Wypadanie włosów u dziecka może wywołać przerażenie u rodziców, jednak nie zawsze stanowi powód do niepokoju. Przyczyny utraty włosów przez dzieci mogą być rozmaite, należą do nich m.in. anemia, schorzenia tarczycy, stres oraz choroba zakaźna. W zależności od czynnika powodującego wypadanie włosów leczenie tego stanu będzie przebiegało inaczej.

wypadanie-wlosow-u-dziecka

Wypadanie włosów u dziecka

Wypadanie włosów u dziecka jest naturalnym procesem, zwłaszcza w pierwszych tygodniach życia noworodka. Zwłaszcza dzieciom o ciemnych włoskach wycierają się one po urodzeniu. Zatem jeśli świeżo upieczeni rodzice znajdują na poduszce swojego maleństwa kolejne pasma włosów, nie powinni się martwić, bo nowe włoski odrosną.

Poza tym każde zdrowe dziecko może dziennie gubić od 70 do 100 włosów, co szczególnie unaocznia się podczas ich mycia lub rozczesywania. To także fizjologiczna sprawa.

Jednak utrata włosów u dziecka ponad przeciętną miarę powinna skłonić do obserwacji pociechy i wizyty u lekarza (najlepiej u pediatry, dermatologa lub psychologa). Z tym problemem u specjalistów pojawia się około 3 procent dzieci.

Różne mogą być przyczyny takiego stanu: od zupełnie niegroźnych po poważne, związane z ogólnoustrojowymi chorobami. Bardzo ważna jest zatem dobrze postawiona diagnoza, aby móc skutecznie wyleczyć ten problem.

Jakie są przyczyny wypadania włosów u dziecka?

Jednym z powodów jest grzybica owłosionej skóry głowy. Objawia się ona okrągłymi lub owalnymi placami na skórze głowy, które wyglądają jak skupisko czarnych kropek.

Inna przyczyna, przez którą dzieciom wypadają włosy jest silny stres, emocjonujące przeżycie, jak np. utrata bliskiej osoby, narodziny rodzeństwa, problemy w szkole, czy z rówieśnikami.

Trzecim czynnikiem wpływającym na taki stan są zmiany hormonalne spowodowane np. niedoczynnością lub nadczynnością tarczycy oraz inne schorzenia, jak cukrzyca typu 1 oraz anemia.

  • Choroba zakaźna (np. szkarlatyna, tyfus oraz grypa),
  • niektóre leki (w tym m.in. chemioterapia, heparyna, leki przeciw malarii),
  • łysienie plackowate,
  • zabieg w znieczuleniu ogólnym,
  • ciężkie uszkodzenie ciała,
  • wysoka, długo trwająca gorączka,
  • niedobór witamin (czasem także zbyt duża podaż witamin) i składników odżywczych w pożywieniu.

to kolejne stany, przez które dzieciom mogą wypadać włosy. Intrygującym przypadkiem jest trichotillomania, która polega na wyrywaniu sobie włosów przez dziecko np. w trakcie odrabiania lekcji, czytania książki, czy zasypiania. Przesadne ciągnięcie włosów podczas zaplatania warkocza czy związywania ich w kitkę także może doprowadzić do wyrywania owłosienia głowy.

Co na wypadanie włosów u dziecka?

Jeżeli zauważymy u dziecka, że gubi większą niż fizjologiczna ilość włosów, powinniśmy przyjrzeć się sytuacji z bliska. Z pewnością dobrym kierunkiem będzie rozmowa z dzieckiem oraz porada lekarza. Czasem pomoc:

  • pediatry,
  • dermatologa,
  • psychologa,
  • psychiatry

będzie nieodzowna. Dziecko powinno czuć wsparcie ze strony rodziców. Niezależnie od przyczyny wypadania włosów, jakakolwiek by ona nie była, pociecha będzie przeżywała taki stan rzeczy. Przyczyn wypadania włosów u dziecka może być bardzo wiele, dlatego zasadnym byłoby wykonanie dokładnej analizy, zmierzającej do dotarcia do jądra zagadnienia. Służą temu rozliczne badania.

Diagnostyka wypadania włosów u dzieci

Pierwszym testem przeprowadzonym w gabinecie lekarskim, powinien być dokładny wywiad lekarski, zarówno małego pacjenta jak i jego opiekunów.

Kolejne badania, jakie warto wykonać to m.in.:

  • badania laboratoryjne (które wykażą ewentualne kłopoty z tarczycą, niedokrwistością, itp.),
  • mikrobiologiczne (które ocenią jakie grzyby odpowiadają za sianie spustoszenia na głowie dziecka),
  • trichogram,
  • trichoskopię (pozwalają na dogłębne oszacowanie budowy włosa),

a także niekiedy badanie histopatologiczne.

Jak leczyć wypadanie włosów u dziecka?

U niektórych dzieci leczenie wypadania włosów ogranicza się do zmiany diety, u innych do poinstruowania rodziców jak postępować z dzieckiem, które wymaga szczególnej uwagi.

Jeśli podstawą dolegliwości jest grzybica, lekarz przepisze leki przeciwgrzybicze, które ją zwalczą. Jeżeli odpowiedzialna jest chora tarczyca, medyk zleci przyjmowanie preparatów regulujących pracę tego hormonu.

W zależności od rodzaju czynnika powodującego utratę włosów pacjent może także otrzymać receptę na glikokortykosteroidy, które wykazują właściwości przeciwzapalne, czy na minoksydyl, który pobudza wzrost włosa.

Autor: Olga Tomaszewska

Czytaj też:

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi

Olga Tomaszewska...

Komentarze
chevron-down