Herbatka koperkowa to ziołowy napar z kopru włoskiego, który uznaje się za sprzymierzeńca w walce z problemami gastrycznymi, m.in. z wzdęciami, kolką niemowlęcą, gazami, itp. Herbatka z kopru włoskiego posiada także inne właściwości lecznicze, jak choćby łagodzenie dolegliwości menstruacyjnych, związanych ze stresem, bezsennością czy podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi.
Herbatka z kopru włoskiego
Koper włoski znany był już w świecie starożytnych Greków oraz Rzymian. Do dzisiaj ceni się go głównie za jego rozkurczowe działanie, jednak ma on także mnóstwo innych właściwości, do których należą m.in. łagodzenie schorzeń związanych z jamą brzuszną, redukowanie bólu menstruacyjnego oraz bólu głowy, czy mięśni, przeciwdziałanie bezsenności oraz zwalczanie przykrego zapachu z ust.
Fenkuł (to inna nazwa kopru włoskiego) gromadzi w sobie takie substancje jak żelazo, wapń, olejki eteryczne, flawonoidy, wiele witamin oraz limonen.
Z tego wszechstronnie działającego ziela wytwarza się takie produkty jak np. herbatka z kopru włoskiego, napary, mazidła, itp.
Herbatka koperkowa – właściwości
Herbatka koperkowa – najczęściej wytwarzany z kopru włoskiego produkt – wyróżnia się działaniem rozkurczowym, przeciwzapalnym i antyoksydacyjnym.
Jest zatem pomocny w zmaganiach z niestrawnością, wzdęciami, refluksem żołądkowo-jelitowym, kolkami (także niemowlęcymi), czy skurczami związanymi z menstruacją.
Herbata koperkowa jest wykorzystywana także do likwidowania problemów z bezsennością, halitozą, i nadciśnieniem tętniczym krwi.
Ten rodzaj herbaty wspomaga produkcję kobiecego pokarmu. Ponadto działa hamująco na rozwój grzybów i innych drobnoustrojów chorobotwórczych występujących w ustroju człowieka. Napar z kopru włoskiego wspiera leczenie infekcji górnych dróg oddechowych oraz – dzięki swoim właściwościom moczopędnym – chorób związanych z układem moczowym. Można go także użyć broniąc się przed grypą lub przeziębieniem. Dodatkowo, koper uspokaja, nadaje się więc jako wsparcie dla osób znerwicowanych i zestresowanych.
Herbatka koperkowa dla niemowląt i dzieci
Herbatka koperkowa dla niemowląt to produkt, po który często sięgają rodzice małych dzieci, cierpiących na kolki niemowlęce, wzdęcia i inne problemy gastryczne. Łagodzi ona dokuczliwe objawy żołądkowe usuwając z jelit nadmiar gazów i dzięki właściwościom rozkurczowym niweluje przykre symptomy.
Zobacz: Herbata z lipy - właściwości. Jak zrobić napar lipowy?
Herbatka koperkowa - od kiedy podawać?
Od kiedy można podawać dziecku herbatke koperkowa? Herbatka z kopru włoskiego dla niemowląt może być podawana, zależnie od wskazań producenta, także noworodkom, nawet tym kilkudniowym.
Zaleca się by herbatka z kopru włoskiego nie występowała w postaci granulatu, ponieważ za dużo w nim sacharozy, powodującej u dzieci m.in. próchnicę, czy otyłość. Lepszym wyborem są herbatki z ziela kopru.
Herbatka z kopru dla niemowlaka powinna być jednak stosowana z rozwagą, gdyż koper włoski zawiera duże ilości estrogenu (żeńskiego hormonu płciowego), a zbyt częste jej stosowanie może prowadzić do przedwczesnego dojrzewania u dziewczynek.
Niektóre instytucje zajmujące się zdrowym żywieniem nie zalecają podawania herbatki koperkowej dzieciom, które nie skończyły 4. roku życia bez konsultacji z pediatrą, gdyż według nich znajdujący się w ziarnach kopru estragol wykazuje właściwości rakotwórcze i genotoksyczne.
Herbatka koperkowa - w ciąży i podczas karmienia piersią
Powyższe doniesienia rzucają cień na herbatkę koperkową. Jednak w konfrontacji z nimi występują wierzenia ludowe i tzw. domowe sposoby babć na różne schorzenia.
W czasie ciąży kobietom często doskwierają problemy żołądkowe, zaparcia i wzdęcia, na które zgodnie z naturalnym ziołolecznictwem od wieków stosuje się koper włoski.
Herbatka koperkowa w ciąży ponadto wycisza i pomaga zbić zbyt wysokie ciśnienie tętnicze krwi, z którym często muszą mierzyć się ciężarne. Poza tym zgodnie z informacjami badaczy herbatka z kopru zmniejsza bolesność skurczy porodowych, co znacznie ułatwia poród.
Herbatka z kopru włoskiego podczas karmienia piersią redukuje ryzyko wystąpienia dolegliwości związanych z brzuszkiem dziecka karmionego pokarmem mamy.
Czytaj także: Zielona herbata – właściwości. Czy można pić w ciąży?
Herbatka koperkowa – jak zrobić?
Herbata koperkowa na zaparcia, kolki i inne dolegliwości nie jest trudna do przyrządzenia. Wystarczy 1 litrem zimnej wody zalać łyżeczkę zielonych ziaren kopru włoskiego, a następnie podgrzewać w garnku aż do momentu wrzenia, po tym czasie herbatkę trzeba odstawić na około 3 minuty, potem – odcedzić i cieszyć się jej smakiem.
Inny przepis mówi o tym jak przygotować napar z owoców kopru włoskiego. W tym wypadku powinno się zmielić owoce kopru włoskiego, odmierzyć łyżkę i zalać je szklanką wrzątku. Wywar odstawia się na 15-20 minut, by po tym okresie czasu należy przecedzić go i wypić.
Herbatki koperkowe najlepiej zażywać po posiłkach.