Kwiat dziewanny, zwany dawniej „świecą królewską”, to roślina, którą znamy z łąk i pól. Jej wygląd jest bardzo charakterystyczny – ma długie, proste, zielone łodygi, zakończone okazałymi, żółtymi kwiatami. Jakie posiada kwiat dziewanny właściwości lecznicze?
Kwiat dziewanny (dziewanna wielokwiatowa lub dziewanna lekarska) wspomaga leczenie górnych dróg oddechowych oraz dróg żółciowych. W celach leczniczych wykorzystuje się jej kwiaty. Przygotowuje się z nich:
- syropy,
- olejki
- i napary o leczniczych właściwościach,
a następnie wykorzystuje jako lek na suchy kaszel, ból gardła i objawy grypy, a także biegunkę, kolkę jelitową i objawy menstruacji u kobiet.
Czytaj także: Dziewanna - właściwości, zastosowanie i działanie
Kwiat dziewanny - właściwości
Kwiaty dziewanny zawierają cenne flawonoidy, które wykazują działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne. W ich składzie znajdziemy również garbniki, znane z działania bakteriobójczego oraz moczopędne i przeciwzapalne saponiny. W przypadku wystąpienia dolegliwości ze strony układu oddechowego, skuteczne działanie wykazują zawarte w kwiatach dziewanny olejki eteryczne, związki śluzowe, kumaryna oraz kwasy organiczne.
Kwiat dziewanny – działanie
Dziewanna od wieków znajduje zastosowanie w medycynie ludowej, ale jest również doceniana przez medycynę konwencjonalną. Może być stosowana w formie wywarów. Przyjmowana doustnie pomaga rozrzedzić zalegającą w oskrzelach wydzielinę i ułatwia jej odkrztuszanie. Łagodzi również chrypkę i kaszel. Z tego względu poleca się ją chorym na astmę i osobom cierpiącym na suchy kaszel. Działanie rozkurczowe kwiatu dziewanny wspomaga leczenie biegunki i stanów zapalnych żołądka, a także łagodzi kolki jelitowe.
Kwiat dziewanny – zastosowanie
Dziewannę można stosować również w formie okładów. Okłady z ekstraktu z dziewanny mogą być stosowane na różnego rodzaju stłuczenia, podrażnienia skóry, a także zmiany alergiczne i odleżyny. Olejek z dziewanny dodany do kąpieli ma działanie rozluźniające i przeciwbólowe - uśmierza bóle mięśni oraz bóle związane z chorobami reumatycznymi. Kąpiele z dziewanną działając na skórę zmiękczająco i kojąco.
Warto wspomnieć, że dziewannę wykorzystuje się także w przemyśle kosmetycznym. Znajdziemy ją między innymi w kosmetykach do włosów – szamponach wzmacniających, a także rozjaśniaczach. Jest również składnikiem specyfików do cery trądzikowej, a także żeli pod prysznic.
Zobacz także: Kwiat lipy - właściwości. Syrop, miód, sok, nalewka
Syrop z dziewanny na kaszel
W aptekach dostępne są syropy na kaszel na bazie ekstraktu z dziewanny. Tego typu lek pomaga chronić błony śluzowe dróg oddechowych przed czynnikami powodującymi podrażnienie. Przeciwwirusowe działanie dziewanny pomaga ponadto w leczeniu stanów grypowych.
Syrop z dziewanny można również przygotować samodzielnie. W tym celu potrzebujemy:
- 0,5 litra kwiatów dziewanny,
- litr wody,
- 70 dkg cukru,
- sok z jednej cytryny.
Kwiaty należy oczyścić, umieścić w garnku i zalać zimną wodą, a następnie doprowadzić do wrzenia. Po zdjęciu z ognia odstawić. Następnego dnia odcisnąć wywar przez lnianą ściereczkę lub gazę, dodać cukier i sok z cytryny, a potem gotować na małym około 2 godzin. Tak powstały syrop przelać do słoiczków i szczelnie zakręcić. Podawać po jednej łyżce, kilka razy w ciągu dnia.
Zobacz też: Babka lancetowata – właściwości. Zastosowanie na kaszel
Napar i odwar z dziewanny – jak przyrządzić?
Napar z dziewanny przyrządza się z suszonych kwiatów, zalewając jedną łyżkę ziół wrzącą wodą (około 0,5 litra), i zaparzając zioła pod przykryciem przez kilkanaście minut. Esencję po odcedzeniu najlepiej pić z dodatkiem miodu i cytryny. Najlepiej spożywać pół szklanki naparu dziennie, bądź jedną do dwóch łyżeczek cztery razy dziennie.
Innym sposobem wykorzystania kwiatów dziewanny są gotowane odwary. Odwar przygotowuje się poprzez zalanie dziewanny wodą i gotowanie jej do czasu doprowadzenia do wrzenia. Tego typu mikstura jest dużo intensywniejsza w smaku.
Olejek z dziewanny przygotowany w domu
Olejek z dziewanny także możemy przygotować samodzielnie w domu, wsypując około dwóch garści suszonych kwiatów do słoiczka i zalewając je dwiema szklankami oliwy z oliwek. Taką miksturę odstawiamy na około 2 tygodnie, a następnie przecedzamy i rozlewamy do buteleczek. Olejek z dziewanny jest dobrym sposobem na leczenie siniaków, ran i owrzodzeń. Można dodawać go również do kąpieli.
Kwiaty dziewanny – przeciwwskazania do stosowania
Dziewanna ma wiele dobroczynnych właściwości, ale stosowana w nadmiarze, może wywołać alergie, podrażnienia skóry i inne działania niepożądane. W takich sytuacjach należy przerwać kurację. Dziewanny nie powinny stosować także kobiety w ciąży i karmiące piersią. Nie poleca się jej również dla dzieci poniżej 12. roku życia.
Czytaj też: Kocanka – właściwości lecznicze i zastosowanie