Zioła na alergię stosuje się jako leczenie uzupełniające w przypadku poważniejszych odczynów alergicznych. Lżejsze reakcje alergiczne można natomiast spróbować wyleczyć tylko ziołami. Ziołowe napary znajdują zastosowanie w łagodzeniu objawów alergii pokarmowych oraz skórnych. Sprawdź, po które zioła na alergię warto sięgnąć.

 ziola-na-alergie

Zioła na alergię

Rumianek, mięta, skrzyp polny, czarnuszka, dziurawiec – to tylko niektóre zioła stosowane od setek lat w zwalczaniu objawów chorób alergicznych. Dawniej reakcje alergiczne łagodzono tylko za pomocą ziołowych naparów.

Obecnie zioła na alergie stanowią uzupełnienie leczenia środkami farmakologicznymi, ale łagodne odczyny alergiczne można spróbować wyleczyć samymi ziołami. Jakimi? W aptekach można znaleźć całe mnóstwo gotowych preparatów przeciwalergicznych sporządzonych na bazie ziół – maści, kremy, krople, aerozole oraz tabletki.

Można także samodzielnie sporządzić lekarstwo z surowców zielarskich, ale do tego potrzebna jest odrobina wiedzy. Zioła na alergię mają bowiem zróżnicowane działanie. Jedne będą wskazane w alergiach skórnych, a inne pomogą złagodzić dolegliwości żołądkowo-jelitowe w przebiegu alergii pokarmowych.

Zioła na alergię skórną

Wszystkie reakcje alergiczne, które objawiają się zmianami widocznymi na powierzchni skórny, zwykło się nazywać alergiami skórnymi. Mogą je wywołać wszystkie rodzaje alergenów - wziewne, pokarmowe oraz kontaktowe. Zmiany skórne mogą przybrać postać pokrzywki, kontaktowego zapalenia skóry lub atopowego zapalenia skóry.

Wykwitom często towarzyszy silny świąd, obrzęk, zaczerwienienie oraz pieczenie skóry. Zioła na alergię skórną, powinny więc zawierać substancje, które złagodzą objawy stanu zapalnego skóry oraz zredukują obrzęk i świąd. Takie właściwości wykazuje między innymi rumianek.

W aptece można kupić maść zawierającą ekstrakt z rumianku lub przecierać skórę przygotowanym w domu naparem z rumianku. Osoby skłonne do alergii powinny jednak zrobić próbę uczuleniową, gdyż paradoksalnie rumianek sam w sobie może być źródłem reakcji alergicznej.

Zioła na alergię wziewną

Alergie wziewne mogą objawiać się zmianami skórnymi, ale w większości przypadków wywołują dolegliwości ze strony układu oddechowego. Głównymi winowajcami alergii wziewnych są alergeny obecne w powietrzu, takie jak roztocza kurzu domowego, pyłki roślin czy sierść zwierząt.

Kiedy przedostaną się do organizmu, stymulują jego komórki do uwalniania różnego rodzaju substancji, będących mediatorami stanu zapalnego. Głównym mediatorem reakcji alergicznej jest histamina, która wywołuje nieżyt nosa, kichanie, łzawienie i zaczerwienienie oczu oraz kaszel. Wymienione objawy złagodzą zioła na alergie o działaniu przeciwhistaminowym, takie jak:

Zioła na alergię na roztocza

Zioła można także wykorzystać do walki z roztoczami kurzu domowego, czyli niewielkich rozmiarów pajęczakami, które bytują w naszych domach, zwłaszcza w sypialniach. Alergenem dla człowieka są odchody pozostawione przez te pajęczaki. Uczulenie na roztocza należy do alergii wziewnych.

Objawia się dolegliwościami ze strony układu oddechowego oraz zmianami skórnymi, które można złagodzić wymienionymi wyżej ziołami. Wśród ziół na alergię na roztocza można także wymienić rośliny, które odstraszają roztocza. Na szczególną uwagę zasługuje miodla indyjska, która jest składnikiem wielu repelentów przeciwko roztoczom kurzu domowego. Poza preparatami odstraszającymi, istnieją także środki biobójcze, które mają w składzie olejek z drzewa herbacianego lub olejek rycynowy.

Zioła na alergię pokarmową

Alergie pokarmowe mogą objawiać się na różne sposoby. Reakcje alergiczne na pokarm IgE-zależne mają zwykle gwałtowny przebieg i można je rozpoznać po zmianach skórnych, obrzęku naczynioruchowym, spadku ciśnienia krwi lub zaburzeniach rytmu serca. Zdecydowanie łagodniejszy przebieg mają reakcje alergicznie niezależne od przeciwciał klasy IgE. Objawiają się dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi, które można złagodzić ziołami, działającymi kojąco na błony śluzowe, takimi jak:

  • mięta,
  • rumianek,
  • babka lancetowata.

Zmiany skórne w przebiegu alergii pokarmowej pomogą złagodzić wymienione wcześniej zioła na alergie skórne.

Autor: Joanna Woźniak

Czytaj też:

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi

Joanna Woźniak...

Komentarze
chevron-down