Zbliża się termin rozwiązania i zastanawiasz się, co zrobić, aby poród był szybki? A może jesteś już po terminie i chcesz dowiedzieć się, co pobudza skurcze macicy i co przyspiesza odejście wód płodowych? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj naturalne sposoby na przyspieszenie porodu, które możesz wykorzystać zarówno w domu, jak i szpitalu.

Kobieta w ciąży trzyma się za brzuch

Ciąża po terminie – jak przyspieszyć poród?

Końcówka ciąży bywa trudna. To czas, kiedy wiele kobiet skarży się na bóle kręgosłupa, trudności z chodzeniem i znalezieniem wygodnej pozycji do odpoczynku, problemy ze snem, obrzęki, zgagę i zaparcia. Nic więc dziwnego, że prędzej czy później niemal każda ciężarna będzie szukała sposobów na to, jak naturalnie przyspieszyć poród. Pamiętaj jednak, że choć lista tych sposobów jest naprawdę długa, warto podejść do nich zdroworozsądkowo. Nie każda metoda jest dla każdego, a wszelkie wątpliwości powinnaś konsultować z lekarzem. Ważniejsze od szybkiego porodu jest zdrowie Twoje i maluszka, dlatego bądź ostrożna i wszystkie działania konsultuj z ginekologiem lub położną.

Pamiętaj też o tym, że według szacunków zaledwie kilka procent kobiet rodzi dokładnie w wyznaczonym na początku ciąży terminie porodu. Niestety metody wyznaczania tego dnia nie są idealne, co więcej, każdy maluch może być gotowy do przyjścia na świat w nieco innym czasie. Jednak, jeśli Twój termin już minął, skonsultuj się ze swoim ginekologiem, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Specjalista zaleci Ci też dalsze postępowanie. Zapytaj swojego lekarza m.in. o domowe metody przyspieszania porodu, które mogą być całkiem pomocne.

Kiedy warto skorzystać z porady lekarza, jakim jest neonatolog? Sprawdź!

 

Domowe sposoby na przyspieszenie porodu

Najpopularniejsze sposoby na przyspieszenie porodu, jeśli jest już po terminie to herbata z liści malin i olej z wiesiołka. W ich składzie występują substancje, które zmiękczają szyjkę macicy i stymulują jej aktywność skurczową. Z tego względu nie zaleca się ich spożywania na wczesnych etapach ciąży, ale gdy zbliżasz się do terminu porodu lub jesteś już po nim, warto włączyć je do swojej diety. 1-2 filiżanki naparu z liści malin i 1-2 łyżeczki z oleju wiesiołka w ciągu dnia mogą okazać się bardzo pomocne. Dodatkowo dbaj o aktywność fizyczną i współżycie seksualne, jeśli tylko nie ma ku temu przeciwwskazań.

Aktywność fizyczna i seksualna to również świetne, naturalne sposoby na przyspieszenie porodu w domu. Pamiętaj jednak, że w warunkach domowych nie ma dostępu do natychmiastowej pomocy medycznej, dlatego nie eksperymentuj z ćwiczeniami, których nie omówiłaś wcześniej ze swoim lekarzem lub położną.

Poznaj bezpieczne sposoby na przyspieszenie porodu w domu:

  • Współżycie – to najpopularniejsza metoda naturalnego przyspieszania porodu. Podczas stosunku i orgazmu produkowana jest oksytocyna, która stymuluje skurcze macicy. Seks poprawia również nastrój, zmniejsza stres i pomaga się zrelaksować,
  • Aktywność fizyczna – spacery, chodzenie po schodach, ćwiczenia na piłce są często polecane przez lekarzy i położne jako naturalne metody na przyspieszenie porodu. W trakcie ruchu porusza się nasza miednica, a to ułatwia dziecku przesuwanie się do kanału rodnego. Grawitacja również w tym pomaga. Co więcej, w trakcie aktywności produkowane są endorfiny, czyli tzw. hormony szczęścia,
  • Ostre przyprawy – choć ta metoda nie znajduje jednoznacznego potwierdzenia w nauce, wiele kobiet w ostatnich tygodniach ciąży sięga po mocniej przyprawione dania w celu przyspieszenia porodu. Jeśli również chcesz to wypróbować, dodawaj do posiłków pieprz, czosnek, imbir, chilli. Pamiętaj jednak, że mogą podrażniać śluzówkę żołądka oraz przełyku i nasilać zgagę, która w III trymestrze ciąży występuje bardzo często,
  • Daktyle – to świetny pomysł na przekąskę w ostatnich tygodniach ciąży. Ich spożywanie może pomóc przygotować szyjkę macicy do porodu oraz skrócić czas trwania jego pierwszej fazy. Kilka daktyli dziennie w III trymestrze ciąży to dobry i smaczny nawyk.

Sprawdź, kiedy czuć ruchy dziecka przez brzuch.

Jak przyśpieszyć poród na piłce?

Ćwiczenia na piłce to prosty, naturalny i bezpieczny sposób na przyspieszenie porodu zarówno w domu, jak i w szpitalu. Ćwiczenia pomagają dziecku lepiej ułożyć się w kanale rodnym, a także rozluźniają mięśnie dna miednicy. Dodatkowo redukują bóle kręgosłupa i bioder, które często towarzyszą kobietom w ciąży. Dobrze sprawdza się przede wszystkim siedzenie na piłce i kręcenie biodrami. Unikaj intensywnego skakania i nie wykonuj ruchów, ani ćwiczeń, które powodują jakikolwiek ból lub dyskomfort.

Sprawdź, czym są skurcze przepowiadające.

 

Jak przyspieszyć poród po odejściu czopa?

Odejście czopa śluzowego to jeden z objawów zbliżającego się porodu. Nie ma jednak żadnej gwarancji na to, że akcja porodowa rozpocznie się od razu po jego odejściu. Na ogół zaraz po odejściu czopa nie ma konieczności specjalnego przyspieszania porodu. Postaw zatem na odpoczynek i relaks. Wybierz łagodną formę aktywności fizycznej np. spacer, taniec, joga. Pomóc może też ciepła kąpiel.

Zbliża się termin Twojego porodu? Poznaj najważniejsze porady dotyczące narodzin dziecka.

 

Jak przyspieszyć poród w szpitalu?

Jeśli jesteś już w szpitalu i akcja porodowa się rozpoczęła, to zapewne marzysz o tym, by jak najszybciej i w sposób bezpieczny dla Ciebie i dziecka się zakończyła. Warto wtedy zastosować następujące metody przyspieszające przebieg porodu:

  • Stymulacja brodawek sutkowych – zwiększa naturalną produkcję oksytocyny, czyli hormonu, który odgrywa kluczową rolę podczas porodu, stymuluje skurcze macicy i ułatwia wyjście dziecka na świat przez kanał rodny. Jak masować sutki, aby przyspieszyć poród? Tak naprawdę, nie ma na to jednej, dobrej odpowiedzi. Możesz robić to samodzielnie lub poprosić o pomoc partnera. Dobrze sprawdza się delikatny masaż wykonywany przez ok. 2-3 minuty, a następnie 2-3 minuty przerwy.
  • Ruch – jeśli tylko masz taką możliwość, unikaj długotrwałego leżenia. Możesz spacerować po sali lub korytarzu, a także skorzystać z dostępnego sprzętu np. piłek, drabinek albo maty. Oczywiście każdą aktywność wykonuj zgodnie z zaleceniami położnej. Jeśli Twój szpital dysponuje wanną, ciepła kąpiel to również dobry pomysł.

Dowiedz się też, jaki sport w ciąży warto uprawiać, a jakiej aktywności raczej powinnaś unikać.

 

Jak przyspieszyć poród: podsumowanie

Naturalne metody przyspieszania porodu to temat, który interesuje niemal każdą kobietę w III trymestrze ciąży. Najlepiej sprawdza się aktywność fizyczna i seksualna, a także masaż brodawek sutkowych, zwłaszcza wtedy, gdy akcja porodowa już się rozpoczęła. W przypadku ciąży po terminie warto sięgnąć po napary z liści maliny, olej z wiesiołka, a także daktyle. Pamiętaj jednak, że ważniejsze od szybkiego porodu, jest bezpieczeństwo Twoje i dziecka. Wszelkie podejmowane działania konsultuj ze swoim lekarzem lub położną, aby mieć pewność, że Wam nie zaszkodzą. To, co sprawdziło się u innej kobiety, wcale nie musi tak samo zadziałać również u Ciebie.

Źródła:

1.      Al.-Kuran O. The effect of late pregnancy consumption of date fruit on labour and delivery, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21280989/  [dostęp: 02.06.2025]

2.      Bowman L. Raspberry leaf (Rubus idaeus) use in pregnancy: a prospective observational study, https://bmccomplementmedtherapies.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12906-024-04465-7 [dostęp: 02.06.2025]

3.      Kavanagh J. Sexual intercourse for cervical ripening and induction of labour, https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC7017007/ [dostęp: 02.06.2025]

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Aleksandra  Dziura
Aleksandra Dziura

Jestem dietetyczką kliniczną i sportową, copywriterką oraz autorką książek. Interesują mnie w szczególności powiązania między żywieniem a gospodarką hormonalną, przewodem pokarmowym i pracą układu nerwowego. Na co dzień pracuję z pacjentami oraz edukuję na temat zdrowego stylu życia w social mediach. ...