Jesienna chandra objawia się pogorszeniem nastroju, spadkiem energii i brakiem chęci do działania. Po dniach wypełnionych dużą ilością słońca, charakterystycznych dla astronomicznego lata, nadchodzi jesień, temperatura znacznie się obniża, a wraz z nią nasze samopoczucie. Bądźmy czujni, bowiem jesienna chandra może stać się pierwszym krokiem w kierunku jesiennej depresji.
Chandra to stan przygnębienia, któremu towarzyszy zły humor i ogólna niechęć do jakichkolwiek aktywności. Jesteśmy senni, znudzeni i apatyczni, odczuwamy tzw. bezsens w robieniu czegokolwiek. Jesienna chandra nie jest normą, a jedynie okresem przejściowym, dlatego ważne jest, aby starać się zrozumieć sygnały ostrzegawcze wysyłane przez organizm i próbować minimalizować sezonowe wahania emocjonalne. Jesień to okres, w którym organizm gromadzi energię i powoli przygotowuje się do zimy, dlatego w tym szczególnym czasie nasze ciało oraz psychika wymagają zwiększonej troski.
Skąd się bierze jesienna chandra?
Przyczyn obniżonego samopoczucia i braku chęci do działania należy dopatrywać się w zmiennym poziomie hormonów, występującym w okresie jesiennym. Niewystarczająca ilość słońca powoduje, że w naszym organizmie podnosi się poziom melatoniny, będącej jedną z głównych przyczyn złego nastroju i braku energii.
Nadwyżka melatoniny sprawia, że czujemy się zmęczeni, ospali i apatyczni. Mamy mniejszą motywację do podejmowania jakichkolwiek aktywności i z większym pesymizmem patrzymy w przyszłość. Pamiętajmy, że chandra ma charakter wyłącznie sezonowy i mija. W przypadku wystąpienia jej objawów, róbmy wszystko, aby wzmocnić swoje siły witalne.
Czytaj też: Przesilenie jesienne – jak sobie z nim radzić?
Sposoby na jesienną chandrę
Na jesienną chandrę najlepsze okazują się małe przyjemności. Organizm potrzebuje wówczas bardziej rozgrzewających potraw. Wskazane jest spożywanie 2-3 gorących posiłków w ciągu dnia.
Kluczowe w utrzymaniu dobrego samopoczucia jest także picie dużych ilości płynów, minimu dwa litry na dobę. Wodę z cytryną, tak chętnie spożywaną latem, warto zastąpić domowym kompotem przygotowanym z sezonowych owoców np. gruszek, jabłek, śliwek. Wywar można wzbogacić płatkami migdałów i szczyptą cynamonu, które nie tylko poprawią nastrój, ale też korzystnie wpłyną na pracę płuc.
Jesień to bowiem okres, w którym płuca i jelito grubo, pożytkują wzmożoną ilość energii. Jesienną chandrę obniżą też zdrowe słodkości. Bakalie, olej kokosowy, kakao i miód to produkty, które pozytywnie wpłyną na lepsze samopoczucie. Zdrowe nawyki żywieniowe na pewno zaprocentują przy zwalczaniu smutnej przypadłości.
Sprawdź też: Naturalne sposoby na poprawę nastroju
Jak unikać jesiennej depresji
Chandra jesienna jest rodzajem stagnacji, w jaką wpada nasz organizm. Jeżeli jednak objawy nasilą się do tego stopnia, że nie mamy siły wstać z łóżka lub smutek i przygnębienie nie pozwalają nam normalnie funkcjonować, należy udać się do specjalisty: psychologa lub psychiatry.
Każdy z nas ma inną osobowość i inaczej radzi sobie z intensywnością swoich emocji w okresie jesiennym. Nie wolno jednak lekceważyć jesiennej chandry, bowiem może ona prowadzić do poważniejszej i znacznie bardziej uciążliwej choroby jaką jest depresja.