godzin, przez okres nie dłuższy niż 3 dni.
 • W celu zmiękczenia stwardniałej woskowiny przed jej usunięciem z ucha: zwykle 3-4 krople do przewodu słuchowego zewnętrznego co 12 godzin, przez 4 dni.

Jeśli po 3 dniach samodzielnego leczenia nie nastąpi poprawa lub pacjent poczuje się gorzej, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Instrukcja podawania kropli do uszu Otinum:

 1. Umyć ręce i następnie odkręcić zakrętkę z butelki.
 2. Przechylić głowę lub położyć się na boku tak, aby leczone ucho zwrócone było do góry.
 3. Delikatnie pociągnąć płatek ucha (dolną część małżowiny usznej) w kierunku do szyi.
 4. Odkręconą butelkę kropli do uszu Otinum odwrócić do góry dnem i naciskając ją obustronnie odmierzyć 3-4 krople leku do leczonego ucha.
 5. Przez kilka minut trzymać głowę przechyloną tak, aby krople mogły spłynąć do przewodu słuchowego.
 6. Nadmiar płynu wytrzeć czystą chusteczką.
 7. Zakręcić butelkę.

Pomoc drugiej osoby przy zakraplaniu leku do ucha lub użycie lustra może ułatwić właściwe podanie Otinum do przewodu słuchowego.

Należy uważać, aby do ucha, do którego wcześniej podano lek, nie dostała się woda.

Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku - dawkowanie

Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Otinum: Niemożliwe jest przedawkowanie leku w wyniku podawania go do ucha. Objawy przedawkowania, które mogą wystąpić po przypadkowym, doustnym zażyciu leku obejmują: stan dezorientacji, zawroty głowy, nadmierne pocenie się, wymioty, dzwonienie w uszach oraz zbyt intensywne oddychanie (hiperwentylacja). W przypadku przyjęcia doustnego bardzo dużych dawek leku może dojść do zaburzeń ze strony ośrodkowego układu nerwowego, a w ich wyniku między innymi do zaburzeń oddychania i krążenia krwi. W razie doustnego przyjęcia leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza.

Pominięcie zastosowania leku - dawkowanie

Pominięcie zastosowania leku Otinum: W przypadku pominięcia dawki leku w wyznaczonym czasie należy zastosować ją jak najszybciej. Jednakże w przypadku, gdy zbliża się już pora zakroplenia następnej dawki, należy pominąć opuszczoną dawkę. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Skład

Substancją czynną kropli do uszu Otinum jest salicylan choliny (Cholini salicylas). 1 g kropli zawiera 0,2 g salicylanu choliny. Substancjami pomocniczymi są: glicerol, etanol 96%, chlorobutanol półwodny i woda oczyszczona.

Postać farmaceutyczna: krople do uszu.

Jak przechowywać lek - skład

Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu. Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn - przeciwskazania

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania maszyn.