Zalecana przede wszystkim w profilaktyce przerostu prostaty i w walce z trądzikiem - wierzbownica drobnokwiatowa, niepozorna roślina o dużych możliwościach leczniczych. Przedstawiamy jej właściwości, działanie, zastosowanie, a także skutki uboczne.
Wierzbownica drobnokwiatowa
Wierzbownica drobnokwiatowa to popularna roślina z rodziny wiesiołkowatych. Rośnie niemal w całej Europie; występuje prawie we wszystkich regionach Polski. Można ją znaleźć głównie na terenach podmokłych; często na brzegach stawów, obszarach bagnistych lub w rowach melioracyjnych. Wierzbownica drobnokwiatowa może osiągać niecały metr wysokości, jej kwiaty są drobne, jasnoróżowe.
Górna część łodygi wraz z pączkami kwiatów jest zbierana, następnie suszona i podawana w postaci naparu. Wierzbownica drobnokwiatowa jest także składnikiem kosmetyków do pielęgnacji twarzy, głównie z przeznaczeniem do cery trądzikowej. Wyciąg z wierzbownicy drobnokwiatowej jest składnikiem tabletek ziołowych sprzedawanych jako suplement diety zalecany mężczyznom ze względu na działanie, które hamuje dolegliwości związane z gruczołem krokowym.
Zobacz także: Zapalenie pęcherza - domowe sposoby, leki i zioła
Wierzbownica drobnokwiatowa – działanie
Wierzbownica drobnokwiatowa jest ceniona przede wszystkim za działanie oczyszczające oraz korzystny wpływ na dolegliwości związane z męskimi organami płciowymi. Wierzbownica drobnokwiatowa:
- działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie,
- działa pomocniczo w początkowym stadium przerostu gruczołu krokowego,
- wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn dzięki flawonoidom, które działają przeciwutleniająco,
- pomaga w regulacji gospodarki hormonalnej organizmu,
- wpływa korzystnie na poziom cholesterolu we krwi dzięki fitosterolom,
- zmniejsza ilość sebum wydzielanego przez skórę,
- wspomaga funkcjonowanie układu trawiennego.
Składniki, którym wierzbownica drobnokwiatowa zawdzięcza swoje właściwości to przede wszystkim garbniki, fitosterole oraz flawonoidy.
Przeczytaj: Zioła moczopędne - jakie leki moczopędne wybrać?
Wierzbownica drobnokwiatowa na trądzik
Regularne picie naparu z wierzbownicy drobnokwiatowej reguluje poziom hormonów w organizmie oraz wspomaga go w procesie oczyszczania się z toksyn. Dzięki temu skóra staje się zdrowsza, normuje się także ilość produkowanego przez nią łoju. W sieci pojawiło się wiele rekomendacji stosowania naparu lub tabletek z wierzbownicy drobnokwiatowej w kontekście walki z trądzikiem.
Bardzo ważne jest przede wszystkim prawidłowe zdiagnozowanie przyczyny problemów skórnych - w tym celu należy udać się do dermatologa, który zleci odpowiednie badania oraz zdecyduje, jaki rodzaje leczenia trzeba podjąć. Wierzbownica drobnokwiatowa to środek naturalny, niemniej warto skonsultować jego zażywanie z lekarzem, aby wykluczyć działanie niepożądane np. w reakcji z przyjmowanymi lekami.
To może Cię interesować: Skrzyp polny – zastosowanie i właściwości
Wierzbownica drobnokwiatowa tabletki
Tabletki z wyciągiem z wierzbownicy drobnokwiatowej można stosować zamiast picia naparu z tej rośliny. Tabletki można kupić w dowolnej aptece lub zamówić je przez internet. Zawsze należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania i nie przekraczać dziennej, zalecanej dawki.
Zamów: Wierzbownica drobnokwiatowa, tabletki, 30 szt.
Wierzbownica drobnokwiatowa - skutki uboczne
Tabletki z wierzbownicy drobnokwiatowej mogą wywoływać reakcje alergiczne w przypadku uczulenia, na którykolwiek ze składników. Ze względu na to, że wierzbownica drobnokwiatowa jest środkiem naturalnym o łagodnym działaniu, nie wywołuje skutków ubocznych. Działaniem niepożądanym może być zmiana długości cyklu menstruacyjnego, ze względu na wpływ wierzbownicy na gospodarkę hormonalną.
Wierzbownica kosmata
Wierzbownica kosmata, choć łudząco podobna do wierzbownicy drobnokwiatowej, nie jest zbierana do celów leczniczych. Główną różnicą jest wielkość rośliny - wierzbownica kosmata osiąga nawet 150 cm wysokości, ma większe liście i kwiaty oraz nieco ciemniejszą łodygę.
Wierzbownica herbata
Wysuszone łodygi i kwiaty wierzbownicy drobnolistnej można kupić w gotowych mieszankach ziołowych lub jako jednolity susz. Wierzbownicę należy zalać wrzątkiem i parzyć około 20 minut, po czym przecedzić. Dla ułatwienia, można skorzystać ze specjalnego koszyczka na herbaty liściaste, zawieszanego na krawędzi kubka lub zalać susz przez niewielkie sitko. Napar z wierzbownicy zaleca się pić przed posiłkiem, nawet 3 razy dziennie.
Sprawdź: Ziele wierzbownicy drobnokwiatowej, herbatka ziołowa