Gdy myślimy o ruchach dziecka znajdującego się w brzuchu mamy, zwykle wyobrażamy sobie mocne kopnięcia. Pierwsze ruchy dziecka są jednak znacznie bardziej delikatne. Podpowiadamy, jak je rozpoznać i od kiedy ich oczekiwać.
Kiedy czuć ruchy dziecka w ciąży?
Pierwsze ruchy dziecka są bardzo wyczekiwane zarówno przez przyszłe mamy, jak i ojców. Mimo iż rodzice znacznie wcześniej dowiadują się, że wkrótce dołączy do nich potomstwo, ruchy maluszka niejako urzeczywistniają jego obecność. Wyczucie pierwszych ruchów dziecka zależy w dużej mierze od tego czy to pierwsza, czy kolejna ciąża. Wyjaśnienie jest proste – kobiety będące w kolejnej ciąży wiedzą już czego się spodziewać. Pierwsze ruchy dziecka nie przypominają bowiem mocnych kopniaków, a raczej dolegliwości gastryczne. Jak w takim razie rozpoznać aktywność maleństwa?
Od kiedy czuć ruchy dziecka?
Pierwsze ruchy dziecka zwykle zaczyna stają się wyczuwalne około 20. tygodnia ciąży, jednak zdarza się, że mogą one pojawić się już miesiąc wcześniej. W tym czasie bardziej przypominają one łaskotanie. Ciężarne mówią także o uczuciu przelewania czy obecności „bąbelków” w brzuchu, przez co bywa, że są mylone z trawieniem pokarmu czy obecnością gazów w przewodzie pokarmowym. Zwykle ruchy wyczuwalne są wieczorem, podczas spokojnego leżenia. Ciekawostką jest fakt, iż ruchy swojego dziecka szybciej i wyraźniej odczuwają kobiety szczupłe, które nie posiadają nadmiaru tkanki tłuszczowej. Ogranicza ona bowiem wyczuwanie ruchów maluszka.
Kiedy czuć ruchy dziecka przez brzuch?
Około 20 tygodnia ciąży ruchy dziecka są częste, ale słabe. Z czasem (zwykle około 32 tygodnia ciąży) przerodzą się one w kopnięcia, a brzuch będzie wręcz falował. To moment, w którym obecność dziecka zaobserwują osoby z Twojego otoczenia. Wystarczy wówczas przyłożyć rękę do brzucha, by poczuć jego uderzenia czy zobaczyć ruszający się brzuch. Będą one mocniejsze, ale nieco rzadsze do około 37 tygodnia ciąży. W trzecim trymestrze staną się częstsze i regularne – dziecko bowiem osiąga wtedy swój stały rytm aktywności dobowej. Największą aktywność będzie wykazywało zwykle między godz. 21 a 1 w nocy.
Ważne! Jeśli do 21. tygodnia ciąży nie poczujesz ruchów dziecka, zgłoś się do lekarza prowadzącego ciążę, który wykona badanie USG i sprawdzi czy wszystko jest w porządku oraz czy płód rozwija się prawidłowo.
Kiedy czuć ruchy dziecka na zewnątrz?
Ruchy dziecka w łonie stanowią formę jego komunikacji z rodzicami. Często zdarza się, że podczas głaskania brzucha przez przyszłą mamę lub przyszłego tatę brzuch uwypukla się właśnie w tym miejscu. W ciąży niskiego ryzyka, w warunkach domowych gdy wszystko przebiega prawidłowo, ciężarna kobieta może za pomocą ruchów płodu ocenić zdrowie maluszka. Służy temu metoda Cardiff, którą stosuje się od 30 tygodnia ciąży. Polega ona na codziennym liczeniu ruchów płodu między godz. 9 a 12. Prawidłowy wynik to 10 ruchów dziecka w ciągu 12 godzin (lub krótszym). Godziny ruchów zaznacza się w specjalnej karcie ruchów płodu. Jeśli ich liczba jest mniejsza niż 10, następnego dnia należy ponowić obserwację. Jeśli wtedy liczba ruchów płodu również będzie mniejsza niż 10, należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę.
Kiedy czuć ruchy dziecka w ciąży bliźniaczej?
Odpowiedź na to pytanie może zaskoczyć: w ciąży mnogiej ruchy płodu odczuwa się tak samo, jak w przypadku ciąży pojedynczej. Pojawiają się one w tym samym czasie i są odczuwane przez przyszłe mamy w taki sam sposób.
Czytaj:
- Kwas DHA – czym jest? Suplementacja dla dzieci i kobiet w ciąży
- Jakie witaminy dla kobiet w ciąży – A, D, E i C
- Suplementacja w ciąży – jak dokonać właściwego wyboru?
Autor: Olga Szymkowiak