Hydrolat, czyli woda kwiatowa to organiczny destylat, który pozyskuje się z roślin. W zależności od rodzaju, może mieć nieco inne zastosowanie oraz właściwości. Jego główną zaletą jest naturalne pochodzenie, brak sztucznych barwników czy dodatkowych substancji zapachowych.

Hydrolat

 

Hydrolaty to zwykle prawie przezroczyste substancje pozyskiwane z roślin, wpływają kojąco na podrażnioną i zaczerwienioną skórę. To popularne produkty pochodzenia naturalnego, które można nabyć w aptekach oraz sklepach ekologicznych.

W wielu przypadkach można stosować hydrolat zamiast toniku do twarzy, gdyż jego działanie jest niemalże identyczne – antyseptyczne, regenerujące oraz kojące.

Dowiedz się: Olej z awokado – właściwości i zastosowanie

Hydrolat – co to jest?

Co to jest hydrolat? To nic innego jak woda kwiatowa czy roślinna, która otrzymywana jest
w procesie powstawania olejków zapachowych. W czasie destylacji para wodna pobiera cząstki olejku eterycznego, które są nierozpuszczalne w wodzie. Woda, do której przeszły te rozpuszczalne drobiny roślinne, a także bardzo niewielkie ilości olejku nazywane są właśnie hydrolatem.

Jedną z zalet hydrolatów jest pH, które w dużej mierze zbliżone jest do naturalnego. Część hydrolatów można stosować samodzielnie, jednak niektóre tylko po odpowiednim rozcieńczeniu lub jako dodatek do przygotowywanych w domu kosmetyków.

Czytaj: Olejki eteryczne - rodzaje i zastosowanie

 

Hydrolat – rodzaje

Hydrolat to pojęcie ogólne i w zależności od rośliny poddanej destylacji parą wodną, powstaje inny produkt o różnych właściwościach.

Do najpopularniejszych rodzajów hydrolatów zaliczyć należy:

  • hydrolat oczarowy – uzyskiwany jest z liści oczaru wirginijskiego, zalecany przede wszystkim do stosowania na cerę trądzikową oraz ze skłonnościami do naczynek. Cechuje się właściwościami antybakteryjnymi oraz regeneracyjnymi, korzystnie wpływa również na zmniejszenie wydzielania sebum;
  • hydrolat z czystka – woda kwiatowa z czystka wygładza skórę oraz redukuje objawy trądziku, zmniejsza blizny, ściąga pory oraz oczyszcza cerę, pobudza krążenie i wpływa na niwelowanie cieni pod oczami;
  • hydrolat różany – jego zadaniem jest oczyszczenie i odświeżenie skóry, redukuje on obrzęki widoczne pod oczami, a także usuwa lekki makijaż, działa antyseptycznie , zaleca się stosowanie go również u osób z cerą dojrzałą, ale i naczynkową;
  • hydrolat lawendowy – rekomendowany do każdego rodzaju skóry, zarówno trądzikowej, suchej, dojrzałej i podrażnionej, łagodzi skórę po depilacji czy opalaniu, a także chroni przed wysuszeniem włosów i ich niszczeniem, można go stosować również na cebulki włosów, gdyż ma korzystny wpływ na ich wzrost.

Jak widać, każdy z hydrolatów ma nieco inne działanie, w zależności od rośliny, z której jest pozyskiwany. Na rynku oprócz tych wymienionych wyżej dostępne są także hydrolaty: z kwiatu pomarańczy, geraniowe, z opuncji figowej czy zielonej herbaty.

Sprawdź: Odżywka do włosów - jaką odżywkę do włosów wybrać?

 

Hydrolat – właściwości

Wody kwiatowe cechują się różnymi właściwościami, jednak przede wszystkim mają korzystny wpływ na kondycję skóry, zarówno twarzy, jak i głowy.

Do głównych właściwości hydrolatu, zaliczyć należy:

  • antyseptyczne,
  • łagodzące,
  • regeneracyjne,
  • zmniejszające obrzęki wokół oczu,
  • stymulujące wzrost włosów,
  • oczyszczające i odżywiające,
  • przyspieszające gojenie się niewielkich ran,
  • pobudzające krążenie.

Należy pamiętać, iż hydrolaty mają krótką datę ważności, ze względu na swoją naturalność. Warto przechowywać je w lodówce, bądź dodać do nich niewielką ilość konserwantu, by miały dłuższą przydatność.

Czytaj: Sok z żurawiny - właściwości, przepis, dawkowanie

 

Hydrolat – zastosowanie

Wody kwiatowe można stosować w takim celu, jak:

  • hydrolaty do twarzy – np. jako tonik, mgiełka odświeżająca, czy produkt do pozbywania się delikatnego makijażu,
  • hydrolaty na skórę głowy – wcieranie go w cebulki włosów, powoduje ich szybszy wzrost, a także zahamowanie ich wypadania,
  • hydrolaty, jako jeden ze składników kosmetyku – niektóre rodzaje powinny być rozcieńczane, bądź dodawane do domowych produktów, jak balsamy do ciała, kremy czy maseczki do twarzy.

Zastanawiając się nad wyborem konkretnego rodzaju, warto zwrócić uwagę na jego właściwości, ale i na zapach, gdyż nie każdy z nich może być odpowiedni ze względu na swoją naturalną, roślinną woń.

Sprawdź: Liście manuka – właściwości, zastosowanie w kosmetyce

 

Hydrolat – cena

Ile kosztuje woda kwiatowa? Cena przede wszystkim będzie zależała od rodzaju hydrolatu, czyli rośliny z której został pozyskany, pojemności opakowania oraz miejsca zakupu. Zwykle jego koszt to mniej więcej od 10 do 20 zł za pojemność 100 ml.

Czytaj również: Peeling enzymatyczny – jak działa i jak stosować?

Autor: Katarzyna Pawlik

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down