Wiosna to nie jedyna pora roku, kiedy unoszące się w powietrzu pyłki mogą powodować kichanie, katar i łzawienie oczu. Trudnym okresem dla alergików bywa również październik i listopad. Jeśli chcesz dowiedzieć się, co może uczulać w tych miesiącach oraz jak objawiają się alergie jesienne, koniecznie przeczytaj nasz artykuł!
Spis treści
Alergia jesienna – objawy
Wbrew pozorom okres alergiczny nie obejmuje wyłącznie wiosny i lata. Tak naprawdę każdy miesiąc, z wyjątkiem wyjątkowo mroźnego czasu od grudnia do lutego, może być związany
z występowaniem objawów alergii u wyjątkowo wrażliwych i podatnych na alergeny osób. Jeśli wiesz, że masz tendencję do reakcji alergicznych, warto obserwować swój organizm podczas wszelkich zmian zachodzących w ciągu roku. Dzięki temu łatwiej będzie zlokalizować alergeny, uniknąć kontaktu z nimi, a tym samym poprawić swój komfort.
Jakie są objawy alergii jesienią? Tak naprawdę nie różnią się znacząco od dolegliwości, które pojawiają się np. wiosną. W październiku i listopadzie jesteśmy najbardziej narażeni na alergeny wziewne, dlatego większość symptomów dotyczy układu oddechowego oraz śluzówek nosa, oczu i gardła. Do najczęstszych należą:
- Uporczywy, wodnisty katar,
- Kaszel,
- Podrażnienie gardła i uczucie drapania,
- Swędzenie w okolicy oczu i nosa,
- Kichanie,
- Łzawienie i zaczerwienienie oczu.
Zdarza się, że pojawiają się również niepożądane reakcje skórne w postaci np. wysypki, zaczerwienienia, czy swędzenia. Alergeny wziewne obecne jesienią rzadko powodują bardzo niebezpieczne problemy, takie jak nasilającej się duszności, czy wstrząs anafilaktyczny, jednak mimo to, warto być wyczulonym i wszystkie wątpliwości konsultować z lekarzem.
Przeczytaj również, czym jest alergia wziewna, jakie są jej objawy i możliwości leczenia.
Co uczula w październiku i listopadzie? Kalendarz pylenia
Wiele osób, które doświadcza silnych objawów alergicznych, zastanawia się, co uczula i co pyli jesienią. Podczas tej pory roku wśród alergenów dominują pyłki bylicy oraz zarodniki grzybów. Oczywiście w październiku i listopadzie jesteśmy narażeni również na tzw. całoroczne alergeny, np. roztocza kurzu domowego, jednak to właśnie jesienią mogą one najbardziej przybierać na sile.
- Bylica to zdecydowanie jedna z bardziej uczulających roślin i często daje o sobie znać o tej porze roku. Niestety nie pomaga w tym fakt, że jest bardzo powszechna
i rośnie praktycznie wszędzie, m.in. w parkach, lasach, polach i łąkach. Trudno jest więc całkowicie uniknąć z nią kontaktu, np. podczas codziennych spacerów.
- W październiku i listopadzie mogą pylić również grzyby, zwłaszcza te z gatunku Cladosporium i Altenaria. Ich najwyższą aktywność obserwuje się w okresie od maja do września, jednak w późniejszych miesiącach również dają się we znaki. Podobnie jak bylica są bardzo popularne i powszechne w otoczeniu. Bytują m.in. w glebie, w stertach opadniętych jesiennych liści, a nawet w domach, zwłaszcza tam, gdzie panuje wilgotne, ciepłe środowisko (np. piwnice, łazienki czy kuchnie).
- W październiku w powietrzu znajdują się również pyłki nawłoci, pokrzywy
oraz szczawiu.
- W listopadzie problem mogą sprawiać roztocza oraz zarodniki grzybów Penicillium
i Aspergillus. Występują głównie w wilgotnych miejscach, np. w piwnicy, a także
w mokrej trawie, czy stertach opadniętych liści.
- Jesienią występuje również alergia na roztocza kurzu domowego. Niestety to bardzo silne alergeny, których nie da się całkowicie pozbyć z naszego otoczenia. Są obecne
w domach. Najczęściej występują na meblach, dywanach, zasłonach, łóżkach, czyli miejscach, z którymi mamy codzienny kontakt. Długie przebywanie w zamkniętych, ogrzewanych pomieszczeniach z utrudnioną wentylacją nasila ich namnażanie.
Przeczytaj też, czym jest alergia na kurz oraz jak sobie z nią poradzić.
Jak odróżnić uczulenie od przeziębienia?
Jesień to czas, kiedy wiele osób boryka się nie tylko z alergią, ale również przeziębieniem. Objawy tych dwóch chorób są bardzo podobne i nie zawsze ich samodzielnie odróżnienie jest proste. Warto jednak wiedzieć, że są to dwa całkowicie odmienne schorzenia, mają inne przyczyny oraz wymagają różnego postępowania.
- Przeziębienie to infekcja górnych dróg oddechowych, którą wywołują wirusy. Alergia jest chorobą układu odpornościowego wywołaną przez nadmierną reakcję organizmu na kontakt z konkretną substancją (alergenem). Alergie nie mają związku
z wirusami.
- Mimo że objawy, takie jak kichanie, katar, czy podrażnienie gardła, mogą występować zarówno w przeziębieniu, jak i alergii, warto zwrócić uwagę na symptomy różnicujące.
W przebiegu przeziębienia może pojawić się gorączka, ból głowy oraz uogólnione bóle stawowo-mięśniowe, które nie są charakterystyczne dla alergii. Natomiast świąd oczu, nosa, napadowe kichanie są typowe dla alergii.
- Kolejnym czynnikiem różnicującym jest czas trwania. Przeziębienie trwa zazwyczaj kilka dni, natomiast objawy alergiczne mogą utrzymywać się przez kilka tygodni,
a nawet miesięcy, dopóki mamy kontakt z alergenem.
- Jeśli widzisz, że objawy mają charakter napadowy, pojawiają się zawsze w określonych warunkach, z dużym prawdopodobieństwem borykasz się z alergią. Natomiast osłabienie, bóle głowy i gardła, które mijają po kilku dniach odpoczynku i regeneracji, wskazują na przeziębienie.
Jak leczyć alergię jesienną?
Najlepszym sposobem na leczenie jesiennej alergii jest profilaktyka, czyli unikanie kontaktu
z uczulającym alergenem. Niestety nie jest to łatwe, ponieważ alergeny unoszą się w powietrzu
i naturalny występują w naszym środowisku i otoczeniu. Warto jednak wprowadzić poniższe zasady, które pomogą zmniejszyć ekspozycję na alergeny oraz nasilenie objawów alergii jesiennej.
- Unikaj spacerów po parkach, lasach i łąkach w suche dni. Na zewnątrz warto udać się natomiast po opadach deszczu, ponieważ alergeny nie unoszą się wtedy
w powietrzu.
- Jeśli masz ogród, postaraj się wykonywać prace ogrodowe w rękawiczkach
i maseczce ochronnej, a najlepiej przekaż te obowiązki pozostałym domownikom.
- Ogranicz liczbę roślin doniczkowych w domu, ponieważ w ziemi mogą rozwijać się grzyby i pleśnie.
- Często i dokładnie sprzątaj swój dom, zmniejszysz dzięki temu ilość roztoczy kurzu domowego. Zwróć uwagę przede wszystkim na dywany, kanapy, łóżka. Regularnie pierz pościele i ręczniki. Warto też myć podłogę raz w tygodniu, najlepiej mopem parowym.
- Często wymieniaj ręczniki, ścierki, gąbki do mycia naczyń i ciała.
- Unikaj otwierania okien i wietrzenia pokoi, kiedy na zewnątrz jest bardzo wietrznie, ponieważ sprzyja to przenoszeniu alergenów.
- Postaw na minimalizm i ogranicz liczbę tzw. zbieraczy kurzu w swoim domu. Są to najczęściej dywany, firanki, zasłony, pluszaki, koce i poduszki. Oczywiście nie musisz wszystkiego wyrzucać, ale im ich mniej, tym łatwiej będzie Ci zadbać o czystość.
Alergia jesienna – domowe sposoby
Oprócz unikania kontaktu z alergenami, jesienią warto też wprowadzić kilka domowych, naturalnych sposobów, które pomogą zmniejszyć objawy alergii. Dobrze sprawdza się regularne płukanie dróg nosowych za pomocą soli fizjologicznej lub wykonywanie inhalacji. Dzięki temu będą one oczyszczone z zanieczyszczeń i nawilżone. Nie bagatelizuj też roli diety i zdrowego stylu życia. Niskoprzetworzone posiłki bogate w warzywa i owoce, orzechy, pełnoziarniste zbożowa i białka wzmacniają układ immunologiczny. Warto też wprowadzić olej z czarnuszki.
Alergia jesienna – leki
Jeśli domowe sposoby okażą się niewystarczające, rozważ wizytę u alergologa w celu omówienia możliwości zastosowania środków farmakologicznych. Pomocne mogą być leki na alergię, które wyciszą układ immunologiczny, a także krople do nosa lub preparaty do oczu dla alergików łagodzące objawy. Tabletki na alergię należy zawsze stosować pod kontrolą lekarza, aby nie dopuścić do działań niepożądanych i skutków ubocznych.
Alergia jesienna – profilaktyka
Profilaktyka alergii jesiennej to dość złożony temat. U podstaw reakcji uczuleniowych leżą czynniki genetyczne, a także środowiskowe (np. droga porodu, karmienie piersią
w pierwszych latach życia, przebyte choroby), na które niestety w dorosłym życiu nie mamy już wpływu. Oprócz unikania alergenów i ewentualnego stosowania farmakoterapii zaleconej przez lekarza warto codziennie dbać o swój organizm za pomocą diety, umiarkowanej aktywności fizycznej i jakościowego snu.
Co uczula w październiku i listopadzie? Podsumowanie
Jesienią w powietrzu znajduje się wiele pyłków i innych alergenów, które mogą powodować wiele nieprzyjemnych objawów u osób z predyspozycją do alergii. Szczególnie problematyczne w październiku i listopadzie bywają pyłki bylicy, roztocza kurzu domowego oraz zarodniki grzybów. Aby zmniejszyć objawy uczulenia i poprawić swój komfort, warto zadbać o wyjątkową czystość w domu. Należy też w miarę możliwości unikać przebywania w lasach i parkach. Jeśli dolegliwości są wyjątkowo uciążliwe, nie ustępują i utrudniają codzienne funkcjonowanie, możesz udać się na konsultację alergologiczną i rozważyć leczenie farmakologiczne.
Źródła:
- Świerczyńska-Krępa. Alergia, https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/wartowiedziec/57548,alergia [dostęp: 12.08.2024]
- Durska G. Jesienne alergie, https://www.mp.pl/pacjent/alergie/lista/61753,jesienne-alergie [dostęp: 12.08.2024]
- Przybysz D. Alergia na roztocza kurzu domowego, https://www.czytelniamedyczna.pl/2116,alergia-na-roztocze-kurzu-domowego.html [dostęp: 12.08.2024]