Zioła na astmę pomogą złagodzić objawy choroby i będą stanowić dobre uzupełnienie terapii zaproponowanej przez specjalistę. Nie powinny być jednak stosowane jako jedyna jej forma. Jakie zioła na astmę wybrać?

ziola-na-astme

Zioła na astmę oskrzelową

Astma oskrzelowa to choroba, w przebiegu której dochodzi do zbyt mocnych i częstych skurczów oskrzeli u pacjenta. W leczeniu tego schorzenia wykorzystuje się przede wszystkim leki wziewne, które działają rozkurczająco i szybko przynoszą poprawę, np. beta-2-mimetyki.

Jako uzupełnienie farmakoterapii można zastosować również ziołolecznictwo, warto jednak pamiętać, że zioła nie powinny stanowić podstawy leczenia astmy, nie sprawdzą się również jako jedyna forma terapii. Każdy chory musi znajdować się pod stałą opieką lekarską i regularnie odwiedzać specjalistę. Przyjmowanie ziół na astmę dobrze skonsultować również ze swoim lekarzem.

Jakie zioła pomogą na astmę?

Zioła stosowane w przebiegu astmy działają wykrztuśnie i rozkurczowo, a ich celem jest udrożnienie dróg oddechowych. Z tego względu astmatykom najczęściej poleca się picie naparów z tymianku pospolitego i babki lancetowatej. Tymianek wykazuje działanie rozkurczowe i pomaga pozbyć się zalegającego w drogach oddechowych śluzu. Wykrztuśnie działa również babka lancetowata. W obu przypadkach wystarczy zalać wrzątkiem łyżkę zmielonego ziela i wypić po kwadransie zaparzania.

Warto wiedzieć, że z tymianku przygotujemy również syrop. W tym celu paczuszkę zmielonego tymianku (kupionego w sklepie zielarskim lub aptece) wsypujemy do dużego słoja i zalewamy litrem gorącej wody, w której uprzednio rozpuszczamy pół kilo cukru. Mieszamy, zakręcamy i odstawiamy na dwa dni w ciemne miejsce. Po tym czasie syrop przecedzamy przez sito i przelewamy do mniejszego słoika lub szklanej buteleczki. Pijemy go 2-3 razy dziennie po jednej łyżce.

Zioła na astmę alergiczną

W przypadku astmy alergicznej, oprócz ziół działających rozkurczowo i wykrztuśnie można zastosować także rośliny łagodzące objawy alergii. Ważne jednak, by wcześniej upewnić się, że nie jesteśmy na nie uczuleni (np. poprzez wykonanie testów skórnych). Jeśli reakcja alergiczna nie nastąpi, śmiało możemy sięgać po napar z pokrzywy, który nie tylko osłabi związane z alergią dolegliwości, ale też zadziała przeciwzapalnie i dostarczy nam żelaza oraz witamin C i A.

Poziom histaminy może obniżyć napar z rumianku, ważne jednak, by zamiast zwykłej sklepowej herbatki zakupić tak zwany koszyczek rumianku. Znajdziemy go w sklepie zielarskim. Objawy alergii złagodzi również nawłoć - wszystko dzięki zawartym w niej antyoksydantom. Każde z powyższych ziół należy przygotować wg przepisu znajdującego się na opakowaniu.

Pozostałe zioła na astmę

W walce z dolegliwościami charakterystycznymi dla astmy pomóc może wywar z pączków sosny zwyczajnej. Łyżeczka suszu zalana wrzątkiem zadziała rozkurczająco na drogi oddechowe. W przebiegu astmy dobrze sprawdzi się również mieszanka składająca się z liścia podbiału, korzenia prawoślazu oraz kwiatu bzu czarnego. Wyciągi z tych roślin znajdziemy w syropach czy tabletkach na kaszel.

Oddychanie ułatwi astmatykom napar z imbiru - warto stosować go również w przypadku infekcji dróg oddechowych. Kawałek korzenia o długości 1-2 cm ścieramy na tarce lub kroimy w plasterki i zalewamy wrzątkiem. Parzymy przez około 15 minut pod przykryciem i wypijamy. Opcjonalnie można dodać łyżkę soku z cytryny oraz miód do smaku. Co ciekawe, drogi oddechowe udrożni również chrzan. Warto kupić ten o dobrym składzie - bez konserwantów i innych zbędnych składników - i wykorzystać go
w swojej kuchni, np. do kanapek.

Autor: Olga Szymkowiak

Zobacz także:

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi

Olga Szymkowiak...

Komentarze
chevron-down