Rdest ptasi jest chwastem o szerokim leczniczym działaniu. Rdest ptasi zastosowanie znajduje m.in. w leczeniu chorób pęcherza, nerek, wątroby, żołądka, jelit, płuc, serca a także na trudno gojące się rany i zbyt obfite krwawienie miesięczne. Zobacz, jakie ma rdest ptasi właściwości lecznicze i na czym polega jego działanie.

rdest-ptasi

Rdest ptasi

Rdest ptasi, zwany też świńską trawą, drutowcem lub wróblimi języczkami, jest gatunkiem należącym do rodziny rdestowatych. Rdest ptasi pod względem przyrodniczym nie stanowi większej wartości – jest jedno- lub dwuletnim chwastem, porastającym obficie łąki, obrzeża pól, brzegi rzek, trawniki a nawet szczeliny między betonowymi płytami, występującym niemal na całym świecie. Osiąga do 60 centymetrów wysokości, jego liście są podłużne, kwiaty małe i biało-zielone, czasem też podbarwione na czerwono. Kwitnie od czerwca do października.

Rdest ptasi stanowi przysmak dla kur, gęsi i kaczek, stąd jego nazwa. Natomiast dla ludzi rdest ptasi od wieków ma znaczenie jako roślina lecznicza. W tym kontekście był już wykorzystywany w medycynie starożytnych Chin, gdzie stanowił środek na biegunkę i ból przy oddawaniu moczu. Współcześnie jego właściwości pozwalają mu znaleźć wiele zastosowań w ziołolecznictwie.

Zobacz też: Zapalenie pęcherza - domowe sposoby

Rdest ptasi – właściwości

Surowcem zielarskim, jeśli chodzi o rdest ptasi, jest jego ziele. Jest ono zbierane w czerwcu, w pierwszych dniach kwitnienia, a następnie suszone w temperaturze 40 stopni Rdest ptasi właściwości lecznicze zawdzięcza między innymi zawartym w nim flawonoidom, takim jak kwercetyna (działanie przeciwalergiczne, hamujące wydzielanie histaminy) i awikularyna (obniża ciśnienie).

Ziele rdestu ptasiego zawiera też:

  • kwasy polifenolowe (na przykład kwas chlorogenowy o działaniu przeciwbakteryjnym i antyseptycznym),
  • odmładzającą komórki i i wzmacniającą naczynia krwionośne krzemionkę
  • garbniki,
  • glikozydy,
  • olejki eteryczne,
  • taniny,
  • kumaryny,
  • sole mineralne,
  • cukry,
  • karoten,
  • witaminę C.

Mnogość substancji, które zawiera w sobie rdest ptasi przekłada się na bardzo zróżnicowane działanie i szerokie zastosowanie.

Czytaj także: Dziewanna - właściwości, zastosowanie i działanie

Rdest ptasi – działanie

Rdest ptasi ceniony jest przede wszystkim za właściwości moczopędne. Działa ponadto przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i odtruwająco.

Ma też rdest ptasi działanie regulujące pracę układu oddechowego a także wpływające kojąco na układ pokarmowy. Poprawia przemianę materii. Niezwykle istotne jest też, jeśli chodzi o rdest ptasi, działanie żółciopędne. Niejednoznacznie natomiast rdest ptasi działa w przypadku cukrzycy. Z jednej strony krzemionka i kwas chlorogenowy wpływają na obniżenie poziomu cukru we krwi, co sprawia, że bywa ta roślina rekomendowana jako środek wspomagający leczenie tej groźnej choroby. Z drugiej jednak strony ziele rdestu samo w sobie zawiera cukier, dlatego często cukrzyca uznawana jest za jedno z przeciwwskazań do przyjmowania ekstraktu z tej rośliny.

Czytaj też: Kocanka – właściwości lecznicze i zastosowanie

Rdest ptasi – zastosowanie

Tak szerokie działanie sprawia, że znajduje rdest ptasi zastosowanie w leczeniu dziesiątek chorób. Wymienić wśród nich można przede wszystkim kamicę nerkową - rdest ptasi zapobiega powstawaniu szczawianowych i fosforanowych kamieni nerkowych.

Działając moczopędnie jest też przydatny w przypadku takich zaburzeń, jak skąpomocz oraz przerost gruczołu krokowego. Rdest ptasi ułatwia również pozbywanie się nadmiaru mocznika w skazie moczanowej.

Rdest ptasi zastosowanie znajduje też w terapii chorób wątroby, żołądka i jelit. Inne problemy zdrowotne, w leczeniu których „świńska trawa” może się okazać przydatna, to:

  • choroby płuc,
  • reumatyzm,
  • zatrucie organizmu toksynami,
  • zaburzenia krążenia,
  • miażdżyca,
  • trądzik,
  • trudno gojące się rany i owrzodzenia,
  • stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej.

Rdest ptasi stosuje się również po to, by zmniejszać krwawienie miesięczne.

Czytaj również: Rokitnik (pospolity, zwyczajny) - formy, właściwości

Rdest ptasi – jak stosować?

Ziele rdestu ptasiego otrzymamy w większości aptek. Cena opakowania zawierającego 50 gram suszu zamyka się w przedziale 2,5 – 3,5 złotego, a więc koszt zakupu jest naprawdę znikomy. Rdest ptasi można stosować w formie naparu, wywaru lub odwaru a także maceratu.  Najprostszy sposób to zalanie liści (1 łyżeczka) wrzącą wodą i odstawienie ich na kilka minut.

Inną metodą jest zalanie liści wrzątkiem i gotowanie ich przez kilka minut. Można też rdest ptasi zalać zimną wodą, mieszankę doprowadzić do wrzenia a następnie gotować na wolnym ogniu przez około 15 minut. Inaczej przygotowujemy macerat. W tym celu rdest ptasi jest zalewany letnią wodą i zakręcany w dużym słoju na mniej więcej pół dnia. W każdym z przypadków na koniec płyn należy odcedzić.

Zobacz: Łopian (korzeń łopianu) - właściwości lecznicze, działanie

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down